MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Фальшиве ‘різдвяне перемир’я’, закриття місії ООН щодо Оленівки, перший у цьому році обмін полоненими — підсумки тижня

08.01.2023   
ХПГ-інформ
Протягом різдвяної доби російські війська продовжували обстрілювати цивільних; ООН розформувала спеціальну місію, що мала розслідувати вибух в Оленівській колонії; з полону повернулося 50 українських військовослужбовців — коротко про головне за тиждень.

Звільнені 8 січня українські військовополонені, фото з телеграм-каналу Андрія Єрмака

Звільнені 8 січня українські військовополонені, фото з телеграм-каналу Андрія Єрмака

• 8 січня відбувся перший в цьому році обмін полоненими. З полону повернулося 50 українських військовослужбовців. “Це хлопці із ЗСУ, ТрО, НГУ, ДПСУ, ВМС, а також із ССО. 33 офіцери та 17 рядових і сержантів, — розповів керівник Офісу Президента Андрій Єрмак. — Повертаємо людей, які потрапили в полон на Чорнобильській АЕС, а також оборонців Маріуполя, хлопців з Донецького напрямку, з-під Бахмута, а також із Київщини, Чернігівщини, Херсонщини та інших регіонів, де тривали бої”. 

• Правоохоронці встановили особи більшості військових РФ, які розстріляли 10 цивільних автівок біля Києва, повідомляє Національна поліція України. “У березні окупанти на житомирській трасі (М06) облаштували бойову позицію та розстрілювали автомобілі з цивільними людьми, які намагалися врятуватися від війни, — йдеться у повідомленні. — Внаслідок обстрілів тяжке вогнепальне поранення отримала дворічна дитина, на очах семирічного хлопчика окупанти вбили його батьків”. Слідчі встановили, що наприкінці лютого з Білорусі на українську територію зайшли дві батальйонні тактичні групи зі складу 5-ї окремої танкової бригади РФ. Третього березня вони вже облаштували позиції на житомирській трасі: одна група — в районі села Березівка, інша — на заправці, поблизу села Мила. Саме ця, друга батальйонно-тактична група, несе відповідальність за найбільшу  кількість розстрілів та вбивств на житомирській трасі, впевнені правоохоронці. “Російські танки розмістилися за заправкою, біля неї та навпроти неї, а відтак перекрили рух в обох напрямках, — розповідають у пресслужбі Національної поліції. — Наступного дня, 4 березня, загарбники розстріляли п’ять автомобілів. Тоді загинуло сім українців, ще четверо отримали вогнепальні поранення”. 7 березня російські військові обстріляли ще одну автоколону. Усього з 4 по 25 березня на цьому відрізку траси від рук окупантів загинуло щонайменше 13 цивільних людей, які намагалися евакуюватися. Перед відступом в кінці березня росіяни спалили автівки та тіла загиблих, щоб знищити докази власних злочинів.

Житомирська траса (М06) навесні 2022 року © Національна поліція України

Житомирська траса (М06) навесні 2022 року © Національна поліція України

• ООН розформувала спеціальну місію, що мала розслідувати вибух в окупованій Оленівській колонії. Про це 5 січня повідомила інформаційна агенція Reuters. Нагадаємо, теракт стався 29 липня і забрав життя десятків українських військовополонених. Про створення місії було оголошено 3 серпня. За весь час свого існування її члени так і не змогли потрапити до місця трагедії. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш пояснив рішення браком умов, необхідних для розгортання місії безпосередньо в Оленівці. Речник генсека ООН Стефан Дюжаррік заявив, що організація так і не отримала необхідних гарантій безпеки та доступу.

• У Росії планують розпочати нову хвилю мобілізації, яка може стосуватися жителів тимчасово окупованого півдня України. Про це 2 січня повідомили у Центрі національного спротиву при силах Спецоперацій ЗСУ. У ЦНС відзначили, що попри заяви вищого керівництва Російської Федерації, “ворог не припиняє ‘часткову мобілізацію’, яка насправді є масштабною й не має винятків”, і розповіли про ймовірні плани Кремля. За інформацією ЦНС, на початку 2023 року росіяни планують мобілізувати громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях у південних регіонах.

• Управління ООН з прав людини закликало Мінськ негайно звільнити з-під варти лауретата Нобелівської премії миру Олеся Біляцького. Суд над головою правозахисного центру “Вясна” Олесем Біляцьким, а також його заступником Валентином Стефановичем та координатором “вільних виборів” Володимиром Лабковичем розпочався в Мінську 5 січня. На першому засіданні суду правозахисники заявили клопотання з вимогою вести судовий процес білоруською мовою, а також зняти з обвинувачених кайданки. Правозахисний центр “Вясна” повідомляє, що суддя не задовольнила перше клопотання, а друге навіть не стала розглядати. Справа складається з 283 томів по 300 сторінок кожен. Залучено близько 100 свідків. Лукашенківський режим обвинувачує правозахисників у фінансуванні антиурядових протестів та контрабанді грошей. Біляцькому, Стефановичу та Лабковському загрожує до 12 років за ґратами.

• Навесні Велика Британія організує конференцію щодо воєнних злочинів, скоєних російською армією в Україні, повідомляє Радіо Свобода із посиланням на агенцію DPA. Планується, що в обговоренні, яке має відбутися у березні цього року, візьмуть участь міністри юстиції різних держав, а головуватиме заступник очільника британського уряду Домінік Рааб спільно зі своїм колегою з Нідерландів. Учасники зустрічі ймовірно заслухають звіт прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана щодо ходу розслідування вчинених на території України злочинів.

• Оголошене путінським режимом “різдвяне перемир’я”, як і очікувалося, виявилося фальшивим. За інформацією Генерального штабу ЗСУ, незважаючи на так званий “режим припинення вогню”, протягом різдвяної доби російські війська завдали 9 ракетних, 3 авіаційних удари та здійснили 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Постраждала цивільна інфраструктура, є поранені та загиблі серед мирного населення. Ударів зазнали 16 населених пунктів. Серед них — Стельмахівка, Макіївка і Білогорівка Луганської області та Роздолівка, Соледар, Бахмут, Залізне, Первомайське, Водяне і Побєда на Донеччині. По таврійському району Херсона в ніч на 8 січня запалювальними боєприпасами, було поранено одну людину. Тієї ж ночі південні околиці Запоріжжя було обстріляно касетними боєприпасами.

© Генштаб ЗСУ

© Генштаб ЗСУ

 Поділитися