MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до Шепетівської виправної колонії №98 та Багатопрофільної лікарні №98 ЦОЗ ДКВС України

30.05.2023   
Сергій Зуйков, Андрій Діденко, Олег Цвілий, Ганна Скрипка
Виявлені порушення прав людини, зокрема, в роботі лікарської консультативної комісії.

Шепетівська виправна колонія №98 2

15 травня 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова; помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка; членів Громадської ради при Міністерстві юстиції України Голови ГО “Захист в’язнів України” Олега Цвілого та Директора БО БФ “Соціально-правовий розвиток” Ганни Скрипки; разом з редактором інформаційного агентства ГО “Альянс української єдності”, експертом робочої групи міжнародних партнерів України з тюремної реформи Юґом де Сюремен здійснила превентивний моніторинговий візит до Державної установи “Шепетівська виправна колонія №98” та Багатопрофільної лікарні №98 ЦОЗ ДКВС України.

Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данським інститутом проти катувань. Мета візиту — аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни.

Шепетівська виправна колонія №98 3

Монітори мали можливість безперешкодно відвідувати будь-які приміщення установи, контактувати з ув’язненими, в тому числі конфіденційно, збирати інформацію, перевіряти її та мати доступ до відповідних документів. Були оглянуті журнали, медична документація, матеріали, які стосуються трудових відносин і нарахування заробітної плати засудженим, документація стосовно дисциплінарних стягнень та інші матеріали, які стосуються функціонування установи.

Загальна інформація

На день візиту в установі в наявності некомплект персоналу — 83 співробітники. На одного представника персоналу припадає приблизно 2 засуджених (ув’язнених). Некомплект персоналу може вплинути на якість надання послуг охорони, заходів ресоціалізації та соціальної адаптації та може мати місце надмірне навантаження на представників персоналу. Керівництву рекомендовано вжити певних заходів заохочення та стимулювати наповнення кадрів для забезпечення належного кадрового складу. Установа розрахована на 1043 ліжко-місця.

На території закладу функціонує 4 відділення СПС. Протягом поточного року умовно-достроково звільнились 54 особи. В ході спілкування з засудженими були отримані скарги на неможливість скористатися цим правом. Склалося враження, що засуджені не володіють інформацією про свої права і способи їх реалізації. Засуджений П. повідомив, що йому було відмовлено в умовно-достроковому звільненні, хоча до кінця строку йому залишився один рік, він не має стягнень і сумлінно виконує вимоги режиму утримання. Практика застосування умовно-дострокового звільнення має бути доступною і спрямованою заохочувати засуджених до правослухняної поведінки.

За даними керівництва, в установі 113 засуджених працевлаштовані, з них 42 — за трудовими договорами, а 71 особа — за договором цивільно-правового характеру. Середньомісячний заробіток засуджених складає 4451,79 гривень за трудовим договором та 1589 гривень — за договором цивільно-правового характеру.

Шепетівська виправна колонія №98 5

Установа має крамницю, проте на час візиту вона працювала в дистанційному режимі через проведення ремонтних робіт у приміщенні. Варто вжити заходів для якнайшвидшого завершення ремонтних робіт та відновлення нормального функціонування крамниці.

За період 2022-2023 років від засуджених не надійшло жодної скарги до керівництва закладу або будь-яких інших органів влади щодо неналежних умов тримання або неналежного надання медичної допомоги. Сам факт відсутності скарг на дії/бездіяльність адміністрації, неналежне надання медичної допомоги може свідчити про перешкоди з боку адміністрації під час відправлення кореспонденції або про відсутність поінформованості засуджених про свої права, в тому числі й права на оскарження порушень прав людини в компетентні органи, або засуджені не бачать сенсу в подачі таких скарг.

Опитані засуджені не володіють інформацією про можливість користуватися безоплатною правовою допомогою адвоката в разі порушення їхніх прав. Засуджені не володіють інформацією про те, що листування з Уповноваженим Верховної ради з прав людини перегляду не підлягає, а дзвінок на гарячу лінію Уповноваженого має статус звернення, і на такий дзвінок засуджений отримує письмову відповідь. Під час візиту в доступних для засуджених місцях монітори не бачили інформації про їхні права і способи їх реалізації, а саме: інформації, яка стосується гарячої лінії Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, номерів телефонів, адрес, контактної інформації правозахисних організацій, прокуратури тощо, а також роз’яснювальної інформації про те, в який спосіб засуджені можуть реалізувати захист своїх прав, в тому числі й через адвокатів з Центру безоплатної правової допомоги з контактами та реквізитами.

За даними адміністрації, планшетними комп’ютерами користуються 77 засуджених, які мають планшети у власному користуванні. Однак у відділеннях, в яких мешкають засуджені, відсутнє інтернет-з’єднання, що ускладнює користування планшетами. Опитані засуджені не володіють інформацією про можливість створення електронних адрес, зокрема, для листування з державними органами влади та іншими установами. Для прикладу, засуджений П., який продемонстрував власний планшет, повідомив, що не володіє інформацією про можливість звернутися до Міністерства юстиції України зі скаргою, також він не знає, що може подати електронну скаргу в прокуратуру, звернутися до правозахисних організацій. Така практика обмежує можливості комунікації з зовнішнім світом, спроможність реалізувати захист своїх прав і законних інтересів, а також отримання інформації засудженими і можливість засуджених навчатися та розвиватися духовно.

Шепетівська виправна колонія №98 8

Безпека під час війни

З метою оцінки безпеки під час воєнного стану монітори звернули увагу на практику реагування керівництва установи в разі оголошення команди “Тривога” та обстрілу. За словами співробітників установи, засудженим роз’яснено, як вони повинні поводитися у таких ситуаціях. Однак, було виявлено, що засуджені не спускаються до укриття під час тривоги.

Під час огляду укриттів, які розташовані в підвальних приміщеннях відділень СПС, виявлені недоліки та неналежний стан бомбосховищ. Зокрема, ці приміщення не забезпечені місцями для сидіння або лежання, відсутні контейнери з питною водою, які є необхідними під час укриття, а також недостатнє освітлення, засоби пожежогасіння та медична аптечка. Також відсутні засоби зв’язку та оповіщення, які є важливими для швидкого реагування та координації дій у разі надзвичайних ситуацій.

Шепетівська виправна колонія №98 11

Під час огляду укриття в підвальному приміщенні їдальні виявлено працюючу майстерню, де працював засуджений, який працевлаштований у столовій/кухні на посаді днювального. В даному приміщенні “майстерні” очевидні порушення безпеки, оскільки підлога бомбосховища залита водою, що може створити небезпеку у разі використання електричних приладів.

Шепетівська виправна колонія №98 15

Шепетівська виправна колонія №98 17

Шепетівська багатопрофільна лікарня № 98 філії ДУ “центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України в Хмельницькій області

Амбулаторно-поліклінічне відділення Шепетівської багатопрофільної лікарні № 89 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Хмельницькій області

Шепетівська виправна колонія №98 19

Начальник Шепетівської багатопрофільної лікарні № 98 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Хмельницькій області — Малаціон Сергій Олександрович.

Шепетівська багатопрофільна лікарня №89 філії ЦОЗ ДКВС України в Хмельницькій області (далі — лікарня) розрахована на 110 ліжок, у своєму складі має 4 відділення: терапевтичне — 40 ліжко-місць, хірургічне — 40 ліжко-місць, дерматологічне — 30 ліжко-місць та амбулаторно-поліклінічне відділення Шепетівської багатопрофільної лікарні № 89 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Хмельницькій області (далі — медична частина), завідувач — Нижній Олексій Миколайович.

На день візиту у лікарні перебували на лікуванні 69 осіб: 23 особи — у терапевтичному відділенні, 24 особи — у хірургічному, 22 особи — дерматологічному. З початку 2023 року в Шепетівській багатопрофільній лікарні №98 проліковано 318 хворих. Лікарняна летальність — 2,3 (померло 3 хворих). Випадків активної форми туберкульозу в ДУ “ШВК (№98)” та Шепетівській багатопрофільній лікарні №98 не виявлено. З початку року в лікарні виявлено 2 випадки хворих на заразну форму туберкульозу, які на день візиту перебували в інфекційному ізоляторі.

В лікарні, згідно з штатним розписом, з передбачених 44,5 посад вакантними залишаються посади: лікаря-статиста — 0,5 ставки; лікаря-хірурга — 0,5 ставки; лікаря-дерматовенеролога — 1 ставка; сестри медичної — анестезиста — 0,5 ставки; сестри медичної стаціонару — 1 ставка. В амбулаторно-поліклінічному відділенні (медична частина), згідно з штатним розписом, з передбачених 10,5 посад вакантними залишаються посади: лікаря-терапевта — 1 ставка; лікаря-нарколога — 0,5 ставки; сестри медичної зі стоматології — 0,5 ставки.

Під час моніторингового візиту виявлено такі порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушень прав засуджених та ув’язнених осіб.

Порушення прав засуджених та ув’язнених на отримання первинної, вторинної та третинної медичної допомоги

Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. №1464 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році”, НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення. Проте, через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

Порушення порядку звільнення засуджених від подальшого відбування покарання згідно зі статтею 84 Кримінального кодексу України

В поточному 2023 році звільнено з установи у зв’язку з хворобою на підставі статті 84 КК України 3 особи, у 2022 році — 3 особи.

У ході моніторингу були виявлені порушення прав людини в роботі Шепетівської багатопрофільної лікарні № 98 філії державної установи “Центр охорони здоров’я кримінально-виконавчої служби України” у Хмельницькій області та лікарської консультативної комісії (ЛКК). А саме — посадові особи невчасно проводять медичні огляди засуджених та не складають висновки, необхідні для подання до суду матеріалів про звільнення засуджених від подальшого відбування покарання згідно зі статтею 84 Кримінального кодексу України.

Конкретним прикладом такого порушення є ситуація, що сталася 25 січня 2023 року, коли з державної установи “Райківецька виправна колонія (№ 78)” до Шепетівської багатопрофільної лікарні № 98 був доставлений засуджений П., який страждав на цироз печінки в стадії декомпенсації. Матеріали щодо цього засудженого, з метою вирішення питання про його звільнення на підставі статті 84 Кримінального кодексу України, були розглянуті спеціальною лікарською комісією лікарні лише 30 березня 2023 року. Проте, на жаль, того самого дня засуджений П. помер.

Варто навести ще декілька випадків, які стосуються засуджених, що прибули до Шепетівської багатопрофільної лікарні № 98 з інших виправних установ.

27 грудня 2022 року з державної установи “Кропивницька виправна колонія (№6)” до лікарні прибув засуджений Щ. з діагнозом прогресуючого цирозу печінки в стадії декомпенсації та іншими хворобами. Матеріали щодо цього засудженого були розглянуті ЛКК 23 січня 2023 року, але, на жаль, 25 січня 2023 року засуджений Щ. помер у лікарні.

Також 13 грудня 2022 року з державної установи “Вознесенська виправна колонія (№ 72)” до лікарні був доставлений засуджений О. з діагнозом злоякісне новоутворення IV стадії. Матеріали щодо нього були розглянуті спеціальною лікарською комісією лікарні 25 та 26 січня 2023 року, і 30 січня 2023 року Шепетівським міськрайонним судом Хмельницької області було прийняте рішення про звільнення О. від подальшого відбування покарання згідно зі статтею 84 Кримінального кодексу України. Однак, 5 лютого 2023 року засуджений О. помер у лікарні.

Ці приклади свідчать про те, що, незважаючи на висновки ЛКК щодо можливого звільнення засуджених на підставі тяжких захворювань, процес прийняття рішень та подання матеріалів до суду часто затягується. Процес звільнення за станом здоров’я заради порятунку життя і звільнення пацієнтів має відбуватися швидко. Така практика порушує право на життя, на належне лікування та може призвести до серйозних наслідків, включаючи смерть у лікарні. Такі затримки можуть бути наслідком недостатньої координації між виправними установами та медичними закладами, а також в разі недостатньої уваги до важливості питання та швидкого (оперативного) розгляду справ засуджених, особливо тих, що потребують термінової медичної допомоги.

Враховуючи ці приклади та практику порушень з боку України, важливо звернути увагу на необхідність вдосконалення процедур та швидкого розгляду справ засуджених, які потребують невідкладної медичної допомоги. Належна координація між установами та систематичний моніторинг стану здоров’я засуджених є ключовими аспектами, які допоможуть запобігти подібним порушенням та забезпечити належний захист прав засуджених.

Відповідно до практики Європейського суду, клопотання про звільнення за станом здоров’я повинні розглядатися оперативно (Contrada v. Italy (№ 2), no. 66655/13 §85, Aharon Schwarz v. Romania 28304/02, Reshetnyak v. Russia §60), з урахуванням фактично наданої затриманому допомоги, а не тієї, яка теоретично йому доступна Cara-Damiani v. Italy, 2447/05).

Цей приклад ілюструє необхідність вдосконалення процесу прийняття рішень щодо звільнення засуджених на підставі тяжких захворювань, а також свідчить про важливість забезпечення швидкого та ефективного судового розгляду справ, що стосуються медичних питань у контексті виконання покарання.

Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

Протягом 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 106 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких у 15 осіб встановлено підозру на захворювання. В порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 №51, особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.

Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

Диспансерний нагляд здійснюється за 30 особами, які мають інвалідність. Із них Ⅱ групи — 5 осіб; Ⅲ групи — 25 осіб. Разом з тим, в порушення вимог Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що у двох осіб з інвалідністю відсутні індивідуальні програми реабілітації для таких осіб, та в більшості випадків не виконуються рекомендації індивідуальних програм реабілітації, у зв’язку з чим вони не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.

Крім того, в порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”, в установі не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).

Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду

В порушення Заходів та Засобів щодо попередження інфікування при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2020 №1777, в медичній частині обладнано лише один ізолятор для інфекційних хворих, що унеможливлює одночасне розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо один від одного та від інших засуджених. Утриманні особи в лікарні не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту, а саме: не здійснюється суворий контроль за дотриманням маскового режиму на території лікарні серед в’язнів, а також не проводиться щоденний температурний скринінг засуджених.

Порушення права засуджених на психіатричну допомогу

Диспансерний нагляд в амбулаторно-поліклінічному відділенні Шепетівської багатопрофільної лікарні № 89 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Хмельницькій області здійснюється за 45 особами з розладами психіки. Разом із тим, в порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572, в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки, призначений для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.

Порушення права засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я

В Шепетівської багатопрофільної лікарні № 98 функціонує 3 відділення для обстеження і лікування засуджених та ув’язнених, які потребують стаціонарного режиму. Разом з тим, у порушення вимог пункту 7 глави 2 Розділу ІІІ Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 (далі — Порядок), хворих засуджених розміщують по палатах-камерах не на підставі встановленого діагнозу та рішення медичного персоналу про направлення у профільне відділення лікарні, а за рішенням персоналу установи.

Відповідно до п. 5.8 Договору №2107 оренди індивідуального визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності, від 13 червня 2019 року, обов’язком орендаря (філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Хмельницькій області) є, зокрема, своєчасне здійснення за власний рахунок поточних ремонтів орендованого майна. Однак філією ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально виконавчої служби України” в Хмельницькій області не вживається достатніх заходів щодо фактичної реалізації зазначеного пункту, оскільки деякі камери-палати перебувають у неналежному стані. У палатах спостерігаються проблеми з ремонтом, занедбані стіни та пошкодження меблі. Деякі палати мають двоповерхові ліжка, що може створювати незручності для хворих та обмежений доступ до верхнього ліжка. Крім того, в палатах існує проблема з електробезпекою, зокрема оголені розетки. Особлива проблема — розміщення туалету в палатах для хворих. Для того, щоб дістатися туалету, хворим потрібно подолати кілька сходинок, а сам унітаз розташований на рівні умивальника. Це створює значні труднощі для хворих, зокрема з обмеженими фізичними можливостями, і ускладнює процес користування туалетом. Згідно зі свідченнями пацієнтів, які підтвердилися, вони не можуть приймати душ і змушені митися в умивальнику, що примикає до туалету.

Шепетівська виправна колонія №98 21

Шепетівська виправна колонія №98 22

Шепетівська виправна колонія №98 24

Деякі палати, коридор стаціонару лікарні потребують проведення ремонтних робіт. Їхній стан не відповідає вимогам статті 22 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”.

В порушення вимог Норми належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, зі своєю постільною білизною.

В порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, затверджених наказом МОЗ України від 08.06.2015 №325, філією ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Хмельницькій області не укладено угоду зі спеціалізованою установою на утилізацію медичних відходів, у зв’язку з чим в лікарні з початку 2023 року не організовано належного збирання, сортування та утилізацію медичних відходів.

В порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерством внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014, приміщення лікарні не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації, в деяких приміщеннях наявні пошкоджені розетки, оголені електричні дроти. Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їхньому життю та здоров’ю.

В порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-10:2022 “Будинки і споруди” та заходів із соціального дистанціювання в умовах карантинних обмежень, а також права засуджених осіб на особистий простір, у приміщеннях перебування засуджених, зокрема в палатах відділень, площа палати не розрахована на розташування ліжка з можливістю підійти до нього з трьох боків. Ліжка розміщені впритул одне до одного з недотриманням ліжкового режиму. Дані факти також свідчать про порушення права на приватність.

Неналежне зберігання ліків, отриманих від родичів

У терапевтичному відділенні відсутня окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Крім того, в медичній документації (медичній карті №025/о або №003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення, що порушує п. 23 розділу І Загальних положень Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, в якому зазначено, що отримані від родичів засуджених або інших осіб лікарські засоби та медичні вироби зберігаються в закладах охорони здоров’я ДКВС в окремих шафах та знаходяться на обліку, який відображається в картці обліку лікарських засобів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів засуджених та інших осіб, за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку, де засуджений ставить підпис після закінчення курсу лікування.

Неналежний стан фіксації випадків тілесних ушкоджень у засуджених

Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, в установі за 2022 рік зафіксовано 3 випадки виявлених тілесних ушкоджень, за 2023 рік — 1 випадок. Такий низький рівень фіксації травматизму, враховуючи фактичну чисельність засуджених, свідчить про відсутність звернень засуджених до амбулаторно-поліклінічного відділення Шепетівської багатопрофільної лікарні №89 після отримання тілесних ушкоджень та формальний підхід до фіксації тілесних ушкоджень медичними працівниками при медичному огляді засуджених осіб. Разом з тим, під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого №025/о відсутні довідки та фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 глави 1 розділу II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України № 1348/5/572 від 15.08.2014 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.

Порушення права в’язнів на інформацію про стан здоров’я, методи лікування та таємницю про стан свого здоров’я

Під час вивчення медичної документації моніторами було встановлено, що в порушення ст. 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” деякі засуджені не надавали згоду лікарям на діагностику та лікування. А саме — відсутні підписані форми первинної облiкової документацiї №003-6/о “Інформована добровільна згода пацiєнта на проведення дiагностики, лiкування та на проведення операції та знеболення i на присутність або участь учасників освітнього процесу”, затвердженої наказом Мiнiстерства охорони здоров’я України №110 від 14.02.2012.

Порушення прав засуджених на первинну та вторинну медичну допомогу, порушення при проведенні профілактичних медичних оглядів та медичного обстеження

Згідно пункту 1 пункту розділу І Положення про дільницю карантину, діагностики і розподілу засуджених, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №2300/5 від 04.11.2013, дільниця карантину, діагностики і розподілу засуджених (далі — дільниця КДіР) створюється у виправній, виховній колонії з метою первинного психолого-педагогічного вивчення особистості новоприбулих засуджених, їх повного медичного обстеження для виявлення інфекційних, соматичних і психічних захворювань.

Разом з тим, за відсутності в амбулаторно-поліклінічному відділенні Шепетівської багатопрофільної лікарні №89 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Хмельницькій області (медична частина) лікаря-терапевта у зв’язку з тим, що ця посада є вакантною, в порушення пункту 2 глави II розділу II Порядку, новоприбулим засудженим не проводиться повне медичне обстеження.

Згідно п.2 п.3 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, у профілактичному медичному огляді обов’язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог. Відсутність в амбулаторно-поліклінічному відділенні лікаря-терапевта, у зв’язку з тим, що ця посада є вакантною, свідчить про неповноту проведення медичного первинного та профілактичного огляду.

Згідно п.7 глави III розділу II Порядку засуджені, які працюють на об’єктах харчування (крім робіт, пов’язаних з посадами продавців, завідувачів продовольчих та речових складів, комірників) та переробної промисловості, у будинках дитини, закладах загальної середньої освіти, підрозділах з професійної підготовки у спеціальних виховних колоніях, медичних частинах (фельдшерських пунктах) та лікарняних закладах ДКВС (крім робіт, пов’язаних із наданням медичної допомоги), пральнях, лазнях, кімнатах для тривалих побачень, гуртожитках, клубах, на об’єктах водозабезпечення та каналізації, дільницях розведення i вирощування тварин, проходять обов’язкові попередні та профілактичні медичні огляди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №559 від 23.05.2001 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок”, на кожного засудженого зазначеної категорії заводиться форма первинної облікової документації №1-ОМК “Особиста медична книжка”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України №150 від 21.02.2013, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2013 року за №662/23194. Моніторинговою групою було встановлено відсутність особистих медичних книжок у декількох засуджених, які працюють у їдальні та в порушення п.12 Порядку проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок. Також моніторингова група зафіксувала відсутність результатів обстеження, що проводяться лікарями-спеціалістами (у тому числі результатів лабораторних, клінічних та інших досліджень) та обов’язково вносяться до особистої медичної книжки у засуджених у ДУ “Шепетівська виправна колонія (№98)”.

ДІЗО/ПКТ

В ході перевірки приміщень ДІЗО були оглянуті камери та інші приміщення, прогулянкові дворики. На території дільниці ДІЗО відбуваються ремонтні роботи. Деякі камери відремонтовані, в деяких приміщеннях ремонт триває. Керівництво установи повідомило, що дільниці ПКТ і ДПК не використовуються через відсутність потреби.

Засудженим надано можливість самостійно прочиняти вікна для провітрювання. Також у камерах наявні бутлі з питною водою, але опитані засуджені повідомили, що воду в бутлі набирають з крану в камері. Метраж приміщень відповідає нормам на одного засудженого.

На момент проведення візиту в ДІЗО перебувало 3 особи. Засуджений Х. дисциплінарно покараний на 14 діб. Відповідно до постанови поміщення в ДІЗО в нього було вилучено мобільний телефон; засуджений Я. покараний на 14 діб за нетактовну поведінку, а засуджений С. притягнутий до дисциплінарного покарання на 10 діб за нетактовну поведінку. Варто зазначити, що жодного разу адвокат не був присутній на засіданні дисциплінарної комісії. Комунікація засудженого з адвокатом та забезпечення його права на юридичне представництво є важливим аспектом забезпечення справедливого процесу дисциплінарного покарання для засуджених.

Шепетівська виправна колонія №98 29

Шепетівська виправна колонія №98 30

Шепетівська виправна колонія №98 31

Шепетівська виправна колонія №98 35

Шепетівська виправна колонія №98 37

Шепетівська виправна колонія №98 38

Всі засуджені були проінформовані про причини покарання. Варто зазначити, що жоден із засуджених не оскаржував дисциплінарне стягнення, що може свідчити про відсутність поінформованості засуджених про свої права, відповідно, брак правових знань, досвіду оскарження стягнень, звернення за допомогою адвоката, а також усвідомлення ефективності правового захисту.

Моніторами були опитані засуджені. Також ознайомились з матеріалами дисциплінарних проваджень протягом поточного року. З початку 2023 року в ДІЗО було поміщено 39 засуджених.

Можна виокремити найбільш поширені дисциплінарні стягнення. Засуджений Т. 07.01.2023 року поміщений у ДІЗО на 14 діб за те, що у його особистих речах було виявлено 5 літрів бродильної речовини. Засуджений М. чинив опір під час обшуку, нетактовно поводився з представниками адміністрації, 06.01.2023 поміщений у ДІЗО на 14 діб, під час обшуку заборонених предметів не виявлено. Засуджений С. 26.01.2023 року поміщений у ДІЗО на 14 діб за порушення форми одягу, а саме — відсутність нагрудного знаку. Засуджений Г. 22.01.2023 року був поміщений у ДІЗО терміном на 14 діб за вилучений мобільний телефон. Засуджених М. 28.01.2023 року поміщений на 7 діб ДІЗО за нетактовну поведінку. Засуджений Б. був викликаний ЧПНК для ознайомлення з рапортом за скоєне ним правопорушення, але на виклик не з’явився, чим подав негативний приклад для інших засуджених, за правопорушення 27.02.2023 року поміщений у ДІЗО на 5 діб. Засуджений П. отримав 14 діб ДІЗО 28.02.2023 року за вилучену в нього бродильну речовину ємністю 25 літрів. Засуджений У. 28.02.2023 року отримав 14 діб ДІЗО за те, що на поіменний перевірці в дільниці СПС перебував з порушенням форми одягу. Засуджений К. 02.03.2023 року дисциплінарно покараний у вигляді 10 діб ДІЗО за те, що під час перевірки на його особистому планшеті були виявлені додатки, які дозволяють доступ до соціальних мереж Facebook та Whatsapp. Засуджений Н. покараний 07.03.2023 року на 14 діб за спробу порушення локального режиму. Засуджений В. — 14 діб за відсутність на перевірці та нетактовну поведінку.

При досліджені вмісту аптечки в приміщенні ДІЗО виявлені протерміновані лікарські засоби (“Цефтріаксон”, “Ніфедипін”, “Нітрогліцерин” та інші), що порушує вимоги пункту 5 розділу І Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.12.2003 № 584.

Шепетівська виправна колонія №98 39

Шепетівська виправна колонія №98 42

Шепетівська виправна колонія №98 43

Шепетівська виправна колонія №98 44

Промислова зона

Право на працю і соціальний захист

Виробнича зона установи має величезну територію. Законсервовані виробничі потужності — кар’єр, виробничі цехи. Промислова зона ділиться на дві частини — виробництво і майстерні. За трудовими договорами працюють 16 засуджених, із них 6 осіб мають 50% ставки і 10 осіб — 25% ставки. Всі інші оформили договори цивільно-правового характеру.

Використовуються 3 цехи з виготовлення бетонних конструкцій і деревообробки. На день візиту на виробництві працювало 30 осіб. Один цех перебуває на реконструкції та готується для роботи. Проте в куточку днювального був журнал із записами, які свідчать, що в цеху працюють засуджені. Тобто адміністрація установи можливо повідомила недостовірну інформацію.

Шепетівська виправна колонія №98 46

Шепетівська виправна колонія №98 47

Опитані засуджені М., П., К., К., В., К., Р., С., І., К., О. повідомили, що працюють відповідно до цивільно-правових договорів, дехто декілька місяців, а деякі засуджені — рік і більше. Засуджений О. повідомив, що дев’ять років працює на виробництві. Засуджені, які працюють за договорами цивільно-правового характеру, мають виробничі завдання, складаються акти виконаної роботи. Сума винагороди передбачена договором.

Цех деревообробки, зі слів керівництва, почав працювати тільки нещодавно, близько місяця тому. До роботи в цьому цеху долучаються в тому числі й засуджені, які були вивезені з небезпечних районів, де відбуваються військові дії. Журнал погодинних перевірок перебування засуджених на робочому місці перевіряється кожні дві години, про що є записи в журналах.

Ознайомившись з актами виконаних робіт засуджених, які працюють згідно договорів цивільно-правового характеру, можна дійти висновку, що сама форма трудових стосунків не забезпечує соціальні і трудові права засуджених, право на пенсійне забезпечення. Деякі засуджені працюють декілька років не в рамках трудових договорів, які передбачають соціальні гарантії та захист трудових і пенсійних прав, а саме в рамках договорів цивільно-правового характеру. А ті засуджені, які оформлені в рамках трудових договорів, оформлені на 50% ставки, 25% ставки. Деякі засуджені, які працюють за договорами цивільно-правового характеру відповідно до актів виконаних робіт, отримали настільки низьку винагороду, що можна вважати, що вони працювали безкоштовно. А саме: засуджений Г. отримав 208 гривень; засуджений М. — 208 гривень; засуджений К. — 80 гривень. Засуджені на виробництві не забезпечені спецодягом і одягнені в свою одежу.

Житлові приміщення

Моніторинг житлових приміщень показав, що установа має житлові приміщення барачного (казарменого) типу. Деякі з цих приміщень перебувають у стані ремонту, в той час як інші потребують ремонтних робіт. У деяких приміщеннях наявні двоповерхові ліжка, що порушує право засуджених на приватність та належні житлові умови. Оголені електропроводи створюють небезпеку для життя та здоров’я засуджених і персоналу, в порушення протипожежної безпеки.

Шепетівська виправна колонія №98 49

Шепетівська виправна колонія №98 50

Шепетівська виправна колонія №98 52

Шепетівська виправна колонія №98 53

Шепетівська виправна колонія №98 54

Харчоблок

Шепетівська виправна колонія №98 56

Шепетівська виправна колонія №98 57

Шепетівська виправна колонія №98 59

Шепетівська виправна колонія №98 60

Шепетівська виправна колонія №98 62

Шепетівська виправна колонія №98 68

Кімнати побачень

Оглянуті кімнати тривалих побачень і короткострокових побачень через скло.

Шепетівська виправна колонія №98 69

Шепетівська виправна колонія №98 70

Шепетівська виправна колонія №98 72

Також в установі в наявності відремонтована кімната короткострокових контактних побачень.

Шепетівська виправна колонія №98 73

Разом з тим, представник адміністрації повідомив, що контактні побачення відбуваються за бажанням засуджених і їхніх родичів. Пріоритет надається родичам із малолітніми дітьми. Проте на короткостроковому побаченні через скло перебував засуджений з родиною та малолітньою дитиною. Чому саме цій родині не надана можливість скористатися кімнатою контактних побачень, представники адміністрації пояснити не змогли, проте пообіцяли, що при закінченні побачення засудженому буде надана можливість обійняти своїх рідних.

 Поділитися