MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

За 5 металічних стовпчиків — 5 років катування без ліків і операції?

19.12.2022   
Андрій Діденко
"Тут немає ані бинтів, ані перев’язок, ані уколів… Ночами взагалі не сплю від страшного болю". В’язень втрачає ноги. Вірніше, те, що від них залишилося.

Олексій Дудін © Андрій Діденко

Олексій Дудін © Андрій Діденко

Ця дика історія могла статися тільки в державі, яка зовсім не дбає про своїх громадян. Усе почалося у вересні 2020 року: тоді в інформаційному просторі прокотилася шокуюча новина, як у Миколаївській області в одній із місцевих лікарень дружині Олексія Дудіна Ганні віддали його ампутовані ноги для поховання. 

П’ять викрадених і повернутих стовпчиків

Олексій Дудін 1980 року народження мешкав у Миколаївській області з дружиною і двома дітьми. Як розповіла його дружина Ганна, Олексій забив на роботі пальці рук, потім почалася закупорка судин. Далі — ампутація пальців рук, а згодом і ніг. 

Проте вже після ампутації її чоловік примудрився поцупити на будівельному майданчику 5 металевих стовпчиків. Ганна каже, це сталося в грудні 2021 року, тоді Олексій вкрав для того, щоб купити ліки. Після крадіжки стовпчиків до них додому прийшли правоохоронці й забрали чоловіка. У поліції він пообіцяв повернути злощасні стовпчики — разом із  братом дружини вони віднесли вкрадене на будівельний майданчик. 

Але історія на цьому не завершилася: Олексія заарештували і, позаяк він мав умовний термін за злочин, який скоїв раніше, суд засудив його до 5 років і 1 місяця позбавлення волі. Олексій каже, що на волю він має вийти в 2026 році. Чоловік відбуває покарання у Дніпровській установі виконання покарань №4. Зараз переведений до Софіївської багатопрофільної лікарні №45. 

Запущена хвороба

Олексій упевнений, що йому на свободі неправильно зробили операцію. 

— Були оголенні кості гострі, потрібно було робити повторну операцію, — каже чоловік. — Але мене “закрили” і сказали, що тут мені все зроблять. Привезли мене сюди і запустили до такого стану, що воно почало далі гнити ще більше.

Дудін скаржиться, що в лікарні його взагалі не лікують: 

— Тут немає ані бинтів, ані перев’язок, ані уколів… Ночами взагалі не сплю від страшного болю. Укол роблять увечері, а зранку таблетки, які мені не допомагають. Мазі не дають, щоб зробити перев’язку, через це ноги уже завонялись.

Дудін пригадує: ще в лютому ліва нога була нормальна, а на правій з’явилася маленька дірочка. Він звертався до начальниці медчастини у Дніпровській УВК№4. Просив, щоб його вивезли для операції. Йому відмовили: мовляв, через війну це зробити неможливо. Хворобу запустили… 

— Почало ще більше гнити, і лікарі нічого не роблять, — стверджує Олексій. 

Тілесні ушкодження

На сідниці Олексій продемонстрував тілесні ушкодження (фото) і сліди від кайданків. Каже, ці побої він отримав від осіб, які здійснювали конвоювання. Його саме перевозили з колонії до лікарні.

Наслідки етапування хворого до лікарні © Андрій Діденко

Наслідки етапування хворого до лікарні © Андрій Діденко

— Почали мене, як барабан, бити, закинули у воронок і привезли сюди. Я приїхав без перев’язок. Ноги зараз такі, як були.

 У медичній карті стаціонарного хворого відомості про тілесні ушкодження відсутні.

Вірогідність звільнення за хворобою

Відповідно до висновків лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) від 11.11.2022 року при Дніпровській багатопрофільній лікарні № 4 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпровській та Донецькій областях, “враховуючи дані об’єктивного огляду, стан здоров’я засудженого Дудіна Олексія Володимировича не підпадає під Перелік захворювань, які є підставою для подання в суди матеріалів про звільнення засуджених від подальшого відбування покарання, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 01.07.2020 року № 2256/5/1491”.

Заява про злочин

Адвокат ХПГ Таміла Беспала вважає: щодо Дудіна було порушено статтю 127 (катування), частину 2 статті 365 (перевищення влади або службових повноважень) Кримінального кодексу України, а також статтю 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Із заявою про вчинення злочинів юристка звернулася до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, начальника прокуратури Дніпропетровської області Сергія Біжка, начальника Департаменту нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, інших заходів примусового характеру у місцях несвободи Алана Цховребова. Таміла Беспала вимагає внести відомості про скоєння злочину до ЄРДР, визнати Дудіна потерпілим, вручити йому витяг із Єдиного державного реєстру досудових розслідувань та пам’ятку потерпілого, провести досудове розслідування за заявою про скоєння кримінального правопорушення. Крім того, вона наполягає на тому, що необхідно вжити заходи безпеки щодо Дудіна, а саме перевести його до іншої установи з можливістю надання йому там необхідної медичної допомоги.

Без лікування Олексій Дудін втрачає те, що залишилось від ніг © Андрій Діденко

Без лікування Олексій Дудін втрачає те, що залишилось від ніг © Андрій Діденко

Ми публічно звертаємося до органів державної влади із закликом негайно вжити заходів реагування для розслідування зазначених злочинів, а також з метою захисту прав і свобод Дудіна Олексія Володимировича.

 Поділитися