MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські військові мінують кримський завод ‘Титан’

31.05.2023   
Ірина Скачко
Таким чином вони, мабуть, намагаються зупинити український контрнаступ або звинуватити ЗСУ в тероризмі. У 2018 році “Титан” уже спровокував екологічну катастрофу в регіоні.

Завод Кримський Титан

Завод "Кримський Титан"
“Російські окупанти почали мінувати кримський завод “Титан”, розташований біля міста Армянськ”, — повідомляє з посиланням на власні джерела партизанський рух “Атеш”, що діє на тимчасово окупованих територіях України.

Завод виробляє діоксид титану. Цю речовину використовують у лакофарбовій, гумотехнічній промисловості, при виробництві пластмас тощо. У серпні 2018 року на заводі “Титан” стався викид невідомої речовини. Окупаційна влада тоді заявила, що причиною викидів була спека і тривала відсутність опадів. Скоріш за все, повітря забруднили випаровування вмісту кислотонакопичувача. Постраждали мешканці як окупованого Армянська, так і районів Херсонщини, зокрема Каланчацького і Чаплинського. На адміністративній межі з півостровом хімічного отруєння зазнали понад півсотні українських прикордонників. У вересні окупанти все ж зупинили завод, але ненадовго, запустили його вже у жовтні. Влітку 2019 року повітря на Херсонщині знову було забруднене викидами з “Титану”. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров тоді наголошував, що “єдиним ефективним заходом для запобігання отруєння навколо заводу ‘Кримський Титан’ на півночі Криму може бути деокупація півострова і повне припинення українською владою діяльності цього заводу”. 

Зображення з телеграм-каналу руху Атеш

Зображення з телеграм-каналу руху "Атеш"

Як ми повідомляли, у середині травня військові ЗС РФ замінували територію та вирили нові траншеї біля Енергодара. Окупанти обладнують вогневі позиції на деяких будівлях ЗАЕС, не переймаючись можливими наслідками таких дій.


Російська агресія вбиває природу України. За підрахунками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Росія завдала збитків українському довкіллю на два трильйони гривень. Ліси, степи, поля засмічені мінами. За даними ДСНС, з 24 лютого 2022 року до 31 травня 2023 року на території України знешкоджено 394387 вибухонебезпечних предметів. “Обстеження потребує площа понад 174 тис. кв. м, з яких 14 тис. — це морські акваторії. Це близько третини нашої держави”, — повідомляють в Міністерстві захисту довкілля.

Щоденні ракетні обстріли з боку російських військових теж вкрай негативно впливають на екологію. “Під час детонації ракет утворюється низка хімічних сполук: чадний газ (CO), вуглекислий газ (CO2), водяна пара (H2O), бурий газ (NO), закис азоту (N2O), діоксид азоту (NO2), формальдегід (CH2О), пари ціанистої кислоти (HCN), азот (N2), а також велика кількість токсичної органіки. Викиди в атмосферне повітря, що були спричинені воєнною агресією на території України, переносяться, осідають та мають вплив на території інших держав, іноді на відстані в тисячі кілометрів”, — розповідають спеціалісти.

Як ми писали раніше, через дії російської армії можуть зникнути такі тварини, як зубр, рись, білий ведмідь, чорний лелека. Засновник UAnimals Олександр Тодорчук розповідав восени минулого року: “Окупанти цілеспрямовано обстрілюють природні парки, зоопарки та притулки та вбили за час війни вже понад 10 000 000 тварин”.

Численні смерті дельфінів фіксують на узбережжях України, Болгарії та Туреччини. Тисячі морських тварин гинуть через міни та численні російські військові кораблі у Чорному та Азовському морях.

У тимчасовій окупації перебувають 500 тисяч га українських лісів, 10 національних парків, вісім заповідників і два біосферних заповідники. Під загрозою знищення опинилися 600 видів тварин і 750 видів рослин.

Нещодавно окупанти засипали піском переправу до острова Джарилгач, з’єднавши його з окупованою материковою частиною Херсонської області. За інформацією Кримськотатарського Ресурсного Центру, у заповідній зоні російські військові збираються проводити навчання особового складу. “Втручання в екосистемну цілісність заповідника буде означати непрогнозовану шкоду для основних суб’єктів природоохорони. Нині на острові знаходяться близько 500 видів рослин, з них 54 — ендеміки та субендеміки, унікальні птахи — пелікани, кулики, пухівки, косарі, спостерігаються великі скупчення лебедів і качок під час міграційних перельотів. Поряд з островом спостерігаються три види дельфінів: афаліна (Tursiops truncates), білобочка (Dephinus delphis), азовка (Phocoena phocoena)... Неконтрольований мілітарний вплив може знищити унікальні ландшафти та екосистеми, які не можливо буде відновити. Йдеться про цілеспрямоване знищення унікальних екосистем”, — розповів експерт Кримськотатарського Ресурсного Центру Євген Хлобистов.

Кабмін створив офіційний ресурс і мобільний додаток “ЕкоЗагроза”, в якому користувачі можуть фіксувати всі злочини російської армії проти довкілля.

Женевська конвенція забороняє застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або очікувано завдадуть шкоди природі: “При веденні воєнних дій має бути виявлена турбота про захист природного середовища від широкої, довгочасної та серйозної шкоди”.

 Поділитися