‘Антифашистський заплив’. Дайджест російських протестів
Активіст назвав це “антифашистським запливом”. Його заарештували на 15 діб за “непокору поліції” і призначили штраф. “Медиазона” пише, що в суді Григорій Саксонов уточнив інформацію на своїму плакаті, заявивши, що насправді Путін більше нагадує Мусоліні: “Всі структури державної влади, преси — один в один”.
Пікети та мітинги
9 травня 18-річний Олександр Клевітов вийшов на одиночний пікет на Пушкінську площу в Москві з плакатом “Ні війні! Фашизм не пройде”. Активіста затримали і склали протокол про “дискредитацію армії РФ”. Олександр — інвалід II групи, проте до нього не пустили адвоката і не дозволили пронести передачу. Клевітов повідомив, що його побили у відділенні.
*
9 травня активістка з Новосибірська Олена Тардасова-Юн вийшла на пікет із плакатами, на яких були написані цитати з творів Роберта Рождественського, Еріха Марії Ремарка та Ернеста Хемінгуея. “Зустрічайте трепетну весну, люди Землі. Вбийте війну, прокляніть війну, люди Землі!”.
10 травня Олена знову вийшла на акцію — цього разу на плакаті була цитата з Екзюпері — “Війна — це не подвиг, війна — це хвороба”.
Тієї ж протестної суботи активіст Володимир Сухов вийшов із плакатом за свободу засудженої за пост про удари армії РФ журналістки Марії Пономаренко.
Диверсії та саботажі
У Підмосков’ї партизани знищили обладнання трансформаторної підстанції. Результат: перебої зв’язку на військових об’єктах. Зокрема проблеми зі зв’язком, за даними руху, виникли у 483-го військового слідчого відділу СК РФ і розподільчого складу “СберЛогістика”, з якого виконуються замовлення для російської армії.
*
“АТЕШ” вивів зі строю трансформаторну підстанцію в Саратові. Унаслідок диверсії було порушено електропостачання двох базових станцій, що забезпечують стільниковий зв’язок у районах, де розташовані заводи ГазПромМаш, Пірогрупп, а такожі мобілізаційний центр.
*
11 травня в Кисловодську невідомий підпалив літеру V на стелі, розташованій на в’зді в місто. Літера повністю вигоріла. Це вже не перший такий підпал від початку війни.
Переслідування
Правозахисник із Волгограда Руслан Нурушев написав пост у соцмережах про російський ракетний удар по Харкову: “Наш черговий воєнний злочин: ЗС РФ вдарили по Харкову, авіабомби потрапили в будівельний гіпермаркет, наразі відомо про 16 загиблих і понад 40 постраждалих унаслідок атаки”. У листопаді 2024 року проти нього завели кримінальну справу про “фейки” про армію, а 5 травня засудили до 6 років колонії.
*
24 лютого 2022 року уральська художниця Аліса Горшеніна опублікувала антивоєнний пост із фотографією з плакатом “Ні війні”. Через 3 роки, у травні 2025 року, її оштрафували, визнавши винною за статтею про “дискредитацію” армії. Публікація була розміщена до того, як у Росії з’явилася вищезгадана стаття.
*
Олександр Струков 2022 року написав у телеграмі коментарі: “Слава Україні!”, “Всім з добрим ранком, геть Путіна!”, його заарештували й засудили до 8 років колонії загального режиму і штрафу.
*
Мешканка Пскову Ірина Сидорова в березні 2022 року репостнула в соцмережі допис про війну в Україні та російських пропагандистів, які зробили “зі злиденних, обібраних і безправних росіян — Zомбі, які радіють війні…”, за що 6 травня її оштрафували.
*
За версією силовиків, Олександр Богданов у липні 2023 року листувався з учасниками полку “Азов” і “записав відеоповідомлення з виголошенням тексту присяги”. Він також сказав, що працює на оборонному підприємстві і погодився підірвати газову або трансформаторну підстанцію, для чого восени 2023 року нібито придбав усе необхідне для виготовлення вибухівки. 7 травня Олександра засудили до 18 років позбавлення волі.
*
Житель Санкт-Петербурга Сергій Громов — автор антивоєнної петиції, постів і картинки, розміщених у фейсбуці 24 лютого 2024 року. Через них його визнали винним у “дискредитації” російської армії. Чоловіка засудили до штрафу.
Інше
53-річна художниця була затримана поліцейськими за те, що була одягнена в куртку з Міккі Маусом на тлі сірої, жовтої та блакитної смуг. Силовики вирішили, що в забарвленні «можуть міститися ознаки екстремізму» і вилучили предмет одягу.
*
Політв’язень Олексій Горінов написав пацифістського листа до 9 травня. У листі він наголосив, що справжніми героями були
“наші пращури, які заповідали нащадкам берегти мир. <...> Берегти — значить робити все можливе, все залежне від нас для того, щоб не було війни. <...> Четвертий рік наша країна ініціативно веде війну з сусідами — з тими, з ким наші спільні предки разом перемогли ворога. Тепер їхні онуки та правнуки з обох боків збройного конфлікту гинуть і стають каліками. Як було можливо довести до такого! <...> 9-го травня давайте просто згадаємо і тихо пом’янемо жертв тієї війни, а також подумаємо над тим, що ми зробили не так і як це виправити”.
Олексій Горінов був муніципальним депутатом і став першою людиною, засудженою за “фейки про армію” — відкритий виступ проти війни. Вже в ув’язненні він продовжує постійно виступати на підтримку України.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо, 7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.