MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Вибір є завжди’ — дайджест російських протестів

31.08.2022   
Наші інформ.
24 серпня, на День Незалежності України, в російських містах пройшли антивоєнні акції. А 25 серпня було затримано Євгена Ройзмана, колишнього мера Єкатеринбурга, який активно виражає свою позицію проти т.зв. “спеціальної військової операції”.

Фонтан Музика слави, фото: ФАС

Фонтан "Музика слави", фото: ФАС
Минулий  тиждень відзначився двома важливими подіями. 24 серпня, на День Незалежності України, виповнилося півроку з початку вторгнення російських збройних сил до України. Цього дня в різних містах Росії пройшли антивоєнні акції. А 25 серпня було затримано Євгена Ройзмана, колишнього мера Єкатеринбурга, який активно виражає свою позицію проти так званої “спеціальної військової операції”. Про це та інше в нашому дайджесті.


Вранці 24 серпня в Єкатеринбурзі прийшли з обшуком до колишнього мера міста Євгена Ройзмана. На нього порушили кримінальну справу щодо дискредитації російської армії. Ройзман відома людина, він веде активну громадську діяльність, відкрито та послідовно виступає проти війни з Україною. З обшуком прийшли і до музею Нев'янської ікони, який організував Євген Ройзман. Підтримати політика прийшли до будинку та до музею жителі Єкатеринбурга. Наступного дня відбувся суд, де був обраний запобіжний захід заборона певних дій: Ройзману заборонено відвідувати громадські місця, використовувати будь-які засоби зв'язку та отримувати кореспонденцію. 

Скріншот: Меморіал

Скріншот: Меморіал

*

Радянський міський суд Калінінградської області зареєстрував справу проти місцевого активіста Ігоря Баришнікова, обвинуваченого за статтею про поширення «фейків» про російську армію. У постанові про порушення справи стверджувалося, що людина розмістила на своїй сторінці у фейсбуці 18 постів, які «дискредитують збройні сили РФ» — про обстріл пологового будинку в Маріуполі та вбивства мешканців Бучі.

*

У Санкт-Петербурзі місцевого жителя Микиту Чиркова засудили до року обмеження волі за статтею про вандалізм за мотивами політичної ненависті. Чоловік намалював на постаменті пам'ятника Миколі Чернишевському перекреслену горизонтально букву Z, знак рівності та свастику. За даними слідства, напис завдав пам'ятнику збитків більш ніж на 2 мінімальні розміри оплати праці.

Декана театрознавчого факультету ГІТІСу Наталію Пивоварову звільнили через антивоєнну позицію. Пивоварова розповіла, що їй спочатку запропонували написати заяву про звільнення “за власним бажанням”, а коли вона відмовилася, повідомили, що не поновлюють із нею контракт. Пивоварова навчалася та викладала у вузі 48 років. 

Наталія Пивоварова, фото: Андрій Гордєєв, Festival NET 2015

Наталія Пивоварова, фото: Андрій Гордєєв, Festival NET 2015

“Новая газета” поговорила з Наталією Пивоваровою. В інтерв'ю вона, зокрема, сказала: “Я ніколи не могла подумати, що в моєму віці я переживу таку ганьбу. Мій батько та його брати звільняли свою землю та Європу від фашизму. Як змиритися з війною в Україні? Як пережити ганьбу цієї війни і тих кошмарів, жахів, злочинів, що творяться там? Це неможливо пережити нормальній людині. І мовчати про це не можна. Але закликати людей говорити про це я не можу в такий час, коли будь-який лайк співробітників держустанов відстежується. Таких як я, які не можуть прийняти агресію режиму, у нас багато”. 

*

У Санкт-Петербурзі затримали Євгенію Алатирьову, що вийшла в антивоєнний пікет біля Гостинного двору. Про це ОВД-Інфо повідомила сама затримана.

Євгенія Алатирьова, фото: ОВД-Инфо

Євгенія Алатирьова, фото: ОВД-Инфо

*

В Ангарську на шосе з'явився антивоєнний білборд з текстом “40 000 убитих, 100 000 поранених. Чому? НІ ВІЙНІ”.

Фото: інстаграм Весна Демократ

Фото: інстаграм "Весна Демократ"

Коврівський міський суд Володимирської області оштрафував на 30 тисяч рублів місцевого жителя Олександра Курилкіна за антивоєнні публікації у “ВКонтакте”. Його визнали винним за статтею про дискредитацію російської армії. Під час суду активіст сказав, що не допускав дискредитацію армії, а закликав до миру, реалізуючи своє конституційне право на свободу слова.

Силовики звернули увагу на три публікації: у першій було фото з написом “Нi війні” та текст “Розсудливі люди РФ. Ми не розпочинали війну з Україною, але ми маємо її закінчити. Не мовчіть! Мовчання зараз коштує дорого. Ні війні!”. В іншій наводилося посилання на петицію проти війни. Третій піст полягав у зверненні до жителів Коврова зі словами “…не замовчуйте вбивство мирних жителів… Вторгнення російських військ… не можна ні пробачити, ні виправдати нічим”. 

Краснодарська версія журналу “Собака.Ru” зняла з обкладинки співачку Маніжу, а також прибрала з випуску інтерв'ю з нею. Обкладинку було приурочено до фестивалю козацької культури “Олександрівська фортеця”, який відбудеться у вересні в Усть-Лабінську співачка була заявлена ​​як його хедлайнерка. Видавець журналу не коментував рішення про зняття обкладинки. Раніше Маніжа висловлювалася проти війни з Україною та нібито потрапила до неофіційних списків “заборонених артистів”

Виступ гурту “Сплин” на фестивалі “Музыка с сильным характером” у Москві 26 серпня скасовано. “Коммерсант” припускає, що скасування пов'язане з виступом гурту на воронезькому фестивалі “Чернозем”, який музиканти присвятили колегам, які виїхали з Росії.

“В ім'я Бога, нехай буде почутий зойк страждаючих, нехай буде покладено край бомбардуванням і атакам!” — процитував папу римського муніципальний депутат Костянтин Янкаускас, опублікувавши в березні пост із його молитвою про мир та припинення війни в Україні. На депутата порушили справу про дискредитацію російської армії. Матеріали справи вже надійшли до суду. 

У Карелії на мешканку міста Олонець Людмилу Маркову склали протокол про дискредитацію армії Росії через 12 постів у “ВКонтакте”. У публікаціях йшлося про руйнування російською армією мирних міст в Україні, про ракетний удар по ТЦ у Кременчуці, про загибель дітей через військові дії та інші події, пов'язані з війною.

23 серпня Нікулинський районний суд Москви оштрафував забороненого у служінні протодиякона Андрія Кураєва. Суд визнав священнослужителя винним за статтею про дискредитацію російської армії через пост у LiveJournal із згадкою про російських військовослужбовців із Рубцовська.

Андрій Кураєв, фото: idel.org

Андрій Кураєв, фото: idel.org

Протодиякон зазначив, що протокол на нього склали за доносом Сергія Чичина. “Щоб ускладнити майбутнім донощикам їхню благородну працю, я видалив свій журнал за період від 23 лютого по 1 серпня. Різні адвокати мені хором кажуть, що настав час евакуюватися: другий суд загрожує вже реальним тюремним терміном. Чесно скажу: їхати не хочу”, додав Кураєв.

На жителя селища Красне у Ненецькому автономному окрузі Костянтина Льодкова склали протокол про дискредитацію ЗС РФ. Про це він розповів "ОВД-Инфо". Згідно з протоколом, Льодков наніс на стіну господарської будівлі на своїй ділянці напис “Ні війні” таким чином, щоб її було видно з вулиці.

*

Біля будівлі Державної думи в Москві затримали Андрія Созонюка, який стояв із плакатом “6 місяців війни! А ти звик? Свободу Є. В. Ройзману”. Про це в “ОВД-Инфо” повідомив його знайомий.

*

24 серпня У Краснодарі затримали Марата Григоряна, який вийшов на одиночний пікет із плакатом “Ні війні” до будівлі адміністрації краю. Про це “ОВД-Инфо” повідомила його дружина. 

У Кірові затримали Костянтина Михайлова, коли він проводив пікет із плакатом “Україна суверенна. Ні війні”. На пікетувальника склали протокол про дискредитацію армії. 

У Москві на Пушкінській площі затримали Костянтина Зарубу, який проводив одиночний пікет із плакатом “За мир, за свободу слова, за незалежні ЗМІ та суди”.

Також на Пушкінській площі затримали Всеволода Павлова, який стояв із плакатом “Ні війні” на синьо-жовтому фоні.

У парку Заряддя в центрі Москви Антон Румянцев стояв із синьо-жовтим прапором. Він був затриманий поліцією.

*

Олександр Мітюрєв 24 серпня покладав квіти до стел Одеси та Києва в Олександрівському саду. Затримано поліцією.

*

І ще один “страшний злочин”. У Москві на Великому Москворецькому мосту 24 серпня було затримано жінку, яка фотографувала блакитну та жовту троянду в руці на тлі Кремля. При цьому у неї нігті нафарбовані блакитним та жовтим лаком. 

*

24 серпня В Уфі затримали Нафіса Хаертдінова, який вийшов в антивоєнний пікет. Про це “ОВД-Инфо” повідомив сам затриманий. Хаертдінов стояв із плакатом “Про що ти замислюєшся, коли читаєш це 24 числа? #Миру мир”. 

*

24 серпня активіст_ки провели акцію в одному з парків Москви вони пофарбували воду у фонтані “Музика слави” у колір крові та розклали навколо фонтану антивоєнні плакати. Одного з учасників акції затримали та порушили проти нього кримінальну справу за статтею про вандалізм. Наразі його відпустили з ізолятора тимчасового тримання, де він перебував понад добу.

25 серпня Юлія Константинова із села Ольховатка у Воронезькій області провела одиночний пікет навпроти банера з рекламою військової служби за контрактом. “Смерть грошима не лікується. Вибір є завжди”, — з таким плакатом вийшла Юля та була затримана поліцією. У відділі поліції у пікетниці взяли відбитки пальців, а потім на неї склали протокол про неузгоджену публічну акцію.

26 серпня у Тамбові на Площі музики, де проходить фестиваль “Пісні над Цною” затримали місцеву мешканку Ольгу Корольову, яка розгорнула плакат “Мир”.

Ольга Корольова, фото: ОВД-Инфо

Ольга Корольова, фото: ОВД-Инфо

У Ольги Корольової вдома з родичами залишилися дві дитини, одній з яких 9 місяців, а другій — два роки. Поліцейські не хотіли її відпускати, доки вона не підпише протокол. Дівчину кілька годин утримували в автозаку, а випустили її лише після святкового салюту та закінчення фестивалю. У результаті неї було складено протокол про порушення противірусних обмежень.

26 серпня поліція затримала мультиплікатора та режисера Валерія Качаєва. Про це на своїй сторінці у Facebook написав його колега Олег Козирєв. 

За його словами, Качаєва затримали через “антивоєнні” написи “не убий” та “ні війні”. “Затриманий уночі, обличчям у землю, з королівською гвардією на кількох машинах. З наступними нічними опитуваннями-питаннями й досі його не випускають із В'язниківського ОВС Володимирської області”.

Також було затримано дружину Валерія Олену, яку не відпускали без пояснення причин. У результаті подружжю закинули статтю про дискредитацію армії. 

У Петропавловську-Камчатському на Віктора Холманських 26 серпня склали протокол за статтею про дискредитацію російської армії. Поліцейські затримали його прямо на роботі через антивоєнні публікації. 

Ленінський суд Краснодара оштрафував на 30 тисяч рублів координатора проекту “Гражданин наблюдатель” Віталія Нємцева через пост у Facebook. Про це пишуть “Кавказ.Реалии”. 

Протокол на нього склали через публікацію зі словами: “У мене питання до матерів та батьків, дружин, дітей, братів та сестер тих, хто загинув в Україні, і тих, хто ще воює там: вас усе влаштовує? Я не чую вашого голосу! Ні війні!”.

Це вже друга адміністративна справа активіста за статтею дискредитації російської армії. 

Елістинський міський суд розгляне протокол щодо кореспондента “Кавказского узла” Бадми Бюрчієва. Приводом для порушення справи стали посади в інстаграмі з підписами: “Путін — не мій президент” та “Ні війні в Україні. Повернути війська додому!”.

27 серпня у Москві на Пушкінській площі поліція затримала Олександра Крюкова через футболку з антивоєнною символікою. Про це “ОВД-Інфо” повідомила його дружина, яка розповіла, що вони із чоловіком просто гуляли центром міста.

Большой театр скасував постановку одноактних опер “Франческа да Ріміні” та “Флорентійська трагедія” Олександра Молочникова, прем’єра яких мала пройти в новому сезоні.

Про відмову від співпраці з режисером стало відомо з відповіді директора Великого театру Володимира Уріна на запит депутата Держдуми та секретаря робочої групи з розслідування антиросійської діяльності у сфері культури Дмитра Кузнєцова.

У своєму запиті Кузнєцов вимагає призупинити контракт на постановку опер “до з'ясування позиції режисера з приводу спецоперації”. У особистих соцмережах режисер висловлювався проти війни та потрапив до списку “політично неблагонадійних діячів культури”.

*

27 серпня у Москві затримали Ігоря Польова через напис “Ні війні” на його машині. Чоловіка вже відпустили. Про це він сам повідомив “ОВД-Инфо”.

Автомобіліст припаркувався біля метро «Бабушкинская», перехожі звернули увагу на напис та викликали поліцію. Співробітники склали акт огляду, але відпустили чоловіка без протоколу. Йому повідомили, що передадуть матеріали за місцем прописки. 

На жителя Якутська завели кримінальну справу за статтею про дискредитацію російської армії (його вже тричі штрафували за цією статтею). Як стверджує МВС, активіст розмістив на даху однієї з будівель у центрі Якутська банер із написом, який “дискредитує” армію РФ.

23 серпня у Москві на Великій Дмитрівці силовики затримали пікетувальника Олександра Разведського з плакатом “Ні війні”. Чоловіка доставили до відділу поліції районом Тверської, де на нього склали протокол про дискредитацію збройних сил РФ. 


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо7х7  – Горизонтальна Росіяidelreal.org, телеграм-каналів  Веснай інших. 

 Поділитися