MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Понад 1200 волонтерів із різних країн архівують українські сайти, щоб зберегти культурну спадщину України

25.03.2022   
Денис Волоха

© Internet Archive

Будь-хто може долучитися до ініціативи, ставши волонтером, або просто зберігаючи важливі сайти через інструменти онлайн-архівування. Університети США пропонують безлімітне сховище для українських бібліотек, музеїв та архівів.

На початку березня співробітники Стенфордського та кількох інших університетів створили ініціативу зі збереження української культурної спадщини в інтернеті SUCHO (Saving Ukrainian Cultural Heritage Online).

Волонтери по всьому світу займаються архівуванням, використовуючи Internet Archive та інші сервіси.

«На даний час ми зберігаємо дані із сайтів бібліотек, музеїв та архівів України, але готові розширити нашу колекцію до будь-яких оцифрованих культурних матеріалів: історичних документів, рукописів, літератури, музики, театру тощо, — зазначається на сайті SUCHO. — Нашим пріоритетом є веб-сайти, які розміщені на серверах в Україні чи Росії та які можуть бути знищені або атаковані хакерами».

«Коли ми говоримо про інтернет, ми думаємо, що дані завжди залишатимуться там, — цитують слова співзасновника SUCHO Квінн Домбровскі у блозі проєкту Internet Archive. — Але всі ці дані існують на фізичних серверах, і вони можуть бути знищені так само, як і споруди чи пам’ятники»/

Понад 1200 волонтерів уже зберегли 10 терабайт даних із сайтів українських бібліотек, музеїв, цифрових виставок, відкритих публікацій та інших джерел.

Internet Archive також доєднується до «архівування українського інтернету». Через інструменти Wayback Machine (сервіс проєкту Internet Archive для збереження онлайн-копій вебсайтів) було збережено  приблизно 950 російських та 350 українських новинних вебсайтів, — говорить директор сервісу Марк Грем.

Інша співзасновниця SUCHO — голова Східноєвропейського відділу Баварської державної бібліотеки Ґудрун Віртц говорить про свою мотивацію зберігати українську культурну спадщину: «Ми віддані спадщині України та нажахані цією війною проти людей та їхньої багатої культури, і спотворенням історії, що відбувається. Будучи німцями, ми особливо шоковані та згадуємо про нашу історичну відповідальність, адже останнє вторгнення до України було у 1941-му році, нацистською Німеччиною. Ми намагаємося робити все, що можемо на цю мить».

«Багато людей перед залученням до SUCHO проводили дні, гортаючи новини та почуваючись безпорадними, і прагнули б зробити щось, щоб допомогти безпосередньо», — говорить Квінн Домбровскі.

Для українських науковців, бібліотекарів, архіваріусів та кураторів музеїв ініціатива пропонує необмежене хмарне сховище для будь-яких файлів, включаючи код веб-сайту та бази даних. Це сховище запропонували надати Гарвардський український науково-дослідний інститут та університет Альберти. Щоб отримати сховище, потрібно написати на імейл: [email protected].

Допомогти зі збереженням української культурної спадщини можна ставши волонтером SUCHO. Особливо шукають людей зі знанням української/російської мов та навичками кодингу.

Інший спосіб допомогти — просто використовувати Wayback Machine для збереження веб-сайтів, щодо яких ви стурбовані, — додає Internet Archive у листі, присвяченому архівуванню українського інтернету.

 Поділитися