Премію імені Георгія Ґонґадзе отримали фотожурналісти Мстислав Чернов та Євген Малолєтка
Обидва понад два тижні висвітлювали для міжнародних видань життя маріупольців під блокадою.
Мстислав Чернов – журналіст Associated Press, фотограф, військовий кореспондент. Євген Малолєтка – фотокореспондент. Співпрацював з Associated Press, Al Jazeera та Der Spiegel.
«Їхні візуальні свідчення роблять і нас, і весь світ враженими свідками подій сьогоднішньої війни, її жахів та подвигів. Ви не можете залишитись осторонь, забути ті сцени, очі, людей. Ці матеріали є свідченням підлості й підступності агресора. І водночас свідченням трагедії усього людства у війні», – заявив член Капітули, яка обирає переможців, декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук.
Мстислав Чернов у промові відзначив: «Українська армія здивувала світ цього року. Так само як і українська журналістика. Увесь світ дивиться на українських журналістів, щоб дізнатись їхню перспективу і те, як вони бачать війну. І це дуже важливо, що ми розповідаємо світові історію України, яка твориться зараз».
Євген Малолєтка, отримуючи премію, згадав людей, яких зустрів у блокадному місті: «Ми дуже багато бачили за ці роки війни, але такого болю і такої кількості дитячих смертей у світі не бачив ніхто».
Спецвідзнакою премії було посмертно відзначено фотожурналіста та документаліста Макса Левіна «за визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії і відвагу». Левін працював на hromadske, Lb.ua, співпрацював з Reuters, BBC, TRT World, Associated Press. Він був свідком трагічних подій в Іловайську у 2014 році. Разом з колегою Маркіяном Лисейком створив документальний проєкт After Ilovaisk.
Левін зник на Київщині 13 березня. «Максим у супроводі Олексія Чернишова, військовослужбовця та в минулому фотографа, відправились у Гуту Межигірську 13 березня документувати наслідки російської агресії. Вони залишили машину та пішли в бік села Мощун. З того часу зв'язок із обома чоловіками зник», – писало видання lb.ua.
Його тіло знайшли лише 1 квітня у районі села Гута Межигірська.
Спецвідзнаку вручили мамі загиблого журналіста.
«Він брав участь у найтрагічнішій історії війни на сході України – у виході з Іловайського котла разом з сотнями українських військових. Те, що він залишив після себе, буде свідченням нашої драматичної історії останніх восьми років. Ім’я Макса Левіна залишиться в історії української журналістики та фотожурналістики навічно. Фотографії, які він зробив, розглядатимуться не тільки поціновувачами історії, але й суддями. Він збирав свідчення злочинів російської армії», – розповів про Макса Левіна Член Капітули Премії Андрій Курков.
Засновником Премії імені Георгія Ґонґадзе є український осередок Міжнародного ПЕН-клубу в партнерстві з Асоціацією випускників Києво-Могилянської Бізнес-Школи та виданням «Українська правда». Відзнака має підтримати журналістів, які «слідують принципам та цінностям незалежної журналістики, демонструють професійність, компетентність, інноваційність, створюють матеріали, що призводять до вирішення або розуміння певних проблем у суспільстві та змін у країні, а також роблять суттєвий внесок у розвиток медіасередовища в цілому». На Премію номінують медійників, які працюють в Україні та протягом останніх п’яти років є журналістами. Премію присуджують з 2019 року в день народження Георгія Ґонґадзе – 21 травня.