MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Збройні сили РФ використовували сексуальне насильство як зброю проти української націїВ Україні запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — унаслідок воєнних дій Україна спростила реєстрацію місцепроживання дітей ВПОРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»«Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...» – мешканка Рубіжного«Російські солдати зупиняли машину із хлібом – хліб викидали і машиною переїжджали. Щоб людям не було чого їсти»«Чоловіки сиділи чай пили, в кухоньці. Снаряд упав, їх розірвало. Їх солдати прикопали прямо на городі...»«На паркані лежить авіабомба — метрів п'ять завдовжки…» — мешканець Лисичанська

‘Чесна пам’ять про минуле завжди зміцнює віру в майбутнє’, — Президент України

08.05.2023   
Марина Гарєєва
Володимир Зеленський запропонував відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 8-го травня, а 9-те травня зробити Днем Європи.

Скриншот з відеозвернення Володимира Зеленського.

Скриншот з відеозвернення Володимира Зеленського.

Президент України Володимир Зеленський запропонував відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 8-го травня.

Своєю чергою 9-те травня стане Днем Європи.

У своєму відеозверненні Президент розповів, що для цього він підписав указ щодо 9-го травня та подав до парламенту відповідний законопроєкт.

Як зауважив Президент України, саме 8-е травня поставило крапку в кровопролитній історії й позначило перемогу над нацизмом:

“Саме 8-го травня 1945-го року набрав чинності акт про беззастережну капітуляцію вермахту. Саме 8-го травня світ вшановує пам’ять усіх, чиї життя були забрані тією війною. Це чиста історія, без ідеологічних домішок. І це — історія нашого народу, наших союзників, усього вільного світу. Сьогодні ми повертаємо її нашій державі”.

Адже, як наголосив Володимир Зеленський, “чесна пам’ять про минуле завжди зміцнює віру в майбутнє”.

Президент запевнив, що Україна ніколи не забуде про роль українців й не дасть спотворити історію: “Ми ніколи не забудемо внесок українського народу в перемогу над нацизмом. І нікому не дамо стерти роль українців у цій перемозі, наших людей, того покоління, про яке бережемо пам’ять майже в кожній нашій родині. Ми не дозволимо присвоїти спільну перемогу народів антигітлерівської коаліції й не дамо брехати, ніби перемога могла відбутись і без участі якоїсь країни або народу”.

“Зло ми знищували разом! — підкреслив Зеленський. — Так само, як разом протистоїмо зараз аналогічному злу. Згадуючи героїзм мільйонів українців у тій війні проти нацизму, ми бачимо такий же героїзм у діях наших воїнів зараз — нащадків тих, хто здобув перемогу — капітуляцію нацизму того дня, 8-го травня 45-го року”.

Проте зло повернулося. І хоча агресор змінився, мета лишилася тією ж: ідеться про “поневолення або знищення” цілого народу.

“Як і в Другій світовій війні, ми зараз не наодинці проти зла, — наголосив Президент. — Ми б’ємося проти нього разом так само — з усім вільним світом. З державами й народами, які творили тоді спільну перемогу. Які, пам’ятаючи страшні роки тієї війни, не кажуть ‘Можем повторить!’, а захищають сенс слів ‘Ніколи знову!’ Які не зрадили памʼяті своїх героїв і бережуть силу наших спільних цінностей: людського життя та свободи, рівності й гідності та світу без ксенофобії й антисемітизму, без расизму й нетерпимості, без ідеологій ненависті”. Тож “все те старе зло, яке сучасна Росія повертає, буде розбите так само, як і нацизм був розбитий”.

Зеленський переконаний: попри те, що Російська Федерація підважує наші ідеали, відповіддю на численні злочини РФ (“агресію та анексію, окупацію й депортацію, масові вбивства й катування, бомбардування міст і спалення сіл”) буде спільна перемога:

“Перемога України та вільного світу. Звільнення наших земель. Повернення наших людей. Захист наших цінностей. І обов’язково — справедливість, обов’язково — правосуддя проти рашистської ідеології ненависті”.

Володимир Зеленський підкреслив, що зараз, як і 80 років тому, Україна “б’ється проти тотального зла” й спирається “на спільну силу вільних народів”. Україна завжди буде частиною вільної Європи, яка не скориться злу. Тож відтепер Україна відзначатиме День Європи разом з вільним світом 9-го травня.

“Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку відзавтра, 9-го травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність — єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм, — зауважив Президент. — Це буде День Європи, яка підтримує українців усі дев’ять років агресії й уже 439 днів повномасштабного вторгнення. Це буде День Європи, яка допомагає нам боротися на всіх напрямах”.

І нехай ми поки “не знаємо дати нашої перемоги”, ми знаємо, “що це буде свято для всієї України, для всієї Європи, для всього вільного світу”, наголосив Президент України.


Наразі 8-го травня в Україні відзначають День пам’яті та примирення, а 9-го травня — День перемоги над нацизмом. Як зазначав голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Володимир Тиліщак, Україні варто відходити від радянських дискурсів і підходів до відзначення свят. Проте, на думку експерта, саме лише зміна переліку вихідних і святкових днів не розв’яже проблему. Тож Тиліщак пропонував змінити усю систему свят, аби вона охоплювала всі “важливі аспекти української історії, повсякдення та майбутнього”. Ще у 2016-му УІНП розробляв законопроєкт про державні свята (проєкт закону виносили на громадське обговорення, проте зміни так і не ухвалили). Тоді в Інституті пропонували розділити свята за категоріями: державне свято, день жалоби, пам’ятна дата, професійне свято, скорботний день і традиційне свято. Своєю чергою державні свята пропонували ділити на робочі й неробочі.

 Поділитися