MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чи законно вручати повістку месенджером? Пояснення юриста Харківської правозахисної групи

06.04.2023    джерело: i-ua.tv
Можливі нововведення, що розглядають у Верховній Раді, прокоментував юрист Сергій Пройдак журналістам телеканалу I-UA.tv.

Фото: Олексій Іванов/УНІАН, Марія Крикуненко/ХПГ

Ілюстрація: Марія Крикуненко / ХПГ, на основі фото Олексія Іванова / УНІАН

У Верховній Раді розглядають можливість вручення повісток військовозобов’язаним онлайн у месенджерах. Про це 29 березня повідомив член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

Можливі нововведення прокоментував юрист Харківської правозахисної групи Сергій Пройдак журналістам телеканалу I-UA.

“На сьогодні це незаконно, оскільки ні порядком, ні Законом ‘Про військовий обов’язок і військову службу’ це не передбачено. Але було прийнято Кабінетом міністрів України постанову №1487 від 30 грудня 2022 року ‘Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів’. У ньому трохи більше врегульовано це питання. Проте все одно електронні повістки, пересилання їх суб’єктам (військовозобов’язаним, резервістам) цей порядок не передбачає”, — пояснив він.

В Україні запустити видачу повісток через месенджери технічно неможливо. Принаймні, цього року. Про це заявив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Михайло Федоров.

Окрім цього, тривають суперечки щодо видачі повісток у порталі “Дія”.

“Це також не врегульовано. Є відповідний порядок отримання та видачі повістки, яким не передбачено електронної повістки. Якщо навіть щось і прийде, наразі можна на це не реагувати”, — додав експерт.

Якщо забирають силоміць і без згоди відвозять у військовий комісаріат — це незаконно, зазначив юрист.

“Це порушення нашого основного закону, де в першій статті написано ‘право на свободу’. Також це порушення Європейської конвенції з прав людини, де є стаття про право на свободу. Це основоположні закони, на підставі яких уже складаються інші нормативно-правові акти, згідно з якими діють представники військових територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки й поліція. Це обмеження свободи. Для кожного обмеження свободи повинна бути передбачена законом підстава”, — підкреслив він.

З березня 2022 року затверджено порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Наразі в Україні планується оприлюднювати особисті дані чоловіків, які ухиляються від мобілізації.

“Буде Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів і також реєстр осіб, які ухиляються від мобілізації. Це все ще тільки розробляється. Постанова Кабінету міністрів №1487 від 30 грудня 2022 року уточнила повноваження військових комісаріатів, і в ній є відсилки на реєстр. Він буде брати дані з інших державних реєстрів. Усе буде об’єднано в один реєстр. Уже не потрібно буде звертатися у військкомат для того, щоб повідомити про зміну місця проживання. Як повідомляють, робиться це для полегшення життя людей. А насправді це посилення контролю. Реєстр створюється для того, щоб були виконані вимоги Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України, де є відповідальність за ухилення від призову. Якщо буде порушення статей Кримінального кодексу, автоматично після рішення суду особу буде внесено в реєстр. Наразі триває розробка процедури, бо в нас є стаття, але немає механізму її виконання”, — повідомив Пройдак.

Згідно з постановою Кабінету міністрів №1487 від 30 грудня 2022 року збільшився перелік військових комісаріатів, які можуть вручити повістку.

“Раніше можна було видавати повістки за місцем реєстрації. У всіх інших випадках це було незаконно. А наразі ще додалися підстави: персонально-якісний (за місцем реєстрації), персонально-первинний (за фактичним місцем проживання) і персональний (за місцем роботи) обліки. Наразі є три підстави, за якими військкомат може видати повістку”, — зазначив фахівець.

Правозахисник вважає, що в Україні потрібно вдосконалювати мобілізаційні заходи.

“Потрібно все уточнювати, бо ситуації є різні, а повістки видають особам скрізь. Має бути правильне розтлумачення й уточнення норм постанов і Закону України ‘Про військовий обов’язок і військову службу’”, — підсумував Пройдак.

 Поділитися