MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Проти кримчанина Олега Приходька в Росії фабрикують нову справу

30.05.2023   
ХПГ-інформ
Засуджений на п’ять років політв’язень залишився без адвоката. У родини Приходька немає коштів, щоб найняти нового захисника.

Олег Приходько. Фото: Олександра Сурган / krymr.org (RFE/RL)

Олег Приходько. Фото: Олександра Сурган / krymr.org (RFE/RL)

64-річний український активіст Олег Приходько у 2019 році був засуджений російським судом за терористичною статтею. Він відбував покарання у Володимирському централі (в’язниця для особливо небезпечних злочинців). Зараз Приходька тримають у СІЗО-1 міста Володимира і проти нього порушено нову кримінальну справу.

Таку інформацію оприлюднило Об’єднання родичів політв’язнів Кремля із посиланням на доньку засудженого російським режимом українця. “Коли ми з мамою в січні приїхали до м. Володимир на побачення, нас не пустили. Сказали в колонії, що потрібен дозвіл слідчого, оскільки проти батька порушено нову кримінальну справу. Слідчий ФСБ протягом дня обіцяв дати дозвіл на побачення, але дав його ввечері. Це була п’ятниця, ми не змогли скористатися ним і поїхали додому”, — розповіла Наталя Приходько.

Востаннє Олег Приходько телефонував своїй родині з чужого телефону, коли був у слідчому ізоляторі Краснодара. Зараз через відсутність адвоката місцеперебування українського активіста невідоме, як і причини порушення нової кримінальної справи.

Раніше інтереси Приходька захищав адвокат Сергій Легостов. Тепер він не володіє жодною інформацією про політв’язня.

Як ми вже писали, Олег Приходько має серйозні проблеми зі здоров’ям і не отримує належного лікування за ґратами. У січні минулого року його донька Наталія розповідала: “Батько дуже погано виглядає, у нього набряки. Йому не дають жодних ліків, які він має приймати. Ані від шлунку, ані від сечостатевої системи. Ноги також набряклі… Ми відправляли йому ліки, а вони йому нічого не дають. Його не лікують. Там взагалі нікого не лікують, їх просто тихо вбивають. Він сказав, що держава про нього просто ‘забула’”.

Олег Приходько у суді 3 березня 2021 року (фото: «Кримська солідарність»)

Олег Приходько у суді 3 березня 2021 року (фото: «Кримська солідарність»)

Коротко про справу Приходька

Олега Приходька затримали в окупованому Росією Криму 9 жовтня 2019 року. Під час хатнього трусу російські силовики вилучили кримськотатарський та червоно-чорний прапори.

“Вони обшукували все, вительбушили всі шафи, вилучили кримськотатарський прапор, червоно-чорний прапор, два ноутбуки, телефон, ну і всякі дрібниці. А потім знайшли вибухівку”, — розповіла тоді дружина активіста Любов Приходько.

Наступного дня підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя заарештував Приходька.

28 жовтня 2019 року ФСБ РФ висунула Приходьку обвинувачення в підготовці теракту та незаконному виготовленні вибухових речовин.

Раніше, 8 лютого 2019 року, ФСБ трусила хату Олега Приходька в селі Оріховому Сакського району. Силовики вилучили тоді українську символіку, прапори ВО “Свобода”, червоно-чорні прапори, портрет Степана Бандери, техніку та компакт-диски. Після трусу Приходька відвезли до Сімферополя на допит, на якому розпитували про його діяльність і зв’язки на т. зв. материковій частині України. У червні 2016 року російські силовики затримували активіста через українські номерні знаки на автівці.

16 січня 2020 року стало відомо, що Приходьку висунули нове обвинувачення — у “незаконних придбанні, переданні, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв”.

На початку лютого 2020 року стало відомо, що Приходька також обвинуватили у плануванні підриву будівлі генерального консульства РФ у Львові.

7 квітня 2020 року повідомлено, що Приходька доставили до СІЗО в Ростові-на-Дону.

1 жовтня 2020 року на засіданні Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону Приходько заявив, що “відкриє собі вени”, якщо тюремники не передадуть йому ліки, які відправили для нього в СІЗО родичі.

3 березня Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (РФ) засудив Приходька до 5 років колонії суворого режиму та сплати штрафу у розмірі 110 тисяч рублів.

17 травня 2021 року Апеляційний військовий суд міського округу Власиха Московської області залишив вирок Олегу Приходьку в силі.

Правозахисний центр “Меморіал” визнав Олега Приходька політв’язнем.

У жовтні 2021 року про жорстоке поводження із Приходьком з боку установи виконання покарань повідомляв його адвокат Сергій Легостов. Під час етапу з Ростова-на-Дону до Володимира у колонії №7 Приходька катували струмом, обливали водою, тримали із загнутими руками в кайданках. Про це розповідала його донька.

19 лютого 2022 року його етапували з Володимира у невідомому напрямку.

17 січня 2023 року Ворошиловський райсуд Ростова-на-Дону збільшив термін ув’язнення для Приходька на місяць через “неповагу до суду”: він нібито образив свідків обвинувачення — співробітників ФСБ.


За даними правозахисників, з 2014-го року в Криму за звинуваченнями у шпигунстві та диверсіях засуджені щонайменше 16-ть громадян України. ХПГ нещодавно писала про кількох вигаданих Росією “шпигунів”.  Загалом у Криму у межах політично мотивованого або релігійного кримінального переслідування позбавлено волі 180 українських громадян (40 осіб заарештовані та перебувають у СІЗО, ще 122 ув’язнені в тюрмах, 18 — залишаються без статусу). 

 Поділитися