
Тортури, катівні, розстріли: ініціатива T4P презентувала два подання до МКС
Інформацію про позасудові страти українців військовими РФ та російські катівні на окупованій частині Харківської області буде надіслано до Гааги. У нових поданнях до Міжнародного кримінального суду правозахисники обґрунтували, що дії Росії є злочинами проти людяності.
Новини

‘Катування вчинялися з такою жорстокістю, що призводили до смерті’, — Комісія з розслідування порушень в Україні
27.09.2023
Російські війська систематично й повсюдно вдавалися до катувань на територіях України, які перебували під їхнім контролем. Про ці та інші висновки, яких дійшла Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні, — у статті ХПГ.

Масовий голод на озброєнні РФ
26.09.2023
Росія намагалася створити в України масовий голод і використати його як зброю, стверджують українські правоохоронці та міжнародні правники, які готують подання до Міжнародного кримінального суду. Про це та інші подання до МКС, які вже завтра презентуватимуть у Києві, — у статті ХПГ.

‘Шахеди’, ‘онікси’, ‘калібри’ у вересневому небі України. Підсумки тижня
25.09.2023
Ворог обстрілював Львів, Кременчук, Одесу. Росіяни перетворили Запорізьку АЕС на чергову катівню. Україні вдалося повернути культурні цінності, викрадені російськими загарбниками. ХПГ коротко розповідає про події минулого тижня.

Звіт за результатами моніторингового візиту до Івано-Франківської установи виконання покарань №12
25.09.2023
Харківська правозахисна група вже здійснювала моніторинговий візит до установи у 11 лютому 2023 року. Тоді монітори отримали скаргу на ненадання медичної допомоги та відсутність належного лікування. Які порушення було виявлено цього разу — читайте у нашому матеріалі.

Росіяни створили ‘федеральні комісаріати’ на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей
25.09.2023
Російські окупаційні сили незаконно мобілізували близько 250 мешканців окупованих частин Донецької області та формують систему військового обліку “військовозобов’язаних” з-поміж мешканців тимчасово окупованих територій. Детальніше про незаконну мобілізацію — у статті ХПГ.

Російські хакери атакують правоохоронців, які збирають свідчення про воєнні злочини РФ
23.09.2023
Росіяни, які працюють у закордонних, внутрішніх і військових розвідувальних службах РФ, активізували кампанії з цифрового вторгнення і атакують Генпрокуратуру й інші правоохоронні органи, розповів очільник Держспецзв’язку журналістам Reuters.

Лежати на ліжку можна не більше двох годин на день
23.09.2023
Арсен Абхаїров, ув’язнений у так званій “справі кримських мусульман”, потерпає від болю в ногах і страждає на варикоз. Хвороба потребує хірургічного втручаня, проте росіяни, як і раніше, пропонують робити операцію в Красноярській туберкульозній лікарні, на яку скаржаться інші ув’язнені.

‘Нашим дітям потрібна справедливість’, — Олена Зеленська
21.09.2023
Перша леді закликала ООН допомогти повернути викрадених дітей до України. “Ми закликаємо весь демократичний світ забезпечити для воєнних злочинців покарання”, — сказала Зеленська і наголосила, що йдеться не про випадковий злочин, а про “свідому політику нападників”.

Не всім потрібна біла ‘Лада’. Дайджест російських протестів
20.09.2023
Журналісти видання ‘Сибір.Реалії’ та розслідувального проєкту ‘Система’ підрахували, що з моменту оголошення в РФ мобілізації до російських судів надійшло понад 2900 справ проти контрактників та мобілізованих через їхню відмову воювати. Кількість таких справ зростає щомісяця.

У Куп’янську росіяни поцілили ракетою по волонтерській евакуаційній автівці
20.09.2023
Вчора під час евакуації цивільних з-під Куп’янська загинули вісім осіб. Двоє з них — харківські волонтери Сергій Шалигін та Вадим Забара.
Публікації

‘За один раз літак знищив 6 будинків…’
27.09.2023
Олена Міщенко — жителька села Королівка на Київщині. Жінка пережила і бомбардування, і обстріли, і вбивства близьких людей. Росіяни вщент знищили будинок пані Олени, а на подвір’ї довелося ховати вбитих людей.

Вибіркова жорстокість. Аналіз інформації, зібраної ініціативою T4P щодо умисних убивств, вчинених окупантами
27.09.2023
Бучанський район Київської області, Ізюмський район Харківської області, Тростянецький район Сумської області, Чернігівський район Чернігівської області: сумарно у цих територіальних громадах було вчинено більше половини усіх зафіксованих вбивств.

‘Я одразу зрозуміла, що чоловіка вбили’
26.09.2023
Жителька Бучі Ірина Солова разом із чоловіком та онуками ховалась у лазні від російських бомбардувань. Її чоловік побачив, як щось горить на вулиці, і вирішив вийти, щоб допомогти людям. Як і багатьох мирних жителів міста, беззбройного пенсіонера було вбито російськими солдатами ні за що.

‘Мені досі сняться страшні сни’, — керуючий справами Бучанської міськради
25.09.2023
Про звірства російських військових у Бучі навіть згодом неможливо говорити без сліз. Дмитро Гапченко, керуючий справами Бучанської міської раді, залишався у місті весь час окупації. В інтерв’ю ХПГ він ділиться спогадами та розповідає про те, що вже зроблено, щоб повернути мешканцям міста хоч трохи миру та впевненості у завтрашньому дні.

Українська медсестра в окупації: рятувати і не загинути
25.09.2023
Під обстрілами і в окупації, коли не було ані світла, ані зв’язку, медсестра Наталя Глуходід не залишила своїх пацієнтів в Осколі під Ізюмом. Лікарню захопили росіяни, але жінка не пішла на співпрацю з ворогом. Але й присязі Гіппократа не зрадила.

‘Мене розстріляли з танкового кулемета’
23.09.2023
Віктор Нестерчук їхав велосипедом до Ворзельського пологового будинку за сумішшю для шестимісячної дитини, коли росіяни розстріляли його. Він пролежав зі жгутом три дні, бо росіяни взагалі не давали вивозити жодних поранених до Бучанської лікарні. Попри ампутацію ноги, Віктор вважає, що йому пощастило порівняно з іншими жертвами безжальної російської агресії проти цивільних.

‘Біжіть вперед. Обернетеся — пристрелимо’
22.09.2023
Ростислав Пашинський та його попутник потрапили в полон, коли намагалися самостійно евакуюватись із Бучі. Хлопців били, погрожували відрізати вуха та пальці. Щоб змусити Максима зізнатися, що він — навідник, росіяни імітували розстріл його попутника. Скільки страху довелося пережити двом мирним мешканцям і чим закінчилася ця історія — у нашому репортажі.

Дворівнева система тортур: катування українців у Харківській області під час окупації
22.09.2023
Від гаражів і підвалів до ІТТ та заводів — минулого року окупанти облаштували на Харківщині внутрішньо структуровану мережу місць протиправного утримання та катування цивільних. До вашої уваги — дослідження ХПГ.

Заява Міжнародної Асоціації Меморіал у зв’язку з подіями в Нагірному Карабаху
21.09.2023
Міжнародна Асоціація Меморіал рішуче засуджує новий етап військових дій Азербайджану в Нагірному Карабаху та вимагає вжити всіх можливих заходів для захисту цивільного населення.

Для СБУ закон неписаний?
21.09.2023
2 вересня Шевченківський районний суд Києва обрав Ігорю Коломойському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і визначив, що він має утримуватися у “відділі забезпечення досудового розслідування СБУ”. Проте, відповідно до закону, слідчий суддя мав визначити місцем тримання Ігоря Коломойського СІЗО, а не “місце для тимчасового затримання” СБУ, наголошує адвокат.

‘Їхали, аби не чути й не бачити війну’
21.09.2023
До початку російського вторгнення, Олена мешкала у Слов’янську з двома дітьми та чоловіком, що має інвалідність. У квітні, коли бої точилися за 15 кілометрів від міста, вони всі евакуювалися на Львівщину. Після півтора року переселенського життя в Україні, родина вирішила влаштовувати свою долю за кордоном.

Мешканці Харківщини отримують 426 млн компенсації за пошкоджене майно
21.09.2023
Уся інфраструктура України могла зазнати збитків на понад 150 мільярдів доларів, а збитки, завдані Харкову, сягають 9,5 млрд доларів. Про цю та іншу математику російської війни — у статті Харківської правозахисної групи.