MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Росія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»

‘Росія має відповісти перед судом за свої жахливі злочини’: у Гаазі створять міжнародний центр з розслідування злочину агресії

02.02.2023   
Марина Гарєєва
За словами голови Єврокомісії, міжнародний центр координуватиме збір доказів. Нагадаємо, що у резолюції, ухваленій ПАРЄ 26 січня, було зазначено, що спецтрибунал не зважатиме на особистий імунітет найвищого керівництва РФ та Білорусі.

Ілюстративне зображення. Фото: Pixabay

Ілюстративне зображення / Pixabay

Міжнародний центр з розслідування злочину агресії в Україні буде створений у Гаазі.

Про це заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час брифінгу з Президентом України.

“Росія має відповісти перед судом за свої жахливі злочини. Прокурори з України та Європейського Союзу вже працюють разом. Ми збираємо докази. Найперший етап — у Гаазі буде створено Міжнародний центр з переслідування злочину агресії в Україні”, — сказала голова Єврокомісії.

За словами Урсули фон дер Ляєн, “цей центр координуватиме збір доказів”:

“Це буде спільна слідча група за підтримки агентства Євроюст. Тож ми будемо готові дуже швидко розпочати роботу з Євроюстом, з Україною, з партнерами нашої спільної слідчої групи, а також з Нідерландами”, — зауважила голова Єврокомісії.

19 січня Європарламент ухвалив рекомендаційну резолюцію, в якій йшлося про створення спецтрибуналу щодо розслідування злочину агресії.

У резолюції зазначалося, що “спеціальний міжнародний трибунал повинен мати юрисдикцію для переслідування не лише Володимира Путіна та політичного і військового керівництва Російської Федерації, але й Олександра Лукашенка та політичного і військового керівництва Білорусі як держави-співучасниці, з території та за матеріально-технічної підтримки якої Російська Федерація веде свою агресивну війну проти України”.

Вже 26 січня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одноголосно проголосувала за створення спеціального міжнародного трибуналу.

У резолюції було детально викладено, якими функціями має бути наділений спецтрибунал. Юрисдикція спеціального трибуналу буде обмежуватися злочином агресії, скоєним Росією проти України від лютого 2014 року, і покриватиме також “роль і співучасть лідерів Білорусі в загарбницькій війні проти України”. В статуті спецтрибуналу “повинно бути чітко зазначено, що принцип особистого імунітету не діятиме щодо державних посадових осіб (…) і що функціональний імунітет за жодних обставин не буде застосований до злочину агресії”. Адже той факт, що людина обіймає посаду глави держави, члена уряду чи парламенту, “не звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності за злочин агресії й не може бути підставою для пом’якшення вироку”.

“Асамблея обурена численними повідомленнями про звірства, грубі порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені російськими військами або афілійованими збройними групами, і особливо жахливою роллю ПВК ‘Вагнер’”, — йдеться у резолюції. У документі також перелічуються злочини, скоєні російськими військовими в Україні, серед яких згадуються атаки на лікарні, школи та об’єкти критичної інфраструктури; застосування фугасної зброї; страти і катування цивільного населення та військовополонених; зникнення; викрадення; мародерство; зґвалтування; насильницька депортація українських громадян; у тому числі дітей, до Росії.

На думку ПАРЄ, більшість із вищезазначених злочинів можуть підпадати під визначення воєнні злочини, а деякі неправомірні дії можуть кваліфікуватися як злочини проти людяності. Щобільше у резолюції вказано, що офіційна риторика РФ, яка виправдовує вторгнення в Україну і проведення так званого процесу “деукраїнізації”, “має ознаки публічного підбурювання до геноциду або геноцидні наміри знищити українську націю”.


Нагадаємо, що 25 січня 2023 року Європейський суд з прав людини визнав, що де-факто від 11 травня 2014 року не сепаратисти, а саме Росія здійснювала ефективний контроль над Донбасом”. У своєму рішенні ЄСПЛ підтвердив, що Російська Федерація несе відповідальність за те, що відбувалося на окупованих нею територіях. Зокрема, ЄСПЛ визнав частково прийнятною до розгляду справу щодо відповідальності РФ за систематичні порушення прав людини на територіях України, які перебували під російською окупацією.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися