MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)»

05.08.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
Медична допомога ув’язненим надається не в повному обсязі. У частині палат інфекційного ізолятору відсутня можливість самостійно відкрити вікно для провітрювання приміщення, зламані віконні рами, а санвузли потребують ремонту.

26 липня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева, здійснила черговий візит до державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)».

Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту був аналіз роботи закладу під час війни та з'ясування гуманітарних потреб установи.

Монітори мали можливість відвідати будь-які приміщення, спілкуватися з ув'язненими, зокрема й на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її, отримувати доступ до відповідних документів.

Керівник закладу – полковник внутрішньої служби Дудоладов Анатолій Анатолійович. Моніторів супроводжував заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи, підполковник внутрішньої служби Коцяк Ігор Олексійович.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Вінницька установа виконання покарань №1 функціонує як слідчий ізолятор, проте, має й окремий блок для тримання засуджених довічно. По відношенню до інших закладів, в даній установі утримується найбільша кількість довічно засуджених.

Коефіцієнт співмірності слідчо-заарештованих, засуджених і персоналу складає 1 представник персоналу на 4 в’язня. Серед персоналу 36 вільно найманих працівників.
З слідчо-заарештованими, засудженими працюють 3 психологи, один психолог працює з персоналом закладу.

Середньодобова вартість харчування для одного в'язня складає 44 гривні 29 копійок. Витрати на комунально-побутове утримання – 28 гривен 17 копійок.
Протягом поточного року до установи прибуло 566 в'язнів.
За 2021 рік у медичному закладі установи померло 7 в'язнів, у поточному році – 4.

За трудовими договорами працевлаштовано 68 ув'язнених. За даними адміністрації, середньомісячний заробіток складає 2632 грн 40 коп. В установі працює крамниця.

В установі перебуває 351 засуджений до довічного позбавлення волі.
На лікуванні в медичному закладі ЦОЗ ДКВС, розташованому на території установи, перебувають 13 в'язнів. На обліку ВІЛ/СНІД зареєстровано 33 особи.
До самогубства схильні 35 в’язнів. Загалом, за 2021 рік в установі трапилося 2 самогубства.

До членоушкодження схильні 21 особа. До втечі – 12 осіб. На обліку, як злісні порушники режиму утримання немає жодної людини.
Через важку хворобу з установи не звільнено жодної людини протягом 2021–2022 років. За 2021 рік зафіксовано 11 скарг на неналежні умови утримання та 9 скарг на неналежне надання медичної допомоги. За період 2022 року – 6 скарг на неналежні умови тримання, і 4 на неналежне надання медичної допомоги.

Інвалідність мають 14 осіб, з них 2 – першої групи, 3 – другої та 9 – третьої групи.
В 2021 році 13 осіб звільнено умовно-достроково, в 2022 році – 8 осіб. У 2021 році відбувся 181 виклик швидкої допомоги, на період 2022 року таких викликів 63.
В 2021 році зафіксовано один випадок тілесних ушкоджень під час перебування в установі, в 2022 році – жодного. Спецзасоби в поточному році не застосовувалися.

В установі є навчальний клас з облаштованим робочим місцем з одним персональним комп'ютером і монітором, які використовуються для групових занять. В інтернет-класі вартість користування мережею Інтернет за годину складає 51,40 грн. Доступ до мережі за допомогою Wi-Fi коштує 76 грн 80 коп. на місяць.
Можливістю користуватися доступом до інтернету шляхом укладання відповідного договору та придбання планшету в 2021 році скористалися 13 осіб. В 2022 році такий договір склали 6 осіб.

У 2021 році відбулося 28 тривалих побачень, на період 2022 року – 15. Короткострокових побачень у 2021 році було 174, в 2022 році – 34.

З початку року тест на SARS-CoV (LgG, LgM) зроблено 938 особам, перехворіло – 22, вакциновано з числа слідчо-заарештованих – 92, засуджених – 138.

За даними адміністрації з заявами про звільнення для служби в ЗСУ звернулися 21 особа, керівництвом установи було підтримано 4 клопотання, але жодна людина не була звільнена для служби в ЗСУ.

На територію установи монітори потрапили без перешкод.

Бомбосховища в установі немає, підвальні приміщення не використовуються в якості захисту в разі повітряної тривоги, тому що всі в’язні утримуються в камерах, і просто нереально всіх вивести у підвальні приміщення з усіх камер. Усім засудженим, ув'язненим пояснюється, що під час тривоги не можна перебувати біля вікон. Персонал у разі повітряної тривоги спускається в підвальні приміщення.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Історія державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1)» розпочалася у 1822 році, коли губернський магістрат Подільської губернії надіслав наказ Вінницькому міському магістрату про утворення в місті в’язниці, а 15 травня 1824 року Вінницький міський магістрат таке рішення затвердив. Судячи з цього, дату 15 травня 1824 року можна вважати офіційною датою заснування вінницької в’язниці.

Якщо подивитись на карту міста того періоду, то можна помітити, що в’язниця займала територію, яку зараз поділяють дві установи: Вінницька виправна колонія №86 та Вінницька УВП №1.

Крім того, що в’язниця займала значну територію міської землі, вона займалась активною суспільно-господарською діяльністю. Протягом всього свого існування в’язниця брала активну участь у життєдіяльності міста. Виконувались різні роботи і в самому місті. В основному ці роботи були пов’язані з прибиранням вулиць та площ, в’язні залучалися і на вантажні роботи. Працюючих відмічали в спецкнизі. Звичайно, в’язні працювали під охороною конвою. Робота добре оплачувалась міською владою, гроші перераховувались на рахунок кожного в’язня, який брав участь у цих роботах.

Для допомоги в діяльності в’язниць були створені «Попечительские о тюрьмах комитеты», в обов’язки яких входив повний контроль за діяльністю в’язниць, а також допомога в господарських справах.

На утримання арештантів в’язниця сама заробляла кошти. Наглядачам же заробітна плата виплачувалася з міської казенної палати. На той час у в’язниці утримувались арештанти різних категорій: і боржники, і крадії, і вбивці, і політики, і жінки, але для різних категорій існували і різні камери. Ніколи вбивця не міг потрапити у камеру до політика, а боржник – до камери крадіїв.

На початку двадцятого століття, в 1907 році було збудовано загальний режимний корпус №1, у 1911 році – малий режимний корпус №2, на рік пізніше був побудований адмінбудинок. Режимний корпус №3 відбудований в 1913 році. І лише в 70-х – 90-х роках, територія в’язниці доповнилася адмінбудинками №2 та №3, режимними корпусами №4 та №5.

До листопада 1999 року установа мала назву ІВ301/176 УМВС України у Вінницькій області. Згідно з наказом Державного Департаменту України з питань виконання покарань № 165 від 26.11.1999 року установу ІВ301/176 УМВС України у Вінницькій області перейменовано у Вінницьку тюрму №1 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань.

Відповідно до наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань №235 від 29 листопада 2002 року, ст. 5 Виправно-трудового кодексу України та Закону України «Про зміни в кримінально-процесуальному та виправно-трудовому кодексах України» у Вінницькій установі виконання покарань УДДПВП України у Вінницькій області (№1) створена ізольована дільниця для тримання осіб, засуджених до довічного позбавлення волі з плановим наповненням 400 осіб.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №986 від 20.06.2002 та за наказом Департаменту №183 від 05.09.2002 року розпочата реконструкція режимних корпусів № 2, 4 для тримання осіб, засуджених до довічного позбавлення волі. Для виконання даної роботи була виділена необхідна сума коштів та обладнано 158 камер. Згідно з наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань №163 від 28.08.2004, Вінницьку тюрму №1 перейменовано у Вінницьку установу виконання покарань (№1) Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області.

Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань №185 від 09.07.2008 року установу перейменовано у Вінницьку установу виконання покарань управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області (№1) зі штатним наповненням 390 осіб.
Наказом Державної пенітенціарної служби України №480 від 01.11.2011 установу перейменовано у Вінницьку установу виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області (№1). Наказом Міністерства юстиції України № 3679/122/5 від 15.12.2016 установу перейменовано у Державну установу «Вінницька установа виконання покарань (№1)».

МЕДИЧНА ЧАСТИНА

Вінницька міська медична частина №1 заклад охорони здоров'я, який, згідно ст. 116 КВК України, здійснює контроль за станом здоров'я засуджених та осіб, взятих під варту, шляхом проведення медичних оглядів, обстежень, здійснення диспансерного нагляду, надання первинної медичної допомоги, екстреної медичної допомоги, амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги.

Завідувач Вінницької міської медичної частини № 1 – Ігор Грабік.

За штатним розписом у медичній частині установи передбачено 17 посад, з них 7 лікарських посад, 8 посад середнього медичного персоналу, 1 посада фармацевта та 1 посада сестри медичної молодшої. Вакантними залишаються: 1 ставка лікаря-стоматолога; 0,5 ставки лікаря загальної практики сімейної медицини та 0,25 ставки лікаря-інфекціоніста. Кваліфікаційні категорії: вищу категорію мають 5 лікарів, першу 2, без категорії 0 осіб. Середній медперсонал: вищу категорію мають 4 особи, першу категорію 2, другу категорію 1, без категорії 0. На всіх працівників медичної частини розроблено та затверджено посадові інструкції.

На день візиту у стаціонарі перебувало 13 осіб, з них 10 осіб хворих на активний туберкульоз.

Профілактичний медичний огляд проведено 778 ув’язненим та 523 засудженим особам. Разом з тим, виявлено недоліки у роботі медичної частини, що призводять до порушення права в’язнів на охорону здоров’я та належну медичну допомогу. Зокрема, первинний та профілактичний огляд проводиться не в повному обсязі, через відсутність у штаті медичної частини лікаря-психіатра, лікаря-гінеколога, що унеможливлює своєчасне обстеження жінок, узятих під варту. Крім того, вже більше 4-х місяців залишається вакантною посада лікаря-стоматолога.

Неукомплектованість медичного персоналу негативно впливає на якість надання медичної допомоги. За поточний рік в установі померло 13 осіб, з них 2 ув’язнених, 7 осіб засуджених до довічного позбавлення волі та 4 особи у закладі МОЗ.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, мала доступ до медичної документації.

В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення ув’язнених (засуджених) лікарськими засобами.

Відповідно до журналу, в поточному році зафіксовано 113 випадків тілесних ушкоджень. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 №1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».

В стаціонарі медичної частини розташовано: 6 палат (в одній з яких проводяться ремонтні роботи) для соматичних хворих, які розраховані на 15 ліжко-місць; 6 палат (в одній з яких також проводяться ремонтні роботи) на 14 ліжко-місць для хворих на інфекційні захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

Палати для соматичних хворих:

Палати для хворих на інфекційні захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом:

Одна з палат, в яких проводиться ремонт:

У наявності ізолятор для осіб з розладами психіки.

Разом з тим, в установі монітори зафіксували порушення на рівність, та повагу до гідності. Зокрема, засуджені особи, які знаходяться на лікуванні та перебувають в інфекційних ізоляторах для хворих на туберкульоз, змушені утримуватись в неналежних умовах: приміщення палат потребують ремонту, не обладнані бачками з питною кип’яченою водою, у зв’язку з чим ув’язнені вимушені робити запаси води. В деяких палатах відсутня можливість самостійно відкрити вікно для провітрювання приміщення, зламані віконні рами, санвузли, каналізація потребують ремонту з заміною санітарно-технічного обладнання.

На обліку перебуває 34 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ-33). За поточний рік проведено 33 імунологічних обстежень (CD-4) та 33 вірусологічних (вірусне навантаження). Швидкими тестами на ВІЛ з початку року обстежено 1220 осіб, з них 4 нововиявлені. Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) відсутня.

Також необхідно зазначити, що у зв’язку з тим, що посада лікаря-психіатра не передбачена штатним розписом, психіатрична допомога в медичному закладі надається не належним чином. Зокрема лікар-психіатр відвідує установу тільки за запитом до філії ЦОЗ ДКВС. Разом з тим, на обліку перебуває 48 осіб з розладами психіки. Отже, відсутність тривалий час такого лікаря в медичній частині, продовжує свідчити про ненадання якісної медичної допомоги при проходженні в’язнями первинного медичного огляду та відсутність медичного догляду по різним психічним захворюванням під час тримання останніх у Вінницький УВП №1, що створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

46 ув’язнених, за їх словами, мають укладені на волі декларації з сімейними лікарями.

Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.

В загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених. Душові кабіни не обладнані занавісками, що не дає можливості ув’язненим скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур.

КАМЕРИ СЛІДЧО-ЗААРЕШТОВАНИХ

Слідчо-заарештовані утримуються як у маленьких камерах.

У деяких камерах питна вода закуплена рідними ув'язнених. Інші для пиття використовують воду з крану.

Ув'язнений Ш. звернувся з тим, що йому протягом чотирьох місяців не можуть полагодити зубні протези в медичній частині, він не може їсти, і йому навіть важко розмовляти. Родичі готові оплатити виготовлення протезів. Начальник медчастини повідомив, що йому відомо про цього в'язня, але у штаті зараз немає стоматолога, тому установа запрошує приватного стоматолога. Через навантаження та специфічні умови роботи запрошені стоматологи не витримують більше трьох місяців. Зі слів керівника медчастини, засуджений перебуває в черзі на отримання медичної допомоги. Стоматологічний кабінет обладнаний належним чином, є вся необхідна апаратура, не вистачає лише лікаря.

Зі слів керівництва установи, через велику кількість ув'язнених не завжди можливо дотримуватися положень статті 8 Закону «Про попереднє ув'язнення», а саме роздільного тримання раніше судимих, обвинувачених у тяжких злочинах, тощо.

ЗАСУДЖЕНІ ДОВІЧНО

Для тримання засуджених довічно побудована окрема п'ятиповерхова будівля. Наявна проблема щодо кількості засуджених, які мають утримуватися, відповідно до норми 4 квадратних метри житлової площі на одну людину. Зокрема, в установі 151 камера для утримання довічно засуджених. Приміщення відбудовані в 2002 році і не розраховані на сучасні стандарти.

Засуджений З. мешкав в Харкові, звернувся зі скаргою щодо відсутності процедури перегляду вироків для засуджених довічно.

Засуджений П., переведений з Бахмута, не може отримати соціальні виплати протягом трьох місяців. Він є пенсіонером і потребує гуманітарної допомоги.

Багатомісна камера для тримання 8 осіб:

Засуджений Т. неодноразово звертався зі скаргами на дії адміністрації. Звернувся зі скаргою, що під час отриманні посилки 07.07.2022 у нього незаконно був вилучений сир. Адміністрацією моніторам було продемонстроване відео видачи посилки засудженому Т. і пояснено, що з цього приводу було проведене службове розслідування. В заяві Т. зазначено, що посилку він не отримав, хоча на відео видно, що посилка була отримана. Разом з тим, якась речовина (зі слів адміністрації – мед) вилилася під час перевезення через неналежне пакування відправником. Також засуджений Т. скаржився що півроку не працює пральний комбінат, і речи доводиться сушити прямо в камері. Засуджені з господарської обслуги повідомили, що підходили до камери засудженого Т. за речами, але той нібито відмовився здавати речі на прання. Також засуджений Т. зазначив, що прокуратурою були скасовані накладені на нього стягнення. Адміністрація пояснює, що стягнення були скасовані через те, що адвокат Т. не з'явилася під час накладення дисциплінарного стягнення. Засуджений скаржився на те, що його незаконно поставили на облік, як схильного до втечі. Цей облік передбачає переведення в наручниках на прогулянку, на побачення. Звернення про скасування таких обмежень, зі слів засудженого, адміністрацією не розглядаються.

Засуджений А. звернувся зі скаргою, що відносно нього було ухвалене рішення ЄСПЛ щодо його невинуватості, і Суд визнав порушення статті 6 Конвенції (право на справедливий суд), але в національних судах продовжується виконання вироку

Багато засуджених звертаються зі скаргою, що національне законодавство не передбачає можливість перегляду судових рішень засуджених довічно на предмет законності та справедливості рішення, а також про те, що не виконується квазіпілотне рішення «Петухов проти України №2».

ТРАНЗИТНІ КАМЕРИ

З початку року майже на 50 відсотків збільшилося навантаження на установу через перебої з етапуванням, пов’язані з воєнними діями.

ПЛАТНА КАМЕРА

КАМЕРИ ДЛЯ ТРИМАННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ

Двоє засуджених неповнолітніх прибули з колоній для неповнолітніх, їм пред’явлені нові обвинувачення.

В камері перебувала неповнолітня дівчина.

ІНТЕРНЕТ-КЛАС

В установі розвинута мережа Wi-Fi з доступом до інтернету, на руках у в’язнів перебуває 112 планшетів, тому інтернет-клас не користується великою популярністю.

РОБОЧІ КАМЕРИ

Всього 5 робочих камер. Виробляються мішки для комбікормів.

Заробіток залежить від виробітку. Засуджені зазначили, що при сумлінній праці можна заробити 2 тисячі гривень з усіма відрахуваннями.

Якщо засуджені підлягають переведенню на відкриті приміщення, їх переводять до іншої установи. Троє засуджених вже переведені до Ладижинської виправної колонії №39.

КАРЦЕР

У карцері немає жодної людини. В установі карцер використовується лише у виняткових випадках.

ХАРЧОБЛОК

ГОСПОДАРСЬКА ОБСЛУГА

29 осіб працюють на господарстві установи. Всі мають договори про цивільно-правові відносини з установою та отримують заробітну плату. Мешкають в окремому блоці.

Пральня:

ГУМАНІТАРНІ ПОТРЕБИ

Установа має гуманітарні потреби: дизельний генератор потужністю 10 кВт, плитка електрична промислова, посуд для їдальні, а саме: алюмінієві каструлі 10 літрів – 3 шт., алюмінієві каструлі 20 літрів – 3 шт., алюмінієві каструлі 30 літрів – 3 шт., алюмінієві каструлі 50 літрів – 1 шт., термос для їжі 6 літрів – 2 шт., термос для їжі 12 літрів – 2 шт., термос для їжі 24 літри – 5 шт., термос для їжі 36 літрів – 5 шт.

 Поділитися