MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ліквідація ПЦ «Меморіал»: Останнє засідання суду

06.04.2022    джерело: memohrc.org
Юрист Григорій Вайпан: «Після 24 лютого дуже важко виступати в суді та всерйоз обговорювати немаркування. Це буде неповага до загибелі людей, яких ПЦ “Меморіал” захищав усі ці роки».

На останньому засіданні у Першому апеляційному суді на захист позиції щодо незаконності ліквідації ПЦ «Меморіал» виступили юристи та адвокати, а також голова Ради ПЦ Олександр Черкасов.

Юрист Григорій Вайпан: «Після 24 лютого дуже важко виступати в суді та всерйоз обговорювати немаркування. Це буде неповага до загибелі людей, яких ПЦ “Меморіал” захищав усі ці роки. Ми підтримуємо апеляційну скаргу, але не вважаємо за можливе давати пояснення про “немаркування”».

Його підтримали Михайло Бірюков та Марія Ейсмонт.

Олександр Черкасов: «Пани прокурори ще на першому засіданні вийшли за межі тієї незначної формальної причини, і почали говорити про міжнародну діяльність ПЦ, таку як інформування про спостереження у референдумі 2014 року. Тобто іноземним агентом ми стали через критику влади.

ПЦ «Меморіал» працював із 2014 року на сході України. Суть нашої діяльності вже у першій інстанції зацікавила прокуратуру. Зараз це питання ключове».

Прокуратура нагадала, що вважає порушення правил маркування реальною та суттєвою суспільною небезпекою та грубим порушенням закону, оскільки це порушує право на громадський контроль та право на отримання політичної інформації. Ліквідація пропорційна. Організація демонструє стійку зневагу до закону, веде діяльність не публічно.

У дебатах Григорій Вайпан нагадав про розслідування зачистки у селі Нові Алди: «Ця справа не про маркування і навіть не про НКО-іноагенти. Це справа про те, чи має продовжити існування найстаріша російська НКО, яка допомагала людям. Прокуратура, здається, розуміє нашу діяльність неправильно. ПЦ “Меморіал” займається найтяжчими випадками порушень прав людини. Чи пропорційна ліквідація організації з технічних порушень? Суд першої інстанції перевернув усе з ніг на голову: начебто “Меморіал” має доводити своє право на існування. Хто допомагатиме тим людям, яким допомагав ПЦ? “Меморіал” публікував доповіді про порушення прав людини на Північному Кавказі. Ці права порушувала російська держава. Наприклад, доповідь про зачистку в селі Нові Алди – 46 мешканців, спалених, із розірваними ротами, з яких діставали коронки. Найбільше мене вразила історія із застреленою 72-річною мешканкою – після поранення був контрольний постріл. Нагадаю, що у звинуваченні сказано про порушення “Меморіалом” прав невизначеного кола осіб. Риторичне питання: чи не тих 46 мешканців села Нові Алди?»

Михайло Бірюков нагадав, що всі порушені міжнародні закони перераховані в апеляції, це може здатися наївним за офіційного курсу країни на деєвропеїзацію, але денонсації цих законів не відбулося і Росія все ще в ООН.

Адвокат Марія Ейсмонт: «Слів немає від жаху, який ми всі переживаємо. До того ж, слова настільки дискредитовані, що втратили свій первісний зміст. Я збрешу, якщо скажу, що є якась надія на НЕ ліквідацію. Показово, що ліквідація найстарішої правозахисної організації відбувається одночасно із тими подіями, які закон забороняє називати війною.

Не дивно, що нам не дали пред’явити свідків, тих, кому ми допомогли. Цей морок, безумовно, розвіється. Настане час покаяння, і коли оплачуть усіх убитих, запитають: а як же так сталося? Чому ніхто не попереджав? Але “Меморіал” попереджав усі ці 30 років.

Знищення "Меморіалу" символічне, жахливе і не дарма було перед самим початком того, що зараз відбувається».

Олександр Черкасов: «Це останнє засідання у серії судів щодо наших організацій. Нас не можна ліквідувати, але нас, звісно, ​​ліквідують.

Чи є за що нам дорікати? Так. Ми недопрацювали, не змогли пояснити співвітчизникам, що боротьба за права та свободи – це щоденний процес. Що прагнення “величі” може призвести тільки до похмурих скріп.

"Меморіал" 30 років займався боротьбою з безкарністю за військові злочини, злочини проти людяності. Був ланцюг організованої безкарності.

Напевно, всі бачили, як люди в камуфляжі в Сирії відрізали людям голови, “Меморіал” вичерпав усі інстанції Росії. Цей очевидний злочин так і залишився безкарним.

Прикро усвідомлювати, що ми витрачаємо десятки років життя, крутячись у цих невивчених уроках історії, кривавих уроках».

 Поділитися