Нобелівську премію миру отримали український “Центр громадянських свобод”, білоруський правозахисник та російський “Меморіал”
Цього року нобелівський комітет призначив премію миру одразу трьом лауреатам: білоруському правозахиснику Алесю Бяляцькому, російській правозахисній організації “Меморіал” та українській правозахисній організації “Центр громадянських свобод”.
“Присуджуючи Нобелівську премію миру за 2022 рік Алесю Бяляцькому, Меморіалу та Центру громадянських свобод, Норвезький Нобелівський комітет хоче відзначити трьох видатних борців за права людини, демократію та мирне співіснування в сусідніх країнах Білорусі, Росії та Україні. Завдяки своїм послідовним зусиллям на користь гуманістичних цінностей, антимілітаризму та принципів права, цьогорічні лауреати відродили та вшанували бачення Альфреда Нобеля миру та братерства між націями — бачення, яке є найбільш потрібним у сучасному світі”, — заявляють в Нобелівському комітеті.
Центр громадянських свобод було засновано у Києві в 2007 році для просування цінностей прав людини. Тоді лідери правозахисних організацій з дев’яти пострадянських країн вирішили створити транскордонний ресурсний центр підтримки в столиці України. Серед досягнень організації — участь в організації міжнародного комітету і польової місії з прав людини в Республіці Білорусь, створення “ОЗОНу”, ініціативи “Євромайдан SOS”. Співробітники Центру брали участь у мобільних моніторингових групах у Криму і на Донбасі і передали до Міжнародного кримінального суду подання зі свідотствами про злочини проти людяності, вчинені режимом Януковича під час Євромайдану 2013-2014. ЦГС створив Київську школи прав людини, запустили низку інформаційний компаній, покликаних добитися звільнення бранців Кремля, тощо..
“Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Центр громадянських свобод бере участь у виявленні та документуванні військових злочинів Росії проти українського цивільного населення. У співпраці з міжнародними партнерами центр відіграє новаторську роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини”, — йдеться в заяві Нобелівського комітету.
Білоруський правозахисник Алесь Бяляцький є одним із ініціаторів демократичного руху в Білорусі.У 1996 році. Він заснував організацію “Вясна”, коли поправки до Конституції зробили Лукашенка диктатором.
“Вясна” підтримала ув’язнених демонстрантів та їхні родини, — йдеться в пресрелізі премії. — У наступні роки “Вясна” перетворилася на широкомасштабну правозахисну організацію, яка документувала застосування владою тортур до політичних в’язнів та протестувала проти таких дій”.
Режим Лукашенка послідовно переслідує Алеся Бяляцького і правозахисну організацію “Вясна”. Бяляцький був за ґратами з 2011 по 2014 рік. Влітку 2020 року після фальсифікованих виборів у Білорусі розпочалися масові протести. Бяляцького затримали 14 липня 2021 року. Відтоді він перебуває в неволі. Його визнано політичним в’язнем.
“Меморіал” було засновано в 1987 році. Серед його засновників — лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров і правозахисниця Світлана Ганнушкіна. “Меморіал” завжди досліджував історію політичних репресій радянського тоталітарного режиму, допомагав жертвам цих репресій та захищав права людини. Саме цій організації ми завдячуємо тим, що нам відомі імена мільйонів українців, безневинних жертв сталінського терору, та місця їхніх масових поховань.
“Під час чеченських війн ‘Меморіал’ збирав і перевіряв інформацію про зловживання та військові злочини, скоєні проти цивільного населення російськими та проросійськими силами, — повідомляє Нобелівськй комітет. — У 2009 році через цю роботу була вбита очільниця філії ‘Меморіалу’ в Чечні Наталія Естемірова…” У грудні 2021 року влада вирішила примусово ліквідувати Меморіал, а документаційний центр закрити назавжди. Закриття почало діяти в наступні місяці, але люди, які стояли за ‘Меморіалом’, відмовилися від закриття. У коментарі щодо примусового розпуску голова Ян Рачинський заявив: ‘Ніхто не планує здаватися’“.
Харківська правозахисна група є членом міжнародного “Меморіалу”.