MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Заява Міжнародної Асоціації Меморіал у зв’язку з подіями в Нагірному Карабаху

21.09.2023    доступно: На русском
Міжнародна Асоціація Меморіал рішуче засуджує новий етап військових дій Азербайджану в Нагірному Карабаху та вимагає вжити всіх можливих заходів для захисту цивільного населення.

[меморіал]

Військова ескалація — результат систематичних порушень сторонами тристоронньої “Заяви про припинення вогню в Нагірному Карабаху”, підписаної за підсумками 44-денної війни 2020 року, та невиконання російською стороною своїх зобов’язань у рамках цієї “Заяви”. Так, з 12 грудня 2022 року Лачинський коридор (єдина дорога, що з’єднує вірмен Нагірного Карабаху з Вірменією) був перекритий людьми, які називали себе “екологічними активістами”. Потім їх змінили азербайджанські військові. Це було пряме порушення “Заяви”, яке передбачало контроль Лачинського коридору російськими миротворчими силами. Але “миротворці” не перешкоджали азербайджанським військовим, котрі зайняли коридор і встановили там блок-пост. Після цього понад дев’ять місяців вірмени Нагірного Карабаху не мали транспортно-енергетичного зв’язку з Вірменією. Взимку 2022-23 року Азербайджан кілька разів перекривав подачу до регіону газу та електрики. З 25 липня 2023 року було заборонено регулярні перевезення Міжнародного комітету Червоного Хреста та постачання гуманітарних товарів, у тому числі й у супроводі російських миротворців.

Міжнародні організації та незалежні експерти — колишній прокурор Міжнародного Кримінального Суду Окампо, Офіс Генерального Комісара ООН з прав людини, Міжнародний Суд ООН, Amnesty International, Human Rights Watch, Інститут вивчення геноцидів ім. Лемкіна — багато разів заявляли про загрозу життю та здоров’ю вірменського населення Карабаху.

19 вересня 2023 року уряд Азербайджану оголосив про “антитерористичні заходи” в Нагірному Карабаху та почав обстріл з використанням артилерії, військової авіації, БПЛА.

За дві доби бойових дій, за повідомленням омбудсмена невизнаної Нагірно-Карабахської Республіки, понад 200 людей загинуло, понад 400 поранено, тисячі людей залишили свої будинки. Без їжі та електрики мирне населення було змушене ховатися у підвалах. Зв’язок регулярно порушувався, багато людей нічого не знають про своїх близьких: обстріл розпочався вдень, коли діти були у школах.

Російські миротворчі сили, розміщені в Нагірному Карабаху для захисту вірменського населення, не виконали своєї місії, допустивши спочатку можливість гуманітарної катастрофи (блокада вірменського населення, відсутність медикаментів та медичної допомоги, продуктів харчування, розділеність сімей), а потім і військові дії.

Міжнародна Асоціація Меморіал, усвідомлюючи всю складність багаторічного конфлікту в регіоні, юридичних та територіальних питань, проте:

  • однозначно засуджує військові дії Азербайджану проти вірменського населення Нагірного Карабаху;
  • констатує бездіяльність російських “миротворчих сил”;
  • закликає міжнародне співтовариство застосувати всі можливі легальні механізми для запобігання можливій гуманітарній катастрофі, етнічній чистці щодо вірменського населення та забезпечення його прав та безпеки відповідно до міжнародних стандартів прав людини.

Міжнародна Асоціація Меморіал

 Поділитися