MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Коростенська виправна колонія (№71)»

03.07.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
Приміщення медчастини потребують капітального ремонту. У загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених.

20 червня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили черговий візит до державної установи «Коростенська виправна колонія (№71)».

Установа розташована в місті Коростень, є виправною колонією середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, які раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі. На території установи розташована дільниця слідчого ізолятору.

Попередні візити моніторів ХПГ: 1, 2.

Основні завдання моніторингового візиту – порівняння показників попередніх візитів з поточними, аналіз роботи установи під час війни та з'ясування гуманітарних потреб.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Керівник установи – полковник внутрішньої служби Нікітчук Олександр Олександрович.

На момент візиту в колонії перебувало на 97 засуджених менше, ніж під час попереднього візиту.

У ДІЗО перебувало 27 осіб, у ПКТ – 2, СІЗО – 1.

На обліку з ВІЛ перебуває 64 особи; зі СНІД – 4 особи, схильних до самогубства – 19, схильних до членоушкодження – 34 осіб, злісних порушників режиму утримання – 89 осіб (кількість зменшилася на 28 осіб). З тілесними ушкодженнями в журналі за 2021 рік: під час прибуття – 0, під час перебування в установі – 23 особи, за 2022 рік під час прибуття – 0, під час перебування в установі – 10 випадків; спецзасоби у 2022 році не застосовувалися. Вартість утримання одного засудженого на добу становить 85 гривень.

Загальна кількість засуджених, які померли (в медичній частині установи/закладах МОЗ):

  • в 2021 році – 4 особи;
  • в 2022 році – 3 особи.

За 2021 рік загальна кількість звільнених засуджених – 243 особи: умовно-достроково (ст. 81 КК) – 83 особи; за ст. 82 КК України – 4 особи. За 2022 рік загальна кількість звільнених – 107 осіб, умовно-достроково (ст. 81 КК) – 38, за ст. 82 КК – 1 особа.

Через військовий стан виробництво в колонії значно зменшило свої обсяги. Загальна кількість працюючих засуджених за трудовим договором – 130 осіб.

Під час моніторингу жодних перешкод з боку керівництва установи не чинилося. Монітори мали можливість відвідати будь-які приміщення та ділянки установи, а також спілкуватися з засудженими на умовах анонімності.

У супроводі заступника начальника установи з соціально-виховної роботи Кириленка Василя Васильовича були відвідані житлові приміщення, медична частина, камери ДІЗО, ПКТ, лазня, харчоблок.

За даними адміністрації майже всі засуджені звернутися до Президента України з клопотанням про помилування для служби в ЗСУ, 16 клопотань були підтримані керівництвом установи, але помилувані були лише двоє.

Господарська ділянка на території установи засаджена кабачками. Також у колонії є теплиці.

На даний час установа має наступні потреби в благодійній допомозі для засуджених з урахуванням їх загальної кількості в продуктах харчування, миючих засобах, засобах першої необхідності та посуду:

  • Продукти харчування: цукор – 560 кг, сіль – 250 кг, консерви м'ясні – 1395 кг, консерви рибні – 1485 кг, олія – 1170 кг, крупи в асортименті – 2610 кг, вермішель – 370 кг, молоко згущене – 50 кг, чай чорний – 20 кг.
  • Миючі засоби та засоби першої необхідності: мило туалетне – 123 кг, порошок пральний – 140 кг, миючі засоби для посуду – 74 кг, шампунь – 12 кг, зубна паста – 18 кг, зубна щітка – 616 шт., одноразові леза для гоління – 616 шт., туалетний папір – 15 км.
  • Посуд для їдальні установи: тарілка металева для перших страв – 616 шт., тарілка металева для других страв – 616 шт., чашка металева 0,25 л – 616 шт.

ДІЗО/ПКТ

На день візиту в дисциплінарному ізоляторі перебували 27 осіб, переважна кількість – це новоприбулі особи, у ПКТ – 2 особи.

Продемонстровано відремонтовану камеру з опалювальною підлогою. Освітлення в цій камері значно відрізняється за якістю і відповідає санітарним нормам.

Тривають ремонтні роботи в деяких камерах. Зі слів керівництва закладу, є складнощі з перерахуванням коштів на потреби ремонту у зв’язку з війною, тому всі ремонтні роботи проводяться за кошти благодійних організацій.

У ДІЗО утримуються за різні дисциплінарні правопорушення, зокрема, за відмову від прибирання, відмову від руханки. Опитані всі особи, що перебувають за дисциплінарні правопорушення. Жоден з них не оскаржував стягнення та не має наміру цього робити. Ув’язнені ставили питання про амністію, якої немає вже п'ять років, про зарахування строку “день за два” тощо. Претензій до адміністрації немає.

В усіх камерах ДІЗО ліжка були відкриті.

Монітори мали змогу безперешкодно поспілкуватися наодинці з засудженими, які тримаються в ДІЗО/ПКТ.

У ПКТ утримувався один засуджений. За відмову йти на локальний сектор як системне порушення він отримав 2 місяці, перед цим отримував 14 діб ДІЗО.

КРАМНИЦЯ

Крамниця була зачинена, і монітори не змогли перевірити різницю цін.

МЕДИЧНА ЧАСТИНА

У наявності облаштована дільниця для відбору мокротиння для профілактики туберкульозу. Мікроскопія мокротиння в установі не проводиться через відсутність лабораторії, тому відразу аналізи направляються до лабораторії в УПВ №8, їхні результати надходять протягом 1-2 діб. Отже, через відсутність в медичній частині клініко-діагностичної лабораторії не проводиться первинне дослідження мокротиння.

Процедурна кімната

Лікар Володимир Олексійович повідомив про засудженого, який хворіє на 4 стадію раку. Його возили в різні лікарні. Надається лікування, обезболювання.

У медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами. Інформація щодо засуджених, які мають укладені на волі декларації з сімейними лікарями, відсутня. Жоден засуджений не звертався з проханням скласти декларацію з сімейним лікарем. Під час спілкування від засуджених не надходило скарг на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, у тому числі катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання.

У порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення. Отже, відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

Засудженим з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психотропних речовин в умовах стаціонару медичної частини не призначається загальнозміцнювальна терапія з використанням речовин, що впливають на метаболічні процеси, та сенсибілізувальна терапія.

Оглянуті журнали тілесних ушкоджень. У медичних картках амбулаторного хворого 025/о містяться довідки про такі ушкодження, але відсутні додатки до них у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п. 3 розділу 1 глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі». Наркозалежним особам НЕ забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.

Відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).

Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.

Приміщення медчастини потребують капітального ремонту. Був зроблений обхід стаціонарних палат, в тому числі 2 інфекційних. Зауважень і скарг не отримано.

ЗАСУДЖЕНИЙ Р.

Засуджений чекає етапування в спеціалізовану лікарню. Це просто жах. У нас є фото, але ми не можемо його публікувати, тому що пообіцяли засудженому використовувати фото тільки для внутрішнього користування.

Зі слів засудженого Р., у нього в СІЗО стався флюс. І згодом звичайний флюс перетворився в пухлину. Діагноз: рак правої гайморової пазухи, 4-ї клінічної стадії встановили в Житомирі декілька місяців тому. Зі слів засудженого, його оглядали і хірург, й інші лікарі.

Засуджений надав письмову згоду на обробку персональних даних і ознайомлення з медичною документацією, проте представники адміністрації повідомили нам, що документи засудженого Р. перебувають у ЛКК (лікарська комісія) Коростенської міської лікарні, які збирають документи для його звільнення за станом здоров’я. У засудженого Р. на волі є рідні, які на нього чекають. Для прискорення процесу звільнення засудженого Р. керівництво закладу пообіцяло надати можливість комунікації шляхом відеоконференцій з адвокатом.

ЖИТЛОВА ЗОНА

Зі слів керівництва установи, за часи незалежності кількість ув'язнених зменшилася майже в чотири рази. Це пов'язано зі зміною КПК і декриміналізацією окремих складів правопорушень. Триває реконструкція житлових приміщень з барачного типу на кубрикову (фото 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29).

Майже в кожному житловому відділенні є мультиварка, холодильник, мікрохвильова піч. На кожному поверсі є електролічильники.У засуджених скарг і зауважень не було.

Засуджений звернувся з проханням надати фінансову допомогу після його звільнення для того, щоб він мав можливість доїхати додому. Також засуджений повідомив, що тільки після звільнення він може розповісти про те, що відбувається в установі.

Засуджений К. звернувся з питанням про отримання паспорта. Він зазначив, що мешкає в Чернігівській області, там зараз йдуть бойові дії.

Оскільки дуже мала кількість засуджених булі помилувані для служби в ЗСУ, засуджені продовжують звертатися з клопотаннями про помилування.

Допомогли скласти клопотання про помилування засудженому, який з його слів служив у ЗСУ та має бойовий досвід. Представники адміністрації запевнили про сприяння законній процедурі реалізації права на звернення засудженого. Пріоритет звільненню для службі в ЗСУ надається саме колишнім військовим.

Також існує проблема отримання паспорта для осіб, які отримували паспорт у радянські часи, й так і не змінили його на український.

Багато засуджених звернулися з тим, що їх не забирають в армію: “написали клопотання і чекаємо вже давно”.

Також звернувся засуджений, який зазначив, що померла його мама, і залишилося 5 дітей. Йому було роз'яснено право на клопотання про звільнення за наявності особливих обставин. Наявність п'яти дітей може бути розцінена як така обставина.

БАНЯ, ПРАЛЬНЯ

Банно-пральний комплекс працює на дровах для економії електроенергії. Працює перукарня.

У загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених. Кабінки в душовій закриті поліетиленовими занавісками.

 Поділитися