MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Окупаційна влада Луганщини формуватиме спецтабори для чоловіків призовного віку‘Чесна пам’ять про минуле завжди зміцнює віру в майбутнє’, — Президент УкраїниЗбройні сили РФ використовували сексуальне насильство як зброю проти української націїВ Україні запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — унаслідок воєнних дій Україна спростила реєстрацію місцепроживання дітей ВПОРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»«Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...» – мешканка Рубіжного«Російські солдати зупиняли машину із хлібом – хліб викидали і машиною переїжджали. Щоб людям не було чого їсти»

‘Евакуація’ здорового глузду: росіяни планують вивозити працівників ЗАЕС і відправляють дітей ‘на оздоровлення’

10.05.2023   
Марина Гарєєва
Наразі російські військові “евакуюють” родини запорізьких атомників з Енергодара. Підконтрольна РФ влада стверджує, що вже вивезла понад 2000 жителів тимчасово окупованих територій Запорізької області, з-поміж яких майже 800 дітей.

Ілюстративне зображення. Панорама міста Енергодар, травень 2022-го.

Ілюстративне зображення. Панорама міста Енергодар, травень 2022-го.

Наразі російські військовослужбовці “евакуюють” родини працівників ЗАЕС, найбільшої атомної станції України та Європи, розташованої в Енергодарі (Запорізької області). При цьому, як зауважили в Генеральному штабі Збройних сил України, персоналу станції заборонено виїздити з міста.

За інформацією Генштабу, росіяни вдалися до обману, аби вивезти частину сімей запорізьких атомників на територію Російської Федерації:

“Окупаційна влада анонсувала евакуацію людей до Бердянська і Кирилівки на бази відпочинку та готелі. Однак тих, хто погодився, вивезли до Ростовської області та розмістили в наметових містечках”, — повідомили у зведенні, оприлюдненому на офіційній фейсбук-сторінці Генштабу 10-го травня.

Що відбувається в Енергодарі?

За інформацією “Енергоатома”, окупаційна влада готується “евакуювати” з міста-супутника Запорізької атомної електростанції близько 3 100 людей. З-поміж інших, росіяни можуть вивозити й запорізьких атомників:

“Насамперед ідеться про вивезення 2 700 працівників станції, які підписали контракт із фейковим АО (рос.) ‘Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС’ або іншим підприємством ‘Росатома’, та членів їхніх родин”, — повідомляє “Енергоатом” в офіційному телеграм-каналі.

В “Енергоатомі” нагадали, що раніше (фактично від початку російської окупації) атомникам було заборонено виїздити з Енергодара.

“Таким чином російські окупанти доводять свою неспроможність забезпечити експлуатацію Запорізької атомної електростанції, оскільки нині там катастрофічно бракує кваліфікованого персоналу”, — вважають в “Енергоатомі”. Там побоюються, що подібна “евакуація” призведе до ще більшої нестачі фахівців і позначиться на забезпеченні належної експлуатації ЗАЕС. Як наголошував Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, хоча співробітники станції продовжують роботу, ситуація ускладнюється.

Як розповів Дмитро Орлов, міський голова Енергодара, росіяни розграбовують місто: вже вивезли обладнання з медико-санітарної частини, комп’ютерну техніку, документацію та паспортний стіл, облаштований у приміщенні ЦНАПу. У місті не працює стаціонарний інтернет, зачинені продовольчі магазини й аптеки. Крім цього, бракує продуктів та засобів першої необхідності, а банкомати та АЗС порожні.

За даними міського голови, підконтрольна РФ окупаційна влада активно вивозить усю документацію з Енергодара:

“Вивозять всі об’єкти, які вони окупували, в яких вони займалися генерацією якихось папірців, які можуть підтверджувати їхні злочини”, — каже Орлов. Міський голова Енергодара не виключає, що подібні дії окупаційних сил можуть бути провокацією.

6-го травня Рафаель Ґроссі сповістив, що експерти МАГАТЕ, які перебували на Запорізькій АЕС, підтвердили “евакуацію” жителів Енергодара. Міський голова також підтверджував інформацію про вивезення енергодарців:

“Перша хвиля евакуації почалася вчора [6-го травня] зранку, але назвати її масовою зараз не можна. Частину людей, охочих виїхати, завантажили в автобуси. Частина виїхала на власному автотранспорті”, — говорив Орлов.

Щобільше, міський голова повідомляв, що чимало енергодарців опинилися без можливості отримати медичну допомогу. У ніч проти 7-го травня і вранці окупанти почали виносити медичне устаткування з лікарні. У той час як у стаціонарі припинили працювати різні відділення, окупаційна влада пропонувала пацієнтам евакуюватися, розповідав Орлов. 

Що відомо про “евакуацію”?

Підконтрольна РФ окупаційна влада оголосила про часткове вивезення жителів Запорізької області 5-го травня. Самопроголошений “голова” тимчасово окупованої Запорізької області Євген Балицький писав у своєму телеграм-каналі, що, у зв’язку з наступом ЗСУ, ним було прийнято рішення “прибрати в першу чергу дітей з батьками, людей похилого віку, інвалідів, пацієнтів лікувальних закладів від вогневого впливу противника і перемістити з прифронтових територій углиб області”.

Російська “евакуація” загрожувала місцевим мешканцям 18 населених пунктів Запорізької області. У цей список потрапили: Тимошівка, Смирнівка, Тарасівка, Орлянське, Молочанськ, Куйбишев, Пришиб, Токмак, Мала Білозерка, Василівка, Велика Білозерка, Дніпрорудне, Михайлівка, Кам’янка-Дніпровська, Енергодар, Пологи, Кінські Роздори, Розівка.

Світлина оприлюднена у місцевому телеграм-каналі “ГІЛЛЯКА_info”

Світлина оприлюднена у місцевому телеграм-каналі “ГІЛЛЯКА_info”

Балицький також підтвердив, що росіяни планують вивозити й українських дітей. За його словами, діти старшого шкільного віку продовжать навчання в освітніх закладах, а також “пройдуть оздоровлення та відпочинуть у дитячих таборах”.

Самопроголошений “віцепрем’єр” регіону з економіки Андрій Козенко підтверджував інформацію про заплановане вивезення громадян України. У коментарі пропагандистській агенції ТАРС він заявляв, що з населених пунктів у Запорізькій області представники РФ планують вивезти приблизно 70 тисяч осіб, і стверджував, нібито “переселення буде добровільним”. Відповідне відео було оприлюднене в телеграм-каналі (ТАСС) 5-го травня.

За інформацією Генштабу, 7-го травня росіяни почали вивозити енергодарців до Бердянська і Приморська, на “місцеві бази відпочинку”.

“Евакуації підлягають люди, які мають російські паспорти. Причому в першу чергу потрапляють ті, хто погодився на російське громадянство в перші місяці окупації”, — йшлося у зведенні Генштабу ЗСУ від 7-го травня.

У січні 2023-го у Генеральному штабі повідомляли, що російські військові змусили близько 3 000 працівників ЗАЕС отримати російські паспорти. “Російські загарбники продовжують психологічний та фізичний тиск на цивільне населення тимчасово окупованих та зайнятих територій. Зокрема, в місті Енергодар Запорізької області, російські окупаційні війська примусили близько 3 000 працівників Запорізької АЕС отримати так звані російські паспорти“, — йшлося в повідомленні Генштабу. 

При цьому заступник голови Бердянської райради Віктора Дудкалов зауважував, що від насильницької депортації можуть постраждати не лише українці, які були вимушені “паспортизуватися”, а й батьки, які не хочуть розлучатися зі своїми дітьми, й самі діти. Дудкалов наголошував, що батькам дітей погрожують, аби вони “примусово вивозили дітей до таборів Бердянська”, бо нібито “їм тут небезпечно лишатися”.

Куди вивозять дітей з Запорізької області?

Голова міста Пологи Юрій Коноваленко підтверджував інформацію про Бердянськ. За його даними, увечері 4-го травня жителям Пологівського району, які мають дітей, почали надходити повідомлення, що матерів з дітьми будуть “евакуювати” до окупованого Бердянська.

“Сьогодні о 10-ій годині з міста і сіл були автобуси на евакуацію сімей з дітьми. У нас є повідомлення, де так звані директори так званих шкіл повідомляють людям про те, що сьогодні всі вони мають прийти до шкіл в місті з речами на евакуацію в безпечні місця. Всі, хто відмовляються, мають написати відмову”, — розповідав Коноваленко.

Голова Токмацької міської військової адміністрації Олександр Чуб також казав, що 5-го травня українських школярів звільнили від навчання й наказали з’явитися з речами та документами. За словами Чуба, так відбувалося в школі №5, учням якої наказали: “бути о 14:00 з мінімальною кількістю речей, документами для евакуації на Бердянськ”.

“Зараз школи, магазини, ринок, аптеки, комунальні підприємства закриті, лікарів додому не відпускають”, — говорив Чуб.

Як повідомляли журналісти “Суспільного”, за даними заступника голови Бердянської районної ради Віктора Дудукалова, дітей, які перебувають у населених пунктах ближче до лінії фронту, вивозять до бердянського табору “Червона гвоздика”.


Самі представники РФ стверджують, що від початку так званої “евакуації” вже вивезли понад дві тисячі мешканців Запорізької області, у тому числі майже 800 дітей.

Як писали російські пропагандисти у телеграм-каналі (рос.) “Главное в Энергодаре” 8-го травня, з “небезпечних районів” Запорізької області було переміщено вже 2 411 людей. Окупаційна влада стверджувала, що разом з іншими було вивезено 796 українських дітей та 230 маломобільних громадян України. Наразі неможливо ані перевірити, ані спростувати ці дані. 


Харківська правозахисна група писала про викрадення працівників ЗАЕС, які не погоджувалися співпрацювати з російською окупаційною владою, та загрозу ядерній безпеці через російські обстріли. Відомо, що кількох співробітників ЗАЕС викрали увечері 6-го квітня, тоді “окупанти у масках вдерлися до одного із приміщень тимчасово окупованої Запорізької АЕС та забрали чотирьох працівників служби фізичного захисту станції”. Атомників вивезли в невідомому напрямку, рідні не знали, де вони перебувають. Також ХПГ висвітлювала злочини РФ, вчинені проти українських дітей. Детальніше про російську війну проти українських дітей можна прочитати в рубриці Права дітей

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися