MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вороги відкритого суспільства: реєстрація на безкоштовний курс

12.05.2023   
Чому фашизм, конспірологія, ліві ідеї та популізм досі поширені, а цінність людської гідності та прав людини досі під загрозою? 18-го травня стартує онлайн-курс від Центру громадянських свобод.

[афіша вороги відкритого суспільства вячеслав ліхачов курс цгс]

18-го травня у Київській школі прав людини та демократії — безплатній освітній платформі Центру громадянських свобод — стартує авторський курс історика та політолога В’ячеслава Ліхачова під назвою “Вороги відкритого суспільства”. Курс складатиметься з восьми лекцій, які відбуватимуться щочетверга о 16:00.

 • Фашизм. Що, власне, називається цим терміном і чи можна вважати сучасний російський режим фашистським?
 • Фундаменталізм. Як в постсекулярному світі радикальні релігійно-політичні рухи намагаються боротися за вплив.
 • Популізм. Правий та лівий: чому він набуває популярності в останнє десятиріччя та які загрози несе.
 • Конспірологія. Теорія змови: як віра в залаштункову силу підриває демократію.
 • Орієнталізм. Постколоніальна критика та її виклики.
 • Антигендер. Чому ідея гендерної рівності стала тригером для консервативної частини суспільства?
 • Націоналізм. Ворог, попутник чи соратник демократії?]
 • Ліві. Що пішло не так? Чому рух за рівність та справедливість все частіше опиняється по одну сторону суспільно-політичних барикад з наймракобіснішими консервативними рухами.

Про лектора

В’ячеслав Ліхачов — історик, громадський діяч, політолог, член експертної ради Центру громадянських свобод. Автор понад шістдесяти наукових праць та книг. Займається вивченням етнополітичної конфліктології, ксенофобії на пострадянському просторі, ідеології та діяльності праворадикальних рухів Росії та України, політичного екстремізму, теорії нації та націоналізму, історії антисемітизму, історії відродження єврейських громад на пострадянському просторі, міжконфесійних відносин.

Пряма мова автора курсу

Історія, як ми звикли вважати, має поступальний односторонній рух. Ми асоціюємо його з розвитком: у біології — з еволюцією, у технології — з науковим прогресом, у політиці — з гуманізацією, лібералізацією та демократизацією суспільних відносин. Світ сьогодні є набагато більш комфортним місцем для жінок, меншин, малозабезпечених, та, загалом, для всіх, аніж він був ще якихось сто років тому.

Сучасне західне демократичне суспільство, яке ми в контексті нашого курсу з алюзією на відому книгу Карла Поппера називатимемо “відкритим”, не є ідеальним, але все одно воно здається природним орієнтиром для решти світу. Після Другої світової війни дедалі більше країн позбавлялися колоніальних чи феодальних пережитків і з ентузіазмом приймалися розвивати державні та громадські інститути на основі рівноправ’я, електоральної демократії, поваги до закону, прав людини та громадянських свобод. Ще два-три десятиліття тому здавалося, що падіння небагатьох диктатур, що ще зберігалися, є тільки питанням часу, а демократизація всього світу — це закономірний процес, який є визначеним. Але щось явно пішло не так.

В останні п’ятнадцять років свобода, демократія та права людини по всьому світу піддаються потужній контратаці різноманітних супротивників. Іноді це просто клептократичні автократії, але часто корумповані режими легітимізують свою зневагу до людської гідності за допомогою ідеології.

Чим можуть бути привабливі такі ідеології для людства, що вже пізнало цінність демократії, прав людини та громадянських свобод? Чи може закладена в людській психіці потреба втечі від свободи повернути хід історії? Протягом нашого курсу ми спробуємо обговорити ці питання.

Умови участі

 • Зареєструватись на курс можливо до 17.05.2023. Реєстрація: https://forms.gle/M6q7vbxX53utaUq3A. Кількість учасників курсу обмежена: 80 осіб.
 • Лекції відбуватимуться онлайн, без трансляції у соцмережі та без можливості передивитися запис.
 • Після проходження курсу учасники, які відвідають не менше семи лекцій з восьми, отримають сертифікат. Фіксуватися участь буде автоматично через реєстрацію на платформі Zoom.
 • Вручення сертифікатів відбудеться в офлайн-режимі в Києві під час закритого вечірнього заходу.
 Поділитися