MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Захист прав за рішенням ЄСПЛ: внесено зміни щодо перегляду рішень за виключними обставинами

11.04.2025   
Микола Комаровський
Європейський суд став на бік українця, а наш Верховний суд відмовляється переглядати рішення, на яке скаржився позивач, адже воно було ухвалено понад десять років тому? Більше такого не буде.

Depositphotos [суд правосуддя верховний суд судове рішення]

Depositphotos

7 квітня 2025 року Президент України підписав Закон № 4283-IX (законопроєкт № 11508). Цей акт ухвалено на виконання рішення Конституційного Суду України № 1-р (II)/2024 щодо гарантування захисту прав і свобод особи на підставі рішень Європейського суду з прав людини.

Для кращого розуміння його призначення наведемо доволі простий приклад. Уявімо, що певна особа звертається за захистом своїх порушених прав у адміністративній або цивільній справі до національних судів. Справа доходить до Верховного Суду, і результат розгляду є негативним для заявника. Він вирішує звернутися до Європейського суду з прав людини, отримує сатисфакцію, однак з моменту звернення минає 12 років. Зрозуміло, що для ефективного захисту необхідно переглянути раніше винесене судове рішення. Однак за попереднім законодавством така особа могла звернутися до Верховного Суду із заявою про перегляд лише протягом десяти років з моменту винесення рішення. Новим законом це було виправлено.

Так, до трьох процесуальних кодексів — Господарського процесуального, Цивільного процесуального та Кодексу адміністративного судочинства України — внесено однакові за змістом зміни до статей про порядок і строки подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами.

Тепер кодекси містять таке положення:

Строки не можуть бути поновлені, крім строку, передбаченого для перегляду судового рішення за виключними обставинами у зв’язку з рішенням міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, яке набуло статусу остаточного, після спливу десяти років з дня набрання таким судовим рішенням законної сили, за умови що заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами подана протягом тридцяти днів з дня, коли така особа дізналася або могла дізнатися про набуття цим рішенням статусу остаточного.

Повернемося до наведеного прикладу: тепер відповідна особа може звернутися до суду і після спливу десяти років з моменту винесення рішення, однак заява має бути подана протягом тридцяти днів від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про набуття рішенням статусу остаточного.

Законом також передбачено перехідне положення до кодексів, яке надає право особам, стосовно яких було постановлено рішення Європейського суду з прав людини, що набуло статусу остаточного до набрання чинності Законом № 4283-IX, звернутися до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами протягом тридцяти днів з дня набрання чинності цим Законом.

 Поділитися