MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Російські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх ріднихВід початку 2023 року Росія могла вивезти 2000 дітей з України, — посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер‘Відпустиш дроти — тобі кінець’: мешканець Балаклії розповів про катування у полоні З речами — не вихід: ФСБ закриває російські кордони для усіх військовозобов’язанихПоблизу Соледара безвісти зникли двоє волонтерів з Великої Британії Російські військові цілеспрямовано знищували цивільне населення при відступі з Лиману, — СБУУкраїнських дітей змусили розважати російських окупантів на концерті в МаріуполіРосія продовжує вбивати мирних жителів: ворожі обстріли 9 січня забрали життя мешканців Харківщини, Херсона, Луганщини і Донеччини (оновлено)Російський військовослужбовець закликає вбивати українських дітей ‘ще в утробі’, — ГУР Російське військове командування не просто знало про практику зґвалтувань, а подекуди заохочувало такі дії, — NYT

200 гривень за бота: СБУ викрила ботоферму, що працювала на спецслужби РФ

07.04.2023   
Марина Гарєєва
У Кропивницькому СБУ ліквідувала ботоферму, що налічувала понад 3000 фейкових акаунтів. Ботів використовували для поширення дезінформації (нібито від імені українських громадян) про ситуацію на фронті та для дискредитації підрозділів Сил оборони.

Фото: СБУ

Фото: СБУ

Російська Федерація продовжує вести не лише агресивну війну проти України, а й інформаційну війну.

Так у Кропивницькому Служба безпеки України ліквідувала ботоферму, що налічувала понад три тисячі фейкових акаунтів, які були залучені до інформаційних диверсій проти України. Нейтралізована ботоферма діяла на користь російських спецслужб.

Про це 7-го квітня повідомила пресслужба СБУ.

Есбівці встановили особу організатора ботоферми:

“Ним виявився переселенець із Запоріжжя, який переїхав на Кіровоградщину після початку повномасштабного вторгнення, — йдеться у повідомленні СБУ. — Там він розпочав масово створювати анонімні акаунти у соцмережах і продавати їх через даркнет. Відповідне обладнання встановив в орендованій квартирі одного зі спальних районів обласного центру”.

Середня вартість одного бота становила 200 гривень. У ході розслідування з’ясувалося, що “зловмисник створив майже три тисячі фейкових акаунтів, які планував продати на загальну суму більше ніж пів мільйона гривень”. Основними клієнтами ботоферми були представники російських спецслужб і підконтрольні їм пропагандисти Кремля.

Як зазначили в СБУ, представники РФ використовували ботів для поширення дезінформації (нібито від імені українських громадян) про ситуацію на фронті. Також ворог намагався використати акаунти ботів для дискредитації підрозділів Сил оборони, маніпулюючи настроями мешканців різних регіонів України й розхитуючи країну зсередини.

За даними есбівців, під час обшуку у фігуранта справи виявили три тисячі SIM-карток (які він використовував у протиправній діяльності), а також відповідну комп’ютерну техніку та спеціалізоване обладнання.

“Наразі слідчі Служби безпеки повідомили зловмиснику про підозру за статтею 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України, — сповістили в Службі безпеки. — Вирішується питання щодо додаткової кваліфікації злочинних дій фігуранта та обрання йому міри запобіжного заходу — тримання під вартою”.


Коментар від авторки:

У часи гібридних війн інформаційна гігієна стає ще необхіднішою, адже дозволяючи вигаданим людям керувати своїм настроєм чи довіряючи картині світу, створеній ворогом, люди перетворюються на пішаків на шахівниці Російської Федерації. Тож перед тим, як відповідати співрозмовнику в інтернеті або долучатися до палкого обговорення, варто зазирнути у профіль користувача, проаналізувати наявні світлини й поширені дописи й лише потім вирішувати: чи доцільно продовжувати спілкування.

Щобільше, у будь-якому разі не слід ділитися приватною інформацією з незнайомими інтернет-користувачами (особливо якщо йдеться про зниклих безвісти людей або військовополонених), адже цю інформацію також можуть збирати російські спецслужби.

На початку 2023-го року у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими попереджали, що “російські вебресурси масово розсилають смс-повідомлення родинам українських захисників із пропозицією заповнити анкету, яка буцімто допоможе знайти полоненого на території РФ чи на окупованих нею територіях України”.

Як зауважували у штабі, зібрані дані могли погіршити становище українських військовослужбовців, які перебувають у російському полоні, та завадити їхньому звільненню.

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими закликав родини військових ігнорувати будь-які сторонні й неофіційні повідомлення та сповіщати про випадки незаконного збору персональних даних до правоохоронних органів України.

При цьому не варто надавати жодної особистої інформації про військових, які зникли безвісти або перебувають у російському полоні, підозрілим особам, сайтам і телеграм-каналам.

 Поділитися