Меню

Допомога військовополоненим, цивільним в’язням та їхнім родинам. Аналітична доповідь

Кілька місяців Харківська правозахисна група займається пошуком полонених та зниклих безвісти, надає допомогу їхнім сім’ям. Публікуємо знахідки та результати цієї кропіткої роботи.

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського [обмін полоненими]

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

Ця аналітична доповідь розповідає про діяльність ХПГ протягом восьми місяців: з 1 лютого по 30 вересня 2024 року. Ми шукали місцеперебування полонених та зниклих безвісти, консультували їхні родини, намагалися допомогти самим бранцям настільки, наскільки це було можливо. 

І зусилля дали свої результати. Харківська правозахисна група створила власний реєстр, у який внесла дані щодо 7330 військовополонених, цивільних в’язнів та зниклих безвісти. Ми знайшли 214 осіб, про місцеперебування яких нічого не було відомо. Також знайдено 131 в’язня, засудженого російськими судами і судами на тимчасово окупованій території.

38 місць несвободи у РФ та ще 14 на тимчасово окупованих територіях — нам вдалося визначити, де саме утримують українських військовополонених та цивільних бранців. Ми маємо у своєму розпорядженні точну інформацію про 2510 українців у російській неволі: військових та цивільних.

Як ми працюємо? Щоб розшукати місця, де утримують в неволі українців, ми опитуємо потерпілих та свідків, виїжджаємо на деокуповані території, збираємо інформацію з відкритих джерел, а також аудіовізуальний контент. Зібрані матеріали зберігаються у двох різних базах даних: власній базі даних ХПГ та спільній базі даних T4P, які адмініструє ХПГ.

Адвокати ХПГ надають правову допомогу постраждалим і представляють їх у національних судах, Комітеті ООН з прав людини та інших міжнародних інституціях. Крім того, юристи ХПГ займаються документуванням злочинів, збираючи інформацію про ймовірні міжнародні злочини для подальших досудових розслідувань і судового переслідування в МКС та інших міжнародних механізмах притягнення до юридичної відповідальності. Під час здійснення юридичного представництва адвокати ХПГ співпрацюють з українськими правоохоронними органами, які розслідують міжнародні злочини, що дозволяє їм отримувати доступ до матеріалів справ клієнтів, яких вони представляють, обмінюватися інформацією про інциденти, пов’язані з імовірними міжнародними злочинами, а також спільно виїжджати на місця злочинів з метою збору інформації про такі злочини.

Докладніше — читайте за посиланням: Аналітична доповідь "Допомога військовополоненим, цивільним в’язням та їх родинам".pdf

P.S. 2 жовтня 74 члени Парламентської асамблеї Ради Європи одноголосно ухвалили резолюцію “Зниклі безвісти, військовополонені та цивільні в ув’язненні внаслідок агресії Російської Федерації проти України”. У ПАРЄ засудили жахливі умови, в яких перебувають полонені, а також відсутність у РФ бажання комунікувати з міжнародними органами і рідними українців, які перебувають у російських тюрмах. Крім того, резолюція підтримує ідею обміну “всіх на всіх”.

“Цифри говорять самі за себе, — йдеться в документі. — Асамблея приголомшена тим, що станом на 18 вересня 2024 року загалом 65 956 військовослужбовців і цивільних осіб були зареєстровані як зниклі безвісти або полонені, серед них 50 916 зареєстровані як зниклі безвісти на основі перевірених даних. Насправді жертв набагато більше... Хоча з 24 лютого 2022 року по 17 вересня 2024 року з російського полону повернули 3672 людей, включно зі 168 українськими цивільними, Асамблея із занепокоєнням відзначає, що серед звільнених — третина вважалася зниклими безвісти, оскільки Російська Федерація так і не надала вчасно інформацію про їхню долю, всупереч своїм міжнародним зобов’язанням”.

поширити інформацію

Подібні статті

• Російсько-українська війна   • Моніторинг

Складність роботи в зоні конфлікту та механізми пошуку справедливості для жертв і тих, хто пережив насильство

Про те, яку роль обрала для себе в боротьбі з ворогом Харківська правозахисна група, а також про терор, який Росія влаштувала на окупованих територіях, розповів директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров на конференції партнерів Центру “Dignity” 17 вересня.

• Російсько-українська війна   • Події

РФ дедалі інтенсивніше атакує енергетичну інфраструктуру України

Кількість поранених і загиблих з-поміж цивільних також залишається високою, мовиться у звіті Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. За даними ММПЛУ, цього жовтня в Україні загинули щонайменше 148 мирних людей, а 929 цивільних зазнали поранень.

• Російсько-українська війна

Засуджений на 26 років українець Григорій Сінченко — знову на лаві підсудних у РФ

Російські пропагандистські медіа повідомили, що Дмитра Папенка, Володимира Макаренка і Григорія Сінченка звинуватили у підготовці до теракту: ніби вони збиралися підпалити СІЗО Ростова-на-Дону.

• Російсько-українська війна   • Права дітей

Постійні приниження й погрози: як минає дитинство у російській окупації

З російської окупації вдалося врятувати велику групу дітей і підлітків, повідомили у “Bring Kids Back UA”. Переповідаємо, що довелося пережити цим і іншим дітям, яких нещодавно повернули до вільної України.



Про ХПГ
Хто миКонтактиРічні звітиПолітики ХПГ
Теми
КонституціяПолітикаВпровадження норм європейського праваПраво на життяКатування та жорстоке поводженняПраво на свободу та особисту недоторканністьПраво на справедливий судПраво на приватністьСвобода совісті та віросповіданняСвобода вираження поглядівДоступ до інформаціїСвобода пересуванняЗахист від дискримінаціїСоціально-економічні праваАрміяКримінально-виконавча системаПраво на охорону здоров’яПраво на освітуЕкологічні праваПрава дітейПрава жінокПрава шукачів притулкуГромадянське суспільство
Спецпроєкти
Психологічна допомогаРосійсько-українська війнаГолоси війниДокументування воєнних злочинів в УкраїніПравова допомогаОнлайн-бібліотекаДисидентський рух в Україні. Віртуальний музейІсторії свавільно засудженихГромадянська освітаДовідник юристаПроти катуваньПраво на приватністьГаряча лінія з пошуку зниклих безвісти