MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

У США говорять про ‘системність’ злочинів Росії на фоні визнання її державою-терористом з боку НАТОПозасудові затримання й насильницькі зникнення на Херсонщині, — дослідження Conflict ObservatoryУ Херсоні знайшли списки поліціянтів-колаборантівУ херсонських катівнях тримали підлітків — Омбудсман ‘Яма’ і ‘пекло на землі’: у Херсоні виявляють російські катівніВ’язнів херсонських тюрем окупанти вивезли до російських колоній і катують — правозахисники Окупанти вбили в’язня у Херсонському СІЗО, до камер закидали світлошумові гранати Тимчасово окупована Херсонщина: півтисячі осіб катують «у підвалах»Херсонці вийшли на мітинг проти окупантів – їх розігнали газом та світлошумовими гранатамиОкупанти, погрожуючи розстрілом дітей, примушують жінок шпигувати – очільник Луганської ОВА На Донеччині окупанти обстріляли пункт видачі гумдопомогиУ Балаклії окупанти пошкодили лікарню і обстріляли евакуаційну колону, що їхала за пацієнтамиУ Харкові обстріляли житловий район: 7 осіб загинуло та 34 пораненоБіля Харкова російські військовослужбовці розстріляли цивільні автівки – ОмбудсманРосійська армія мінує українську землю протипіхотними мінамиЗа 5 днів у Херсоні загинуло 15 людей через російські обстріли Пошрамовані обличчя українських міст: Росія знищує історичний центр МаріуполяРосія продовжує обстрілювати лікарні й вбивати мирних мешканців: у Сумській області загинув 15-річний хлопець Росія запустила фейкову новину про трьох харків’ян, які загинули в ‘пункті незламності’, — VoxCheck Терористична Федерація імені Путіна продовжує обстрілювати Харківщину

Україні знадобляться роки для розслідування всіх випадків зникнень людей, — Метью Холідей

25.11.2022   
Марина Гарєєва
Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти стверджує, що має достатньо ресурсів, аби допомогти Україні належним чином розслідувати зникнення й опрацювати десятки тисяч необхідних зразків, навіть якщо розслідування триватиме роками.

Місце масового поховання в Ізюмі. © Pavlo Petrov / ДСНС

Місце масового поховання в Ізюмі. © Pavlo Petrov / ДСНС

Навіть після припинення активних бойових дій, Україна роками розслідуватиме випадки зникнень, вважає Метью Холідей, директор Європейських програм Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти і керівник програми МКЗБ в Україні.

Поки важко встановити точну кількість людей, яких було насильницьки переміщено або незаконно ув’язнено Росією. Так само важко казати напевно, скільком людям вдалося вижити й скільки масових поховань ще не знайдено, говорить експерт.

За час війни щонайменше 15 000 людей в Україні зникло безвісти. Таку цифру озвучив Холідей 24 листопада. Реальна кількість зниклих безвісти, утім, може бути набагато більшою. 15 000 — це дуже занижена цифра, оскільки лише в портовому місті Маріуполі, ймовірно, зникло або загинуло 25 000 людей, пише видання Reuters.

Керівник програми МКЗБ в Україні переконаний, що “наразі вкрай важливо вжити всіх необхідних заходів, аби ідентифікувати якомога більше осіб”.

Фахівці МКЗБ готові до комплексної обробки десятків тисяч необхідних зразків:

“Якщо припустити, що в Україні кількість зниклих безвісти осіб сягає 30 000 і ця цифра не є остаточною, протягом найближчих років треба буде зібрати й обробити щонайменше 90 000 референтних зразків родичів і понад 30 000 зразків останків кожної зниклої безвісти особи. Це стосуватиметься і справ, які вже було закрито через нестачу наукових засобів”. 

МКЗБ готове допомогти Україні належно розслідувати кожен такий випадок, адже має для цього достатньо ресурсів. Так, високоточна ДНК-лабораторія дозволяє встановити особу загиблого за найскладніших умов, навіть коли йдеться про деградовані зразки кісток.

Ще в серпні цього року Генеральна директорка організації Кетрін Бомбергер казала, що Міжнародна комісія може збирати необхідні зразки як в самій Україні, так і в країнах, які дали прихисток тимчасовим біженцям, що виїхали з країни через російську агресію.


Міжнародну комісію з питань зниклих безвісти (МКЗБ) було створено 1996 року за ініціативою тодішнього президента Сполучених Штатів Білла Клінтона. Це єдина міжнародна організація, що опікується виключно зниклими безвісти людьми.

У липні цього року Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти відкрила офіс у Києві й передала перші зразки людських останків до своєї ДНК-лабораторії у Гаазі, де їх було ідентифіковано.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися