MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

РФ планує вивезти 26 тисяч українських дітей ‘на відпочинок’Рада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травні

До Білорусі планують вивезти понад тисячу українських дітей ‘на оздоровлення’

26.04.2023   
Марина Гарєєва
У квітні до Білорусі привезли 350 дітей з ТОТ Луганської та Донецької областей та 100 дітей з Запорізької області. “Оздоровлення” українських дітей в Білорусі відбувається за дорученням самопроголошеного президента Лукашенка. Детальніше про це — у статті ХПГ.

Фото фонда Олексія Талая

Фото фонда Олексія Талая

Злочини Білорусі проти українських дітей

Представники проросійської влади на тимчасово окупованих РФ територіях України планують вивезти до Білорусі понад тисячу дітей і підлітків. Українських дітей збираються направити до дитячого оздоровчого табору “Дубрава”, розташованого в Солігорському районі Мінської області Республіки Білорусь.

Наразі відомо, що у Білорусі вже “оздоровлюються” щонайменше 450 українських дітей, вивезених з підконтрольних РФ територій України.

У своєму телеграм-каналі провладний білоруський громадський діяч Олексій Талай підтвердив, що на початку квітня до Білорусі вже привезли 350 дітей з територій Луганської та Донецької областей України (з самопроголошених “ДНР” та “ЛНР”).

“Перша весняна зміна з 350 дітей Донбасу приїхала на оздоровлення до Білорусі, — пише Талай у своєму телеграмі 3-го квітня. — Наш фонд і місцеві органи влади постаралися зробити так, щоби цього разу приїхали діти, які перебувають у найскрутнішому становищі й тяжкому душевному стані. Діти, які втратили близьких, рідних, які зазнали горя під час бойових дій, яким особливо необхідна допомога і підтримка, спокійна атмосфера”.

Таким чином представник Білорусі підтверджує, що українські діти потрапляють до РБ не вперше (“цього разу приїхали діти…”), й визнає, що йдеться про дітей, чиїх батьків було вбито під час війни РФ.

Перша весняна зміна українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА і у телеграм-каналі Олексія Талая.

Перша “весняна зміна” українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА й у телеграм-каналі Олексія Талая.

“Ми дуже раді, що вдалося привезти дітей з дитячого будинку міста Антрацит. Також будуть діти з Маріуполя та Горлівки”, — анонсує білорус черговий воєнний злочин, вчинений проти українських дітей.

Також, за словами Талая, вже цього понеділка, 24-го квітня, до Білорусі привезли ще 100 українських дітей. Малечу вивезли з тимчасово окупованої території Запорізької області.

“Білорусь продовжує допомагати постраждалим від бойових дій регіонам. Цього разу в другу зміну разом з малечею з ДНР і ЛНР вперше прибула група з Запорізької області (100 дітей). Тим самим ми розширюємо географію надання допомоги”, — цитують Талая журналісти провладного агентства БелТА.

Талай стверджує, що пропозиція вивезти українських дітей до Білорусі надійшла від так званого “громадського діяча з Запоріжжя” Володимира Рогова.

“До нашого фонду звернувся громадський діяч із Запоріжжя Володимир Рогов з проханням надати підтримку в оздоровленні дітей з його регіону в Білорусі”, — розповідає Талай.

21-го липня 2022-го року Володимир Рогов потрапив під санкції ЄС. Як повідомляли у ЄС, санкції було вжито через антиукраїнську діяльність Рогова, який “виступав проти української влади та за входження Запорізької області до складу Російської Федерації”. Автори документа наголошували, що, крім цього, Володимир Рогов “сприяв видачі російських паспортів у місті Мелітополь” і в цій ролі підтримував або здійснював такі дії та політику, “що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України”, а також стабільності чи безпеці в Україні. Володимир Рогов позиціонував себе “членом головної ради” так званої “адміністрації” Запорізької області, підконтрольній РФ. Щобільше, колаборант Рогов вів телеграм-канал, у якому поширював пропагандистські повідомлення та фейки щодо ситуації на окупованій території Запоріжжя. Журналісти “Детектор медіа” зазначали, що Рогов веде активну проросійську діяльність, спрямовану проти України, ще від 2007-го року. Рогов також увійшов до п’ятірки головних розповсюджувачів фейків у регіоні.

Як повідомляє білоруське держагентство БелТА, так зване “оздоровлення” українських дітей, незаконно забраних з окупованих РФ територій України, відбувається за дорученням найвищого керівництва Республіки Білорусь, зокрема самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка. Білоруські пропагандисти підтверджують, що організацією розміщення українських дітей в РБ займається фонд Талая за підтримки ВАТ “Білоруськалій” та Союзної держави.

За даними Талая, йдеться про понад тисячу українських дітей та підлітків, яких планують “оздоровити” в Білорусі, аби допомогти “братньому народу”… Для цього в білоруському таборі планують створити три весняні зміни. Талай каже, що “третя [зміна] вже напоготові — пакує валізи”.

Голова Народного антикризового управління (НАУ) Павло Латушко в інтерв’ю білоруській службі “Радіо Свобода” наголошував, що з ТОТ України до Білорусі відправляють неповнолітніх. Ідеться про дітей віком від шести до п’ятнадцяти років. Часто до Білорусі потрапляють діти-сироти, які втратили годувальника. Як підкреслював білоруський дипломат, у таких випадках лише Україна (як уповноважений орган з питань громадянства) може надавати дозвіл на виїзд. Зважаючи на те, що Україна не давала згоди на вивезення дітей, може йтися про порушення IV Женевської конвенції, пояснює Латушко. “Білорусь не є нейтральною країною, тому таке вивезення [неповнолітніх осіб з території України] можна визнати незаконним”, — наголошував голова НАУ. Крім цього, Павло Латушко нагадав, що вивезення українських дітей до Білорусі порушує Римський статут Міжнародного кримінального суду, в якому зазначено, що незаконна депортація дітей під час війни є злочином. Як розповідав Павло Латушко, наразі організація збирає відповідні документи, що свідчать про причетність представників режиму Лукашенка до депортації українських дітей з тимчасово окупованих РФ територій. 

Злочини РФ проти українських дітей

За офіційними даними, Російська Федерація депортувала понад 19 тисяч українських дітей. З них 4 390 вихованців спеціальних дитячих закладів: дітей-сиріт, напівсиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.

406 дітей вважаються зниклими безвісти. Реальна кількість незаконно вивезених дітей може бути значно більшою.

При цьому у Європарламенті вважають, що з 2014-го року до Російської Федерації могли депортувати від 16 до 300 тисяч українських дітей. Європарламентарі пояснюють таку кількість тим, що представники РФ почали вивозити українських дітей ще з 2014-го року, коли РФ окупувала Крим та частини Донецької та Луганської областей України. 

19-го квітня заступниця голови російського уряду з питань соціальної політики Тетяна Голікова заявила, що Російська Федерація планує відправити “на відпочинок” 26 тисяч дітей, які проживають на тимчасово окупованих територіях України. Шість тисяч дітей мають вивезти на територію РФ.

Наразі було встановлено, що йдеться про розгалужену систему таборів, у які відправляють українських дітей. Дослідники з Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я встановили, що в російських “рекреаційних таборах” та подібних закладах незаконно утримуються українські діти віком від 4 місяців до 17 років.

Команда Conflict Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, у яких утримували чи досі утримують депортованих дітей.

У 41-му випадку йдеться про літні табори, які вже існували в Росії та анексованому Криму. 7 таборів працюють у підконтрольному Росії Криму, 34 — на території РФ. 12 таборів розташовані на узбережжі Чорного моря. 10 — утримують українських дітей поблизу Москви, Казані та Єкатеринбургу. 11 таборів розташовані за більше ніж 800 км від російсько-українського кордону: зокрема два табори розташовані у Сибіру та один — на Далекому Сході. Мережа таборів для утримання українських дітей простягається усією територією Росії. Найвіддаленіший табір розташовується за понад 6 000 км від українського кордону: в Магаданській області, поблизу Тихого океану, що майже утричі ближче до США, ніж до України. Скоріше за все, існує набагато більше установ, де незаконно утримують українських дітей. Крім того, дослідники ідентифікували два заклади, пов’язані з депортацією дітей-сиріт: психіатричну лікарню в окупованому Криму та сімейний центр у Московській області. Раніше ХПГ писала про дитбудинок “Ялинка”, в якому перебували діти-сироти з Херсона.

У квітні 2023-го Голікова підтвердила, що українські діти з окупованих РФ територій України “відпочиватимуть” у “місцевих установах”, які будуть розташовані у “631-му таборі на базі освітніх організацій із денним перебуванням”. За словами посадовиці, “це дозволить залучити до відпочинку 20 тисяч дітей”. Окрім цього, за словами тієї ж Голікової, “ще шість тисяч дітей із ‘нових регіонів’ [так у Кремлі називають окуповані території України] відпочиватимуть в інших суб’єктах РФ, у тому числі на узбережжі Чорного моря”.


Нагадаємо, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Президента Путіна, вважаючи очільника РФ винним у незаконній депортації тисяч дітей. 

Як зазначав Марк Ґарласко, колишній слідчий ООН, а нині експерт правозахисної організації PAX, незаконне вивезення дітей за межі України було чи не найпростіше довести, адже РФ навіть не намагалася приховати цей злочин:

“Жоден злочин не буде легким у доведенні. Але якщо ви подивитеся, наприклад, на атаки проти мирних жителів — тут у росіян багато виправдань, якими вони будуть захищатися. Так вони можуть сказати: наші війська погано навчені або вони не цілеспрямовано цілилися по цивільних, це був нещасний випадок або річ у несправності зброї. Але ми чітко бачили нелегальне перевезення українських дітей до Росії. Це було всюди на їхньому телебаченні. І тому це набагато легше довести”, — говорив експерт.

Рада ООН також засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітей. В ухваленій 4-го квітня резолюції, вищий правозахисний орган ООН вимагає, щоб РФ припинила незаконне примусове переміщення цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом, у тому числі й дітей, “які перебувають у закладах опіки, дітей без супроводу та дітей, розлучених із сім’єю”. Дослідники Єльської школи підкреслювали, що згоду українських батьків на вивезення дітей до російських таборів найчастіше отримували під примусом. Крім цього, дітей розлучали з батьками під час так званої процедури фільтрації.

Французький юрист Емманюель Доуд, який подав позов до Міжнародного кримінального суду щодо незаконного і насильницького вивезення з України дітей, наголошував, що сам факт депортації дітей є складовою злочину геноциду. Нападів на частину населення, які скоюють з метою асиміляції цього населення, достатньо, щоб кваліфікувати скоєне як геноцид, підкреслював Доуд. Правник пояснював, що РФ вчиняє асиміляцію, адже, насильно забираючи українських дітей з власних родин, Росія розриває психологічні та фізичні зв’язки не тільки з їхніми батьками, а і з власним народом, і з власною історією. Те саме відбувається і на територіях України, тимчасово окупованих РФ. Зокрема, у Маріуполі росіяни намагаються змінити ідентичність українських дітей, які не змогли виїхати з міста. Українських школярів змушують підіймати російський прапор, слухати гімн Росії чи розважати російських військових й виступати перед ними на імпровізованих концертах.

Тим часом російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова, щодо якої МКС також видав ордер на арешт, нещодавно заявляла, що російські спецслужби завадили повернутися додому українській дитині.

Як наголошував директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, у справі щодо дітей можна угледіти чимало важливих деталей. Зокрема, те, що 30-го травня 2022-го року Путін підписав указ про спрощений порядок набуття російського громадянства. Вочевидь, це було зроблено для того, щоби швидко змінити громадянство тим дітям, яких було незаконно вивезено з України на територію РФ. Після цього були й інші нормативні акти, які спрощували передачу українських дітей до російських родин.

Згідно зі статтею 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, “насильницька передача дітей із однієї людської групи в іншу” належить до дій, “вчинених з наміром знищити, цілком чи частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку”, тобто є геноцидом. Харківська правозахисна група пояснювала, чому вивезення українських дітей до РФ порушує Женевську конвенцію та є злочином геноциду. ХПГ також писала про дітей, вивезених з Харківської області, дітей з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей, включно з катуванням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися