MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

СБУ: Російські спецслужби залучають українських дітей до фейкових мінувань

29.03.2023   
Марина Гарєєва
Працівники СБУ зазначили, що були встановлені нові факти на підтвердження того, що “Російська Федерація залучає неповнолітніх до підривної діяльності проти України”. Таким чином держава-терорист прагне розхитати Україну зсередини, вважають есбівці.

Фото з телеграм-каналу СБУ

Фото з телеграм-каналу СБУ

Російські спецслужби залучають дітей до фейкових мінувань в Україні.

Про це Служба безпеки України повідомила в офіційному телеграм-каналі.

Працівники СБУ зазначили, що було встановлено нові факти на підтвердження того, що “Російська Федерація залучає неповнолітніх до підривної діяльності проти України”. Таким чином держава-терорист прагне розхитати Україну зсередини, вважають есбівці.

У телеграм дописі від 29-го березня зазначено, що “Служба безпеки України заблокувала злочинні дії групи підлітків, яка причетна до серії анонімних повідомлень про псевдомінування у столиці та інших регіонах України”.

Як розповіли есбівці, найбільше підлітки “мінували” будівлі органів державної влади, а також об’єкти соціальної інфраструктури. Так, у жовтні 2022-го року вони одночасно повідомили про фейкові мінування 14 місцевих судів.

СБУ встановила, що злочинну діяльність учасників групи дистанційно координували представники російської спецслужби: “для цього створили спеціалізовану інтернет-спільноту, до якої регулярно залучали неповнолітніх мешканців різних регіонів України”. За вказівкою країни-агресора підлітки періодично розсилали на електронні адреси держустанов неправдиві повідомлення про “мінування”. Розсилку здійснювали від імені сторонніх осіб та з використанням спеціальних комп’ютерних програм для приховування свого місцеперебування.

Організатором групи виявився неповнолітній мешканець Чернігівської області. Представник російських спецслужб контактував з ним через месенджер і надсилав завдання. Під час обшуку у псевдомінера виявили мобільний телефон та комп’ютер із доказами протиправної діяльності та комунікації з агресором, розповіли есбівці.

Наразі розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 259 Кримінального кодексу України. Як зазначили в СБУ, санкція статті передбачає покарання до восьми років позбавлення волі.


Російські спецслужби й раніше намагалися втягти українських дітей у злочинну війну й ще навесні 2022-го року використовували для цього популярний застосунок. За умовами гри учасники мали шукати скрині з віртуальними призами, які згодом нібито можна було обміняти на віртуальні гроші. Аби пройти маршрут у грі, діти мали зафільмувати місцевість, зокрема сфотографувати об’єкти військової та критичної інфраструктури у різних населених пунктах України. Усю інформацію з геолокацією учасники квесту мали завантажити у базу ігрового застосунку. Таким чином росіяни отримували координати та реальні світлини стратегічних об’єктів, підступно використовуючи українських дітей, які не усвідомлювали того, що збирають інформацію для ворога. Як з’ясували есбівці, доступ до адміністрування застосунку мала підконтрольна спецслужбам РФ IT-компанія. У фейсбук-дописі від 24-го травня 2022-го року СБУ детально розповідала про цю справу. Тоді у Кіровоградській області затримали двох підлітків, які фотографували блокпости, елеватори та транспортні шляхи на території регіону та планували завантажити зроблені фото у ворожий додаток.

У СБУ наголошували, що вербування та використання дітей у бойових діях (так само як і залучення дітей до виконання допоміжних функцій) є воєнним злочином, який підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися