Новини

Фейкові списки загиблих та інші маніпуляції РФ
16.06.2025
За даними зовнішньої розвідки, під час останніх днів нинішнього обміну полоненими Росія планує вчинити кульмінацію кампанії з дискредитації України. Розповідаємо про обміни, які відбуваються усупереч тиску країни-агресора, та чергові свідчення звірств представників РФ щодо українських полонених.

Про війну, смерть і гордість. Підсумки тижня
16.06.2025
З початку червня Росія вже застосувала проти України близько 2800 ударних дронів, майже 3000 керованих авіаційних бомб і 140 ракет різних типів. Триває обмін полоненими. В Києві пройшов Марш рівності. Все, про що ми хотіли, але не встигли розповісти минулого тижня.

Майже на 50% більше постраждалих від обстрілів РФ, ніж торік
14.06.2025
Упродовж перших п’яти місяців 2025 року кількість загиблих і поранених цивільних в Україні унаслідок російських ударів майже на 50% перевищила аналогічний показник за той самий період 2024 року. Такі дані цього тижня повідомила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Окупанти засудили пенсіонерку з-під Мелітополя до 16 років неволі
13.06.2025
А перед тим зняли майже ‘художній фільм’ про затримання 64-річної ‘терористки’.

Відхилена апеляція й адмінпротокол
13.06.2025
Окупаційний “міський суд” Севастополя залишив у силі вирок Свідкам Єгови — Віктору Кудінову та Сергію Жигалову, яких засудили до шести років позбавлення волі, а голові незалежної мусульманської громади “Eski Qırım” Ідрису Юрдамову повідомили про складання адмінпротоколу й викликали до Центру “Е”. Розповідаємо про чергові утиски вірян, які представники РФ чинять у тимчасово окупованому Криму.

Літо під шахедами
11.06.2025
У ніч проти 11 червня Росія вчергове атакувала Україну, а вже вранці ворог скидав вибухівку з дронів на мирних людей. Через дії російських Збройних сил знову загинули й постраждали цивільні.

150 днів у ШІЗО. Дайджест російських протестів
11.06.2025
Майже 15 місяців тримають у штрафному ізоляторі 55-річного активіста із Шуї Сергія Веселова. За те, що називає війну війною.

Російські удари пошкодили Софійський собор у Києві та Одеську кіностудію
10.06.2025
Вночі проти 10 червня Росія знову била по Україні дронами і ракетами, завдавши шкоди не лише людям, але й українській культурній спадщині.

Пропаганда замість води
10.06.2025
Розповідаємо про проблеми з водопостачанням на тимчасово окупованих Росією територіях України та бездіяльність окупаційних сил.

50 тисяч гривень для дітей, яких повернули з ТОТ чи депортації
09.06.2025
Минулого тижня у Мінсоцполітики повідомили про запровадження одноразової допомоги дітям, яких повернули до вільної України. Про це рішення уряду, історії дітей, яких нещодавно вдалося визволити з російської окупації, військові табори для дівчат, стрибки з парашутом і злочинну мілітаризацію української малечі розповідаємо у статті.
Публікації

Документування: більше, ніж просто фіксація фактів
09.06.2025
Ми документуємо злочини не з 2022 і навіть не з 2014 року. Документування і моніторинг — частина роботи ХПГ від часів заснування. Розповідаємо про наші пріоритети, складнощі та досягнення на шляху фіксації порушень прав людини під час війни.

‘Ми привезли в бібліотеки книжки, а за два тижні їх знищили росіяни’
06.06.2025
Чому люди на деокупованих територіях потребують не лише гуманітарної допомоги та ліків, але й книжок? Як позбутися ‘совкового мислення’? Розмовляємо з Ольгою Бондар-Різниченко, провідною фахівчинею Харківського літературного музею та волонтеркою ГО “Доброчинець ”.

Полон, смертний вирок та шість атак російськими дронами. Історія волонтера, що рятує цивільних людей на Донеччині
27.05.2025
Євген Ткачов волонтерить з 2014 року. Тоді ж потрапив у полон і мало не загинув. Але звільнившись, не припинив евакуювати людей з небезпечних районів.

Життя в полоні
26.05.2025
Війна в Україні — це не лише бої на фронті. Це тисячі зламаних доль, родин, які роками чекають бодай на слово від рідної людини. Це тортури, страх і невідомість, якими Росія намагається зламати українців. 1037 днів у російському полоні провів захисник Маріуполя, нацгвардієць Іван Петровський.

Заключні зауваження Комітету ООН проти катувань до сьомої періодичної доповіді України
20.05.2025
У квітні в ООН розглядали чергову доповідь нашої держави про виконання положень Конвенції ООН проти катувань та жорстокого поводження. Публікуємо висновки, рекомендації та зауваження Комітету ООН проти катувань.

Храми Донеччини: цього року кількість російських атак збільшилася
16.05.2025
За лічені дні до оголошеного російським диктатором Путіним “перемир’я” російські війська завдали подвійного удару по храму Преподобного Амвросія Оптинського у Добропіллі. Зруйновані та пошкоджені храми у Покровську, Торецьку, Костянтинівці. Журналіст Сергій Окунєв привіз з прифронтових міст свіжу інформацію про російські удари по церквах.

Євген Захаров: у російському полоні українців катують, щоб зламати їх фізично й морально
15.05.2025
Мордовія, Грозний і навіть далекий Мінусинськ — правозахисники встановили вже 127 місць позбавлення волі, де росіяни тримають наших громадян. Про те, в яких установах перебувають наші полонені, чи однакові в них умови утримання, скільки українців потрапляє на лаву підсудних у РФ, поговорили з директором Харківської правозахисної групи Євгеном Захаровим.

Друга світова війна: як національні міфи перетворюються на зброю
08.05.2025
У День Пам’яті та перемоги над нацизмом говоримо, чому історія повторюється і які уроки Другої світової війни ми так і не вивчили.

Комітет ООН проти катувань надав рекомендації Україні, врахувавши ‘тіньову доповідь’ ХПГ
07.05.2025
Зараз ми часто згадуємо про катування у контексті війни — тортур зазнають українці, що потрапляють у полон до окупантів. Але цей злочин нікуди не зник і з вітчизняних місць неволі. Про катування та (не)розслідування цього злочину поговорили з Геннадієм Токаревим, одним із авторів альтернативного звіту ХПГ про катування в Україні.

Анонс: Реєстр збитків для України розпочинає серію ознайомчих сесій
06.05.2025
До уваги співробітників організацій громадянського суспільства!

‘Діти війни родили дітей’ — про поезію в прифронтовому Харкові
05.05.2025
Наталка Маринчак — поетка, ведуча радіо “Накипіло”. Мешкає у прифронтовому Харкові. Говоримо з нею про роль поезії під час війни, різні способи документування та проживання страшного досвіду та важливість психічного здоров’я.

Надійний інструмент в руках правозахисників: як працює база даних ХПГ
21.04.2025
Зручна систематизація, надійна архівація, висока швидкість обробки великого обсягу інформації — все це робить базу даних, яку наповнює ХПГ під час пошуку зниклих безвісти та полонених українців, унікальною.