MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Політв’язню Арсену Абхаїрову запропонували лікувати варикоз у Красноярській туберкульозній лікарніВироки без доказів: кримського політв’язня Аметхана Абдулвапова засудили до 10,6 років ув’язнення за ‘тероризм’В окупованому Криму українського офіцера Олексія Кисельова засудили до 8,5 років позбавлення волі У Криму ‘прокурор’ запросив 10 років позбавлення волі для колишнього командира корабля ‘Славутич’Добровільно, але в кайданках: кримську журналістку Ірину Данилович засудили до 7 років ув’язненняЗасуджені за катування: в Україні вперше винесли вирок за воєнні злочини, скоєні в окупованому КримуВ окупованій Макіївці розстріляли родину з 8 ромів: серед загиблих 4 дитиниКримським політв’язням Наріману Джелялову та Асану Ахтемову гіршає у СІЗОВ Росії засудили чотирьох кримськотатарських активістів: разом вони отримали 53 роки ув’язнення ‘Я пишаюся, що є частиною безстрашного кримськотатарського народу’“Кольоровий тероризм”: кримського художника Богдана Зізу засудили до 15 років позбавлення воліНе встигли здійснити задумане, бо ми їх затримали — у Ростові-на-Дону засудили чотирьох кримчан

Забрали окуляри та Коран і заборонили спілкуватися кримськотатарською мовою

26.05.2023   
Марина Гарєєва
Під час переведення з сімферопольського СІЗО у Халіла Мамбетова зникли особисті речі, а під час побачення з дружиною їм наказали розмовляти виключно російською. Про стан 67-річного політв’язня, передісторію, що почалася з обшуків 24-го січня, та злочини в РФ в окупованому Криму — в статті ХПГ.

Подружжя Мамбетових. Світлина: © Кримська Солідарність

Подружжя Мамбетових. Світлина: © Кримська Солідарність

68-річного політв’язня з тимчасово окупованого Джанкоя Халіла Мамбетова перевели до нового слідчого ізолятора у Сімферополі. Кримський татарин потерпає від артрозу та не отримує ліків, які йому передають рідні.

Лілія Мамбетова, онкохвора дружина політв’язня, якій вдалося отримати побачення, розповіла про стан чоловіка ГО “Кримська солідарність”.

“Він був блідим і втомленим. [У нього] сильно болять ноги. На руках помітні гулі від артрозу. Ноги він не може мені показати, але сказав, що наступати боляче. Артроз він мав і до арешту. Вдома намагалися пити ліки, допомагало. А зараз неможливо. Відправили йому кілька препаратів, але їх йому не дали”, — розповіла дружина Мамбетова.

Коли політв’язня переводили з Сімферопольського СІЗО №1, у нього зникли окуляри та Коран. Щобільше, під час побачення подружжю заборонили розмовляти кримськотатарською мовою.

“Сказали, тільки російською можна спілкуватися. І ні про що не розпитувати, нічого ‘зайвого’. Коран під час переїзду втратив, окуляри втратив. Тепер знову просить це все, повернуть чи не повернуть — поки не знаємо, — ділиться Лілія Мамбетова. — Я знаю, що дуже важко, і умови там дуже жорсткі. Навіть на ліжку сидіти не дозволяють, щоб не пом’яте було ліжко”.

До цього з сімферопольського СІЗО №1 кримського політв’язня направили до лікарні — задля проходження примусової психіатричної експертизи. Зрештою 68-річний пенсіонер провів місяць у так званій “Кримській республіканській клінічній психіатричній лікарні №1”.

Раніше адвокат Сіяр Паніч розповідав про справу свого підзахисного й підкреслював, що вважає так зване рішення суду щодо обрання запобіжного заходу незаконним, адже “підстави” — абсолютно голослівні й не підтверджені матеріалами справи.

“Мій підзахисний Халіл Мамбетов 1955-го року народження, він пенсіонер, у нього вдома онкохвора дружина, за якою він щодня доглядає, вони живуть лише вдвох. Ми надали усі документи, надали документи на домоволодіння, що він є власником свого будинку, постійно там проживає, і просили пом’якшити рішення, [змінивши його] на домашній арешт. Але суд нас не почув і обрав для нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою”, — говорив правник.

Передісторія: обшуки у кримських татар уранці 24-го січня

Усе почалося 24-го січня 2023-го року, коли в родинах кримських татар, які мешкають у різних селах Джанкойського району, відбулися обшуки. В обшуках брали участь оперативники та слідчі ФСБ. Тоді підконтрольні РФ силовики затримали й відвезли до Сімферополя шістьох чоловіків. Після того як їм було обрано запобіжний захід, усі вони опинилися у СІЗО в Сімферополі.

Детально про обшуки розповідало громадське об’єднання “Кримська солідарність” на своїй фейсбук-сторінці.

Уранці 24-го січня підконтрольні РФ силовики завітали до Екрема Кроша (брата політв’язня Енвера Кроша), Османа Абдуразакова (брата політв’язня Едема Бекірова), Айдера Асанова, Рефата Сейдаметова, Лемана Зекір’яєва, Халіла Мамбетова. Публічно про проведення обшуків у Джанкойському районі не повідомлялося.

Російські спецслужби прийшли з обшуками в оселі кримських татар у Джанкойському районі Криму, 24 січня 2022 року © Кримська солідарність

Російські спецслужби прийшли з обшуками в оселі кримських татар у Джанкойському районі Криму, 24 січня 2022 року © Кримська солідарність

Представники російських спецслужб почали обшукувати людей з четвертої ранку.

Ось як згадували обшуки рідні політв’язнів:

О четвертій годині ранку Лілія, дружина 68-річного Халіла Мамбетова, почула гамір і побачила величезну машину й силу-силенну військових з потужними ліхтарями та зброєю. Силовики виламали двері й заявили, що Халіла Мамбетова підозрюють у тероризмі.

“Який з нього, пенсіонера, терорист? У серванті, йому вже сто років, він’єтки дітей, старі листівки з Курбан байрам... Я й гадки не мала, що тут щось заборонене. Я люблю читати. Пам’ять погана, я потім перечитую”, — розповідала пані Лілія.

Військові сказали, що шукатимуть зброю. Просто шукатимуть зброю у будинку 67-річного чоловіка та його хворої на онкологію дружини…

Аміде, дружина Екрема Кроша, активіста і брата раніше затриманого Енвера Кроша, зателефонувала рідним о 3:57 і розповіла, що озброєні люди вимагають відчинити та гримають у ворота будинку.

“Так несподівано почали стукати о 4-ій ранку. Чоловік пішов відчиняти двері. Зайшли десятеро людей, десятеро амбалів зі зброєю. Попросили, щоб діти всі встали. У мене почали коліна труситися, плакати почала. Потім зібралася, взяла себе в руки. Діти, звісно, сильно злякалися, почали плакати. Я їх заспокоїла, як могла”, — згадувала жінка.

Силовики оглянули все у будинку, вимагали показати документи, навіть документи дітей. Потім почали “копирсатися у кімнатах”, перегорнули усе догори дриґом, шукали під матрацами, нишпорили на кухні, обдивлялися шафки. Потім нібито знайшли книжки. Сказали: “Тут у вас книжки якісь лежать”. Чоловік відповів, що це не його книги, але так звані слідчі проігнорували слова Екрема й почали фотографувати “знахідку”. Після цього жінці наказали очікувати з дітьми в кімнаті, а самі тим часом говорили з чоловіком.

Російські силовики вилучили усі телефони, які були в родини. Повернули лише телефони дружини та дітей, обидва мобільних Екрема забрали з собою. Забрали й Екрема.

Дружина Екрема Кроша, Аміде була переконана: “не ті книги” вони підкинули власноруч.

Дружині затриманого не показали постанови суду й не залишили жодних документів. Лише сказали, що Екрема забирають за 205-ю статтею, “за тероризм”.

“Який з нього терорист?” — казала Аміде.

Дружина Айдера Асанова також розповідала, що під час обшуку їм підкинули книги. За словами жінки, о четвертій ранку в будинок увірвалися озброєні люди в масках. Айдера Асанова вклали на підлогу й почали бити ногами, його дружину зачинили в кімнаті разом із дітьми й відібрали телефони. На запитання жінки, на яких підставах відбувається обшук, силовики не відповіли: мовляв, все скажуть потім. Дружина Асанова підкреслювала, що обшук відбувався вкрай грубо: окупанти не дозволяли відповідати на телефонні дзвінки, заборонили вийти й заспокоїти рідних, які чекали на завершення обшуків надворі. Коли жінка вийшла на кухню, на столі лежали книги, які нібито належали її чоловіку. Представники російських спецслужб звинуватили Айдера Асанова в тому, що він нібито належить до якоїсь секти. Так званий слідчий проігнорував слова дружини затриманого, яка наголошувала, що родина усього кілька місяців винаймає будинок і уперше бачить “свої” книги.

За деякий час силовики наказали збирати речі, мовляв, Айдера забиратимуть до Сімферополя. Дружина наголошувала, що так звані слідчі змушували підписувати якісь папери й привели двох чоловіків, яких назвали “понятими”. Обшук тривав приблизно дві години. Дружині Асанова нічого не сказали, лише пообіцяли зателефонувати протягом дня. При цьому підконтрольні РФ слідчі змушували підписати так званий “протокол”, у якому нібито йшлося про знайдені під час обшуку речі. Родина намагалася спочатку детально ознайомитися з “протоколом”, але силовики не давали змоги цього зробити й наполягали на підписі.

Дружина Рефата Сейдаметова переповідала схожий сценарій проведення обшуку.

Родина Рефата прокинулася від стуку у вікно. До будинку зайшли люди з нашивками ФСБ. Вони запитали, хто проживає в будинку, зачитали “постанову” й почали обшук. Оглядали всі комірки, усі кімнати, проте нічого не знайшли. Аж поки не дійшли до останньої кімнати. Коли жінка на хвилину вийшла, ефесбівець, який проводив обшук, одразу ж “знайшов” дві книжки. Хоча жінка зауважила, що це не їхні книги, її слова проігнорували. При цьому, за словами дружини Рефата Сейдаметова, книги були “чистенькі, без пилу”.

На запитання “Чому ви прийшли?” ефесбівці відповіли: “Війна”, — й продовжили обшук.

Сам обшук тривав десь пів години. За словами дружини затриманого, “головний” ефесбівець багато писав. Зрештою ефесбівці забрали чоловіка і не залишили навіть копії так званої постанови. Натомість забрали документи чоловіка і навіть атестат. Лишили трудову книжку.

Про інший обшук, що того ж ранку відбувався в родині Лемана Зекір’яєва, писала Муміне Салієва, дружина політв’язня, координаторка організації “Кримське дитинство”, яка спілкувалася з дружиною Лемана Зекір’яєва. За словами Зери, дружини Зекір’яєва, з нею поводилися украй грубо. Заборонили комусь телефонувати, відібрали телефон. Обшукали усі кухонні шафи, навіть духовку. Оглядали кімнату дружини, приміщення, де живе бабуся. Оглянули автівку й знайшли там дві релігійні книжки. Самі ж їх і підкинули, казала Зера. Надто вже були щасливі від знахідки. Брата Лемана Зекір’яєва не пустили до будинку, де відбувався обшук, навіть не дозволили дізнатись, як почувається мати братів: жінці могло стати зле, бо вона мала проблеми з тиском. Знущалися й казали: “Ти швидку бачиш? Ні. Отже, все добре”. Радили “загубитися” та погрожували 

Усіх шістьох кримських татар, у яких проводили обшуки, затримали та відвезли до сумнозвісного управління ФСБ у Криму. Однак точне місце перебування затриманих від початку було невідоме нікому з їхніх рідних.

Рекордно швидко та традиційно грубо

Кримська правозахисниця Луфтіє Зудієва зауважувала, що всі шість обшуків та затримання відбувалися рекордно швидко. До шостої години ранку так звані “обшуки” були завершені.

Світлина: © Кримська Солідарність

Обшуки уранці 24-го січня. Фото: © Кримська Солідарність

Крім того, під час низки обшуків представники російських спецслужб застосовували силу. Тоді ж незаконно затримали родича одного з обвинувачених, який намагався сфотографувати та зафільмувати все, що відбувалося. “Чоловіка відразу ж скрутили, заштовхали в машину та звинуватили у тому, що він таким чином перешкоджає діям правоохоронних органів”, — розповідала Луфтіє Зудієва.

Як повідомляли активісти, під час іншого обшуку людям не дозволяли “наближатися не те що до будинку, де відбувався обшук, а навіть до будинків сусідів”.

Один із представників так званих правоохоронних органів сказав: “Це вам не рік тому”.

“Таким чином вони натякали, що події, які відбуваються в Україні, відвертають увагу громадськості від того, що відбувається на півострові, тому вони тут отримали карт-бланш і можуть творити все, що захочуть”, — коментувала почуте правозахисниця.

Як повідомляв кримський адвокат Еміль Курбедінов, 24-го січня його та його колегу Ісляма Веліляєва не допустили до будівлі “незаконного управління ФСБ” у Сімферополі. Слідчий, який вів кримінальне провадження, стверджував, що адвокати нібито не можуть представляти сторону захисту у цьому кримінальному провадженні, оскільки вони є захисниками в іншій справі, що стосується Джанкойського району. Проте Еміль Курбедінов був переконаний, що усе це — звичайне намагання “вибити зі справи адвокатів”. “Це нова тенденція. З такою логікою можна дійти до того, що ‘Хізб ут-Тахрір’ — це взагалі одна організація, тому ви взагалі не маєте брати участь у справі ‘Хізб ут-Тахрір’”, — писав Еміль Курбедінов на своїй фейсбук-сторінці.

Підконтрольні РФ слідчі аргументували свою позицію тим, що буцімто фігурант справи може змінити покази: мовляв, у такому разі адвокат буде захищати людей з відмінними позиціями. Утім закон передбачає конкретний факт, а не ймовірну ситуацію, пояснював Курбедінов. Адвокат дійсно підлягає відводу, якщо він захищає двох осіб з відмінними позиціями. Натомість це має бути реальна ситуація, а не гіпотетична можливість.

За словами Муміне Салієвої, після незаконних затримань 24-го січня 11 дітей залишилися без батьків. Найменшій дитині, доньці Айдера Асанова, на той час виповнилося усього сім місяців. Дружина затриманого Османа Абдуразакова перебувала на сьомому місяці вагітності. Як зауважувала Муміне Салієва, після січневих затримань щонайменше 220 дітей втратили можливість зростати поруч з батьком.

“Джанкойський район вже стає російським військовим хабом, де накопичується зброя та особовий склад армії РФ, а потім їх вже відправляють до окупованих районів Херсонської області, — наголошував голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. — ФСБ Росії звинуватило шість наших людей у тому, що вони є терористами, виконують завдання українських спецслужб і здійснюють диверсії на території Криму”.

Заарештованим уранці 24-го січня кримським татарам, у тому числі Халілу Мамбетову, інкримінували статтю 205.5 КК РФ (“Організація діяльності терористичної організації та участь у терористичній організації”), а також статтю 278 КК РФ (“Підготовка до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою”).

Затримання біля Сімферопольського суду 25-го січня

25-те січня 2023-го. Світлина: © Кримська Солідарність

25 січня 2023-го року. Фото: © Кримська Солідарність

Вже о 9-ій ранку наступного дня, 25-го січня, в підконтрольному РФ Київському районному суді міста Сімферополя відбувалися судові засідання щодо незаконно затриманих кримських татар. Як повідомляла Муміне Салієва, до будівлі суду під’їхала машина Росгвардії, два тонованих автобуси та наряд поліції. Були затримані “активісти, чоловіки з інвалідністю, старійшини й кореспонденти ‘Кримської солідарності’”. Окупанти затримали Аблялімова Казіма, у якого в той день помер рідний батько. Про смерть батька активіст дізнався в момент затримання.

25-го січня біля будівлі суду підконтрольна РФ влада затримала понад 30 громадян України, представників кримськотатарського народу.

Муміне Салієва та “Кримська солідарність” оприлюднювали список затриманих кримських татар. З-поміж них були: Суліманов Різван Діляверович, Сеїтаблаєв Сейдамет Мустафайович, Асанов Муслім Шевкетович, Османов Сергій Асанович, Аблялімов Казім Расимович, Куртнезіров Енвер Муратович, Аджиумеров Абдульазіз Абдуроманович, Киямов Шевкет Насирович, Зекер’яєв Асан Расимович, Зекер’яєв Абдумаджит Айдерович, Зекер’яєв Айдер Абдумаджитович, Усеїнов Юсуп Юнусович, Меметов Ісмет Неждетович, Куркчі Рустем Умарович, Сейдаметов Сейтхаліл Рефатович, Ібраїмов Куламет Енверович, Белялов Руслан, Абдулкарімов Ескандер Шевкетович, Теміргазієв Сеттар Кемалович, Параламов Решат Расимович, Куртумеров Шевкет Эюпович, Ібрагімов Ділявер Серверович, Яг’яєв Яг’я Асанович, Усеїнов Сервер Назимович, Меметов Сервер Смедляєвич, Ісмаїлов Лемар Алієвич, Аметов Амет Наріманович, Жалілов Мідат Мурадович (має інвалідність), Умеров Арсен Білялович, Умеров Руслан Айдерович (має інвалідність), Меджитов Наріман Шевкетович, Іслямов Ремзі Таїрович, Абдулгазієв Амар Тофікович, Селяметов Сабрі Февзієвич.

Безчинства РФ в окупованому Криму: політичні переслідування та незаконні вироки

Хоча ісламська релігійна організація “Хізб ут-Тахрір” заборонена в РФ з 2003-го року, вона дозволена не тільки в Україні, а й в інших країнах світу, які не вбачають у ній жодної загрози. Правозахисники неодноразово наголошували, що членів організації переслідують аж ніяк не за підготовку держперевороту чи тероризм, а за публічні акції, в яких беруть участь люди, які виступають проти політичних репресій у Криму й системно критикують представників РФ. Вочевидь кримських татар переслідують за їхню нелояльність до окупаційної влади й засудження незаконної анексії Криму й збройної агресії Росії.

При цьому переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, порушує статтю 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону), адже за міжнародним гуманітарним правом Російська Федерація не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованій території.

Щобільше, Росія не має жодного права вивозити жертв політично вмотивованих переслідувань на свою територію. Вивезення кримських політв’язнів на територію РФ є воєнним злочином. Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, навіть якщо особа скоїла кримінальне правопорушення на окупованій території, саме на окупованій території її мають судити й саме на окупованій території особа має відбувати покарання. Проте, за даними КримSOS, протягом 2022-го року щонайменше 15 жертв політично вмотивованих переслідувань у Криму були етаповані у російські виправні колонії. Правозахисники відзначали, що географія таких пенітенціарних закладів дуже широка: кримчан вивозять як до Тамбовської області, так і до Красноярського краю. “Перебування політв’язнів у виправних колоніях, що розташовані на такій великій відстані від півострова, створює перешкоди для своєчасного доступу адвокатів”, — наголошували у КримSOS. 

Крім цього, Російська Федерація порушує норми утримання політв’язнів, не надає незаконно засудженим фахової медичної допомоги, фактично вбиваючи людей. Харківська правозахисна група писала про вигаданих Росією “шпигунів”, вироки без доказів й інші випадки кривосуддя, яке чинять підконтрольні РФ суди окупованого Криму. Представники РФ засуджують людей за вчинення “морської блокади”, яку неможливо вчинити, спираються на слова свідків, які навіть не бачили того, про що говорять, або плутаються у показах. При цьому маріонеткові суди, керовані Російською Федерацією, безкарно ламають життя людей і основи судочинства. 

Станом на 15-те травня 2023-го року відомо, що в Автономній Республіці Крим Росія незаконно утримує 182 політв’язні, серед яких 116 кримських татар. Такі дані наводило Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим на своїй фейсбук-сторінці. 

“Із загальної кількості 37 політв’язнів — арештовані, 125 — ув’язнені, 18 — без статусу, двоє — звільнені, однак перебувають у центрі тимчасового утримання іноземних громадян ‘на росії’”, — йшлося у фейсбук-дописі від 15-го травня. 

Як повідомляли у Представництві, станом на 9-те травня 2023-го року, за абсурдним звинуваченням у так званій “дискредитації ЗС РФ”, а саме за статтею 20.3.3 КоАП РФ, було відкрито 343 “справи”. З усієї кількості “справ” окупаційні суди винесли 298 незаконних постанов про штраф у розмірі від 30 тисяч до 75 тисяч рублів. За так звану “дискредитацію ЗС РФ” (за яку країна-окупант також передбачила кримінальну відповідальність — статті 207.3 та 280.3 КК РФ) в окупованому Криму було винесено по два незаконні вироки, розповідали у Представництві Президента України в АР Крим. 

У тому ж фейсбук-дописі від 15-го травня ішлося про чергові порушення прав політв’язнів. Наведемо лише один випадок, коли під час “етапування” Екрема Кроша до Сімферопольського СІЗО-2, політв’язня били коліном у ребра й відбирали в нього особисті речі та продукти. Як розповідала дружина Аміде Крош, умови утримання в новому ізоляторі були значно жорсткіші, ніж у попередньому, а окупанти чинили тиск як на її чоловіка, так і на інших ув’язнених.

Як повідомляли у Кримськотатарському ресурсному центрі, лише з 2017-го до 2022-го року на окупованому півострові було зафіксовано 7 911 порушень основних прав людини: 371 обшук (277 обшуків стосувалися кримських татар); 1 327 затримань (1 091 — кримських татар); 1 270 допитів (969 — кримських татар); 1 212 арештів (902 — кримських татар).

За підрахунками КримSOS, сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму за рік повномасштабного вторгнення становить 699 років і 9 місяців.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися