У США говорять про ‘системність’ злочинів Росії на фоні визнання її державою-терористом з боку НАТО
Парламентська асамблея НАТО визнала Росію державою-терористом та погодилася створити спеціальний Міжнародний трибунал щодо російської агресії.
Про це сповістив голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв, прокоментувавши резолюцію, ухвалену асамблеєю.
“Такий трибунал дасть змогу засудити не лише безпосередніх виконавців воєнних злочинів, а й найвище керівництво Російської Федерації”, — написав він 21 листопада у своєму фейсбуці.
Україна отримала важливу підтримку в символічний для неї день — День Гідності та Свободи, 21 листопада. Виборюючи свої права на площах під час Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року, українці платили власними життями за можливість залишатися вільними. Україна продовжує сплачувати високу ціну й відстоює право на власну суб’єктність, обороняючись від Росії, що порушує всі можливі закони та звичаї війни.
21 листопада 2022 року 30 держав-членів Альянсу одностайно підтримали Україну. За словами голови української делегації, в резолюції закріплено вкрай важливий принцип: НАТО підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно.
Парламентська асамблея врахувала чимало побажань української сторони. Ухвалена резолюція передбачає збільшення постачання Україні озброєння, розроблення конкретних кроків щодо вступу України до НАТО та створення механізму стягнення з Росії репарацій за завдані Україні збитки.
Крім того, “делегати особливо відзначили, що українська армія однозначно посилить НАТО”, — повідомив Чернєв.
Прагнення створити Міжнародний трибунал є важливим кроком не лише для України, а для всього світу, адже для безпечного співіснування в майбутньому вже скоєні воєнні злочини мають бути ретельно розслідувані й справедливо засуджені.
Наразі Росія програє навіть в інформаційній війні: адже світ критично ставиться до її необґрунтованих звинувачень. Так, Бет Ван Шаак, посолка Сполучених Штатів з глобального кримінального правосуддя, зауважила, що реакції України й Росії на звинувачення у воєнних злочинах “кардинально” різняться.
“Росія неминуче відповідає пропагандою, запереченнями, неправдивою інформацією та дезінформацією, тоді як українська влада загалом визнає зловживання, засуджує їх і обіцяє їх розслідувати”, — сказала вона під час брифінгу 21 листопада, коментуючи відео із нібито розстріляними російськими військовими.
Ван Шаак зауважила, що під час війни існує лише одна рівність: обидві сторони — і агресор, і сторона, яка захищається, — мають дотримуватися законів ведення війни рівною мірою. Але у випадку російсько-української війни масштаби злочинів, вчинених російськими військовими, неспівмірні з кількістю злочинів, в яких звинувачують Збройні сили України, наголосила дипломатка.
У відповідь на запитання, чи президент Росії відповідальний за воєнні злочини, Бет Ван Шаак підкреслила, що судове переслідування найвищих ланок командування відповідає нормам міжнародного права. Існують механізми, які дозволяють притягнути до відповідальності найвище керівництво країни.
Так, “…керівник може бути притягнений до відповідальності за дії своїх підлеглих, якщо він знав або повинен був знати, що його підлеглі вдавалися до зловживань, і не вжив необхідних заходів, щоби або заздалегідь унеможливити такі зловживання, або належним чином розслідувати їх після того, як вони були скоєні, та притягнути винних до відповідальності”, — пояснила представниця Держдепартаменту.
Вона також зазначила, що дуже важко уявити, як систематичні воєнні злочини, зокрема створення розгалуженої системи фільтраційних таборів, могли відбуватися без участі найвищого керівництва.
Говорячи про фільтрацію, Ван Шаак підкреслила, що дуже важко встановити реальну кількість людей, які через неї пройшли, адже вивезення людей до Росії нагадує потрапляння до “чорної скрині”.
У більшості випадків після проходження фільтрації на людину очікує один із трьох російських сценаріїв, розповіла пані посол.
У першому сценарії “… людині можуть дозволити продовжувати жити на контрольованих Росією територіях або на територіях України, окупованих Росією”.
Другий сценарій передбачає депортацію до Росії. Часто йдеться про депортацію до “вкрай віддалених частин Росії”.
Третій сценарій найгірший, бо людей, які не проходять фільтрацію, можуть незаконно затримати й утримувати в “жахливих умовах”. У такому разі на людей очікує “вкрай жорстоке” ставлення, не виключена й можливість сумарних страт. Так, на деяких супутникових знімках, досліджених командою Conflict Observatory, можна розгледіти ймовірні масові поховання поблизу одного з фільтраційних таборів.
Так само важко відстежити реальну кількість дітей, яких могли незаконно вивезти до Росії.
Посолка США з глобального кримінального правосуддя зауважила, що “російська агресія супроводжується систематичними воєнними злочинами”, характерними для всіх регіонів України, в яких перебували збройні сили РФ, і закликала Україну продовжувати дотримуватися норм міжнародного права у веденні війні.
Власне, інакше й не можна перемогти державу, яку все частіше й все гучніше починають називати терористичною у всьому світові.