MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росії потрібні фіктивні референдуми на окупованій території для насильницької мобілізації українців як гарматного м'яса

28.09.2022    доступно: in English
Галя Койнаш
Росія має намір провести псевдореферендуми на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, очевидно, плануючи невдовзі оголосити ці області “частиною Російської Федерації”.

“Мобілізація” в окупованому Донбасі. Скріншот із YouTube ’Mobilization’ in occupied Donbas Screenshot from YouTube

“Мобілізація” в окупованому Донбасі. Скріншот із YouTube

Іван Федоров, мер Мелітополя, спрогнозував, що росіяни незабаром почнуть “справжнє полювання” на людей на окупованій території Запорізької та Херсонської областей, і радить усім мешканцям Мелітополя призовного віку негайно залишити область. Він попереджає, що тим, хто відмовиться йти на смерть, доведеться мати справу з чеченськими загороджувальними загонами, тому краще піти якнайшвидше.

Хоча пан Федоров посилався саме на указ Володимира Путіна про “часткову” мобілізацію, це було логічним продовженням іншого зловісного рішення. Росія збирається провести псевдореферендуми на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей у вихідні, очевидно, плануючи невдовзі оголосити ці області “частиною Російської Федерації”. Цей крок був справедливо відкинутий ОБСЄ і всіма демократичними країнами, як такий, що не має юридичної сили, але, безсумнівно, він буде використаний не тільки для гучних загроз про “напади на російську територію”, але і як привід для захоплення більшої кількості українців та відправлення їх на смерть у агресивній війні Росії проти України.

Про це вже надходять повідомлення з Маріуполя та інших частин Донецької та Луганської областей, які були захоплені з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Петро Андрющенко, радник мера Маріуполя, 17 вересня повідомив, що двоє хлопців 2003 та 2004 років народження загинули в лікарні від опіків більш ніж 80% шкіри. Обидва горіли в російському танку. Обидва опинилися в армії загарбників після окупації. В армію вони потрапили за таємною мобілізацією як “пожежні інспектори”. Порада Андрющенка повторює пораду мера Мелітополя. “Можете продовжувати заперечувати таємну мобілізацію та горіти у російських танках. Або можете почути голос розуму та евакуюватися у безпечне місце”.

Але евакуюватися з Маріуполя вже може бути надто пізно. 18 вересня Андрющенко повідомив, що у Мангуші чоловіків почали збирати для насильницької мобілізації. Він припустив, що це почнеться в Маріуполі на початку жовтня, але це було до оголошених псевдореферендумів і путінської “часткової мобілізації”.

Андрющенко не сумнівається, що так званий “референдум” відбудуться і в Маріуполі. Деякі підписи будуть отримані найбільш знайомим Росії методом: якщо хочеш ремонт після російського бомбардування міста, підпиши бланк. Проте, він передбачає, що “більша частина «референдуму» пройде в офісі «Єдиної Росії»” [керуючої Росією партії]. У розпорядженні партії є повні електронні дані про всіх мешканців Маріуполя, які хоч раз отримували гуманітарну допомогу. Тобто практично про всіх жителів міста, яке Росія систематично знищувала, прагнучи захопити. З такою базою даних немає навіть необхідності створювати видимість обходу житлових будинків заради збирання підписів. Потрібна кількість може бути поставлена в офісі “Єдиної Росії”.

Фіктивний результат таких псевдореферендумів, у будь-якому разі, відомий заздалегідь, Андрющенко пише, що відсоток голосів за приєднання до Росії становитиме не менше 80%, але не більше 87%. “Чому — невідомо, але це факт”.

На територіях, які фактично окупованих Росією з 2014 року (в так званих “Донецькій та Луганській народних республіках”) чоловіків примушували воювати з самого початку. Ніхто не звертав уваги на проблеми зі здоров'ям, не було нормальної підготовки. Росія використовувала чоловіків як гарматне м'ясо, оскільки не була зобов'язана фіксувати їх загибель або виплачувати компенсацію їхнім сім'ям.

14 червня дружини кількох чоловіків з так званої “Донецької народної республіки” опублікували звернення, стверджуючи, що їхні чоловіки не зв'язувалися з ними, і про них нічого не відомо з того часу, як були “мобілізовані”, тобто забрані з робочих місць 24 лютого 2022 року. З того часу їхні дружини безуспішно намагалися дізнатися, де вони, чи живі вони. Представниця жінок, що звернулися, заявила, що близько 50% чоловіків мали поганий стан здоров'я, але медкомісії не було. Лише у другій половині квітня, через два місяці після того, як чоловіків забрали, проксі-“республіки” відкрито визнали, що скасували медогляди для тих, кого планували мобілізувати, проте здається очевидним, що ніхто не звертав уваги на те, чи були придатними для відправки в бій люди, яких насильно забрали з роботи, а в деяких випадках просто викрали на вулиці.

Сергій Гайдай, голова Луганської обласної адміністрації, 13 серпня повідомив про “нові методи насильницької мобілізації”. Вони включали обман людей похилого віку в багатоквартирних будинках для того, щоб ті надали інформацію про чоловіків призовного віку в обмін на їжу або невеликі грошові винагороди. Крім того, люди також чергували біля входів у такі будинки та відловлювали чоловіків призовного віку. Гайдай зазначив, що майже всі, хто займалися насильницькою мобілізацією, носили балаклави при переміщенні містом, щоб їх не впізнали сусіди або знайомі, на яких полювали.

Полювання явно не призвело до набору достатньої кількості людей для відправки на фронт, і 21 серпня Гайдай повідомив, що в деяких невеликих містах Луганської області людям пропонували по 60 тисяч рублів за розкриття інформації про місцезнаходження чоловіків. Він зазначив, що чоловіків майже не залишилося, але псевдореспубліка мала “план” щодо заповнення квот із насильницької мобілізації.

Як написав Гайдай, “Самі росіяни не хочуть йти у відкритий бій, тож продовжують набирати чоловіків на окупованих територіях і відправляти їх у пекло”.

Лише 21 вересня, після оголошення Путіним часткової мобілізації, росіяни почали масово виходити на вуличні протести в достатньо великій кількості. Розрахунок Кремля, мабуть, був цинічним, але точним. Тоді як українців з окупованих територій можна було забрати силою, а чоловіків із бідних (і “неєвропейських”) республік Російської Федерації, а також засуджених, можна було спокусити винагородами, голоси протесту лунали, але їх легко можна було заглушити залякуванням та затриманнями.

 Поділитися