MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія запустила фейкову новину про трьох харків’ян, які загинули в ‘пункті незламності’, — VoxCheck

02.12.2022   
Марина Гарєєва
Неспроможна перемогти Україну чесним шляхом, Росія воює на полі тероризму та дезінформації. Аби дискредитувати “пункти незламності”, що допомагають людям впоратися з наслідками російських обстрілів, російські пропагандисти намагаються залякати українців.

Фейковий скриншот новини. Фото зі сторінки Укрінформу © [дезінформація фейк роспроп пропаганда пункти незламності фейкова новина]

Підроблений скриншот фейкової новини, поширений у російському телеграм-каналі. © Укрінформ

Команда VoxCheck перевірила так звану “новину” про те, що 29 листопада у харківському “пункті незламності” через отруєння чадним газом загинуло троє людей.

Інформація, що ширилася російською мережею, спиралася на скриншоти трьох статей від 29 листопада, що нібито були опубліковані на сайтах відомих інформаційних агентств: ТСН, УНІАН та Укрінформу.

“Проте це вигадана новина. Скриншоти статей в українських ЗМІ відредаговані”, — повідомляє VoxCheck.

Фактчекери з’ясували, що на усіх трьох сайтах немає ані статей із подібними заголовками, ані статей з іншими заголовками, але схожим змістом, і зауважили, що “пошук у Google за цими заголовками також не дав результатів”.

Навіть якщо припустити, що новину блискавично видалили з усіх трьох сайтів, малоймовірно, що в мережі не лишилося жодної згадки про публікації популярних видань. Зважаючи на те, що наразі до “пунктів незламності” в Україні прикута значна увага, справжню новину неодмінно б оприлюднили інші українські видання або інформагентства, переконані фактчекери.

“Натомість ми знайшли скриншоти цих ‘новин’ у російських телеграм-каналах, що системно поширюють дезінформацію про Україну”, — пише команда VoxChek.

Фейковий скриншот новини [дезінформація фейк роспроп пропаганда пункти незламності фейкова новина]

Підроблений скриншот фейкової новини з російського телеграм-каналу

Фейковий скриншот новини з російського телеграм-каналу [дезінформація фейк роспроп пропаганда пункти незламності фейкова новина]

Підроблений скриншот фейкової новини з російського телеграм-каналу

“Столько денег потрачено и никто не позаботился о безопасности”, — бідкаються російські пропагандисти, вдаючись до найпростішої маніпуляції: “погана” влада, якій байдуже до безпеки людей, знову розкрадає кошти.

У VoxCheck припускають, що скриншоти статей відредагували та додали несправжні заголовки.

Редактори Укрінформу підтвердили, що ніколи не публікували подібної новини на власному сайті, й назвали її подвійним фейком, адже пропагандисти спочатку збрехали про загибель людей, а потім про те, що українські ЗМІ приховали трагедію.

На запит Укрінформу речниця голови Харківської ОВА Олена Шаповал також спростувала інформацію про загибель харків’ян. 

У Детектор Медіа зауважують, що в Росії вигадали нове словосполучення “пункти бездарності”, що поповнило словник пропагандистської “новомови”. Вочевидь російські пропагандисти намагаються знецінити намагання держави допомогти людям і прагнуть змінити фокус уваги: буцімто українці потерпають від бездіяльності української влади, а не лишаються без світла, тепла і води внаслідок російських обстрілів.

Раніше пропагандисти намагалися залякати українців і писали, що “пункти незламності стають ціллю для ракетного удару ворога. Мовляв, українська влада, створюючи їх, спеціально провокує Росію на ракетний обстріл”, — пише Детектор Медіа.

Оскільки ракетні обстріли не налякали українців, російські пропагандисти вирішили зайти з іншого боку й вдатися до недолугих фейкувань.

Тим часом у Харківській міській раді розповіли, як можна дізнатися адреси “пунктів незламності” та джерел водопостачання, лікарень та ветеринарних клінік, продовольчих магазинів та інших закладів, які працюватимуть без електроенергії, тепла або зв’язку.

Аби завантажити файли з адресами, можна скористатися міським чат-ботом “Харків — твій дім” у телеграмі, авторизуватися, обрати розділ “Інформація про об’єкти, що працюватимуть без електропостачання” та натиснути “Завантажити файли”. Після цього відкриється тека, яка міститиме всі необхідні списки. Залишиться лише обрати потрібний список і завантажити його.

“Також ці дані будуть доступні на інтерактивній мапі міста в режимі реального часу та на державному порталі”, — повідомили у Харківській міськраді й додали, що актуальну інформацію також можна буде дізнатися, зателефонувавши на міську гарячу лінію за номером 15-62.

Крім того, чимало закладів матимуть наліпку “Працюємо без світла”, а в Центрах надання адміністративних послуг, поліклініках, метро та інших закладах будуть з’являтися буклети та постери з актуальною інформацією.

 Поділитися