MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Справа Кирила Тлявова, кагарлицькі ґвалтівники, ‘націоналізація’ Меджлісу — підсумки тижня

29.05.2023   
ХПГ-інформ
Минулого тижня суди винесли вироки у двох резонансних справах, пов’язаних зі злочинами, вчиненими правоохоронцями. Росіяни продовжують обстрілювати Україну і руйнують заповідну зону острова Джарилгач. ХПГ розповідає про важливі події минулого тижня.

Кирило Тлявов (фото: «Факты»)

Кирило Тлявов (фото: «Факты»)

• 25 травня, за кілька днів до четвертих роковин від дня загибелі п’ятирічного Кирила Тлявова, Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд оголосив вирок підозрюваним у його вбивстві. Нагадаємо, 31 травня 2019 року двоє поліціянтів Переяслав-Хмельницького відділу Національної поліції — Володимир Петровець і Іван Приходько, а також цивільний Дмитро Кривошей і неповнолітній син Петровця випивали і стріляти по металевих банках. Розважалися правоохоронці в місцевості, де могли бути сторонні особи. Хтось влучив у п’ятирічного Кирила Тлявова.

Суд призначив колишньому поліцейському Івану Приходьку чотири роки позбавлення волі за неумисне вбивство. Але Приходько проведе за ґратами лише пів року, адже три з половиною роки перебував у СІЗО. Володимир Петровець отримав два роки випробувального терміну за збереження патронів. Дмитра Кривошея та Станіслава Петровця, який на момент скоєння злочину був неповнолітнім, суд виправдав. М’який вирок обурив родину загиблого хлопчика. Сторона обвинувачення подаватиме апеляції. “Наша позиція незмінна. В сукупності ми просили для Приходька 7 років позбавлення волі, Щодо Володимира Петровця і Кривошея — по шість років, щодо Петровця Станіслава — чотири роки зі звільненням від відбування покарання з випробуванням”, — заявив прокурор Максим Дергачов.

• 24 травня Обухівський районний суд визнав двох колишніх правоохоронців з Кагарлика винними у справі про катування і зґвалтування жінки. Миколу Кузіва та Сергія Сулиму засудили до 11 років ув’язнення. У травні 2020 року оперуповноважений та начальник сектору кримінальної поліції в Кагарлику катували жінку, яку викликали до відділку як свідка. На неї натягали протигаз, застосовували кайданки, стріляли з табельної зброї над її головою, а потім кілька разів зґвалтували. Крім того, поліціянти катували чоловіка, який у цей час перебував у приміщенні відділення. Йому погрожували зґвалтуванням, ставили його на коліна, били по голові дубинками, надягали протигаз та стріляли з пістолета над головою. Потерпілий отримав переломи ребер та носа.

Фото: fotoliza, Shutterstock [поліція]

Фото: fotoliza, Shutterstock

• 26 травня російські війська завдали з ракетного удару по поліклініці та ветеринарній клініці в місті Дніпро. Загинуло четверо осіб. Серед них — лікар і співробітниця медичної установи та чоловік, що працював у ветклініці. Поранень дістала 31 людина, в тому числі двоє дітей. Окрім медзакладу та ветклініки, були пошкоджені спорткомплекс і навчальний заклад. “Постраждалих могло бути більше. Фактично людей врятувало диво. На момент атаки по лікарні там тривала перезмінка. А лише кілька тижнів тому родини переселенців, що тимчасово проживали на другому поверсі медзакладу, якраз звідти виїхали”, — розповів мер Дніпра Борис Філатов.

Наслідки ракетного обстрілу Дніпра 26 травня. фото: Дніпровська ОДА

Наслідки ракетного обстрілу Дніпра 26 травня. фото: Дніпровська ОДА

• У ніч проти 28 травня відбулася найбільш масована атака дронами на Київ та область від початку повномасштабної війни. “Атаки ‘Шахідами’ здійснювалися в кілька хвиль. За попередніми даними, сили і засоби ППО в повітряному просторі Києва знищили понад 40 безпілотників рашистів”, — заявив начальник КМВА Сергій Попко. “У результаті обстрілів загинув 41-річний уродженець Чернігівщини, ще одна жінка та чоловік отримали поранення, їх госпіталізовано”, — повідомили в Нацполіції Києва.

Обстріл Києва 28 травня, фото: ДСНС

Обстріл Києва 28 травня, фото: ДСНС

• Російські окупанти засипали піском переправу до острова Джарилгач, з’єднавши його з окупованою материковою частиною Херсонської області, повідомляє Кримськотатарський Ресурсний Центр. Російські військові готують у заповідній зоні місця для навчання особового складу.

“Втручання в екосистемну цілісність заповідника буде означати непрогнозовану шкоду для основних суб’єктів природоохорони. Нині на острові знаходяться близько 500 видів рослин, з них 54 — ендеміки та субендеміки, унікальні птахи — пелікани, кулики, пухівки, косарі, спостерігаються великі скупчення лебедів і качок під час міграційних перельотів. Поряд з островом спостерігаються три види дельфінів: афаліна (Tursiops truncates), білобочка (Dephinus delphis), азовка (Phocoena phocoena). Унікальними рослинами є плодоріжка розмальована, кендир венеційський, ковила та ін. Неконтрольований мілітарний вплив може знищити унікальні ландшафти та екосистеми, які не можливо буде відновити. Йдеться про цілеспрямоване знищення унікальних екосистем”, — розповів експерт Кримськотатарського Ресурсного Центру Євген Хлобистов.

Острів Джагарлич, фото: Кримськотатарський ресурсний центр

Острів Джарилгач, фото: Кримськотатарський ресурсний центр

• Росіяни “націоналізували” будівлю Меджлісу кримськотатарського народу в Аксмєсджіті (Сімферополі). Представницький орган кримських татар окупанти визнали екстремістською організацією 26 квітня 2016 року. “Крим продовжує націоналізацію майна ворогів Росії. У власність республіки переходить низка об’єктів, зокрема будівля в Сімферополі, яка належала забороненому в Росії екстремістському “меджлісу”, а також квартира Олени Зеленської в Ялті”, — заявив так званий “глава” окупованого Криму Сергій Аксьонов.

Меджліс кримськотатарського народу, фото: Кримськотатарський ресурсний центр

Меджліс кримськотатарського народу, фото: Кримськотатарський ресурсний центр

• До України вдалося повернути незаконно вивезеного до Росії підлітка з Маріуполя. “Вʼячеслав ріс без батьків. У 2021-му у віці 15 років почав навчання в Маріупольському вищому металургійному училищі. Після захоплення ворогом Маріуполя окупанти депортували Вʼячеслава до Шахтарська. Але хлопець виявився сміливим і винахідливим. Знайшов спосіб дати знати про себе та звʼязатись з ким треба. Решта було справою зусиль, терпіння та наполегливості багатьох небайдужих людей. Але сьогодні хлопець вже з нами!”, — написала віцепрем’єрка Ірина Верещук.

Маріупольський підліток В’ячеслав повернувся в Україну, фото: телеграм-канал Ірини Верещук

Маріупольський підліток В’ячеслав повернувся в Україну, фото: телеграм-канал Ірини Верещук

• 26 травня з російського полону визволили 106 українців: вісім офіцерів та 98 військовослужбовців рядового та сержантського складу. Також вдалося повернути тіла двох загиблих іноземців. “Усі врятовані Захисники захищали нашу землю на Бахмутському напрямку, 68 з визволених воїнів вважалися зниклими безвісти, — повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. — Щонайменше сім врятованих Оборонців мають різноманітні травми: кульові та осколкові поранення, опіки та переломи, загострені хронічні захворювання”.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 28 травня 2023 року ініціативою зафіксовано 40782 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися