Перед підривом Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, що сталися унаслідок воєнних дій і терактів
6-го червня російські військові підірвали Каховську ГЕС, що забезпечувала Південь України електроенергією та прісною водою. Унаслідок цього у селах та містах почав стрімко підвищуватися рівень води, а місцевим мешканцям та тваринам довелося евакуюватися. Через терор РФ щонайменше 80 населених пунктів опинилися під загрозою підтоплення. За даними Олександра Прокудіна, очільника Херсонської ОВА, на правому березі Херсонщини в критичній зоні опинилися близько 16 тисяч людей.
Станом на 7:30, 6-го червня, були повністю або частково затоплені вісім населених пунктів: Тягинка, Львове, Одрадокам’янка (розташовані у Бериславському районі), Іванівка, Токарівка, Микільське, Понятівка, Білозерка (в Херсонському районі), а також мікрорайон Острів у Херсоні. Як розповідав голова Херсонської облради Олександр Самойленко, вже о 8:30 ранку 6-го червня вода пройшла половину шляху. У Херсоні частково підтопило мікрорайон Корабел, тож його довелося знеструмити й вимкнути газопостачання. Також у місті затопило мікрорайон Річпорт.
Речниця Оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк наголошувала, що через підрив Каховської ГЕС насамперед постраждає лівий берег. Оскільки за своїм рельєфом він розташований нижче, основне затоплення припаде саме на нього. При цьому Україна не може контролювати евакуацію на лівобережжі Херсонщини, адже воно досі перебуває під російською окупацією.
Уранці 7-го квітня Олександр Прокудін розповів, що хоча “інтенсивність підтопів зменшується”, через значні руйнування дамби вода ще прибуватиме: рівень води може збільшитися приблизно на метр. Протягом ночі почало підтоплювати Білозерську громаду, до якої 6-го червня вода ще не дісталася. На ранок 7-го червня було затоплено 1 852 будинки на правобережжі Херсонщини. Станом на шосту ранку 7-го червня вже було евакуйовано 1 457 людей, а станом на 13:00 вдалося евакуювати вже 1 700 місцевих мешканців. При цьому росіяни продовжують обстріл житлових кварталів, наражаючи на смертельну безпеку людей, які рятують і рятуються від великої води, зауважив Олександр Прокудін. Окрім цього, уранці 7-го червня РФ здійснила хакерську атаку на гарячу лінію облдержадміністрації, створену для допомоги постраждалим. Нині гаряча лінія працює в звичайному режимі. У разі несправностей можна зателефонувати у Службу порятунку за номерами: 101, 102, або 050 210 92 53 (оперативному черговому).
(Інформація може оновлюватися)
Реакція України та світу
Президент Європейської ради Шарль Мішель прокоментував черговий злочин РФ: “Руйнування цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин — і ми притягнемо Росію та її маріонеток до відповідальності”, — написав Президент Європейської ради у своєму твітері.
Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс наголосив, що “тривалий мир у Європі вимагає перемоги України як на полі бою, так і в суді”. “Терористи не зупиняються, якщо їх не зупинити. Вони не ведуть перемовин ні з чим, окрім сили”, — нагадав Ґабріелюс Ландсберґіс.
Своєю чергою голова українського МЗС Дмитро Кулеба назвав підрив найбільшою техногенною катастрофою в Європі за останні десятиліття.
Як зауважили в ГУР, “Цей терористичний акт створив смертельну небезпеку для українських громадян у населених пунктах по обидва береги Дніпра нижче Каховського водосховища. Це беззаперечний акт екоциду та очевидний воєнний злочин, вплив якого виходить далеко за межі України й зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону”.
У Головному управлінні розвідки переконані, що подібний терористичний акт свідчить про “паніку путінського режиму та намагання ускладнити дії українських Сил Безпеки та Оборони” й послугує “вагомим доказом на міжнародному трибуналі, який, безсумнівно, очікує на кожного причетного до здійснення воєнних злочинів на території України”.
Президент України скликав екстрене засідання РНБО. За словами одного з присутніх на засіданні, росіяни підірвали стару закладку вибухівки, про яку українська влада попереджала Європейську раду ще восени минулого року.
“Військові на засіданні повідомили точний час підриву — близько третьої ранку. Вони запевнили, що це точно не їхня робота, ніякого обстрілу не було з нашого боку. Це підрив зробили росіяни”, — цитували журналісти Української Правди одного з присутніх на засіданні РНБО.
В Офісі Генпрокурора підтвердили, що, за даними слідства, російські військові підірвали греблю Каховської ГЕС близько третьої години ночі.
Ситуація на ЗАЕС
Як зазначили в телеграм-каналі “Укргідроенерго”, підірвана РФ Каховська гідроелектростанція не підлягає відновленню. Експерти також попередили про можливу загрозу для радіаційної безпеки, адже вода з Каховського водосховища йшла для охолодження ЗАЕС. Завдяки їй станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки. Проте в “Енергоатомі” та МАГАТЕ заспокоїли, що наразі ситуація контрольована, а ставок-охолоджувач наповнений. Український персонал ЗАЕС моніторив усі показники.
У Головному управлінні розвідки також наголосили, що вчинений ЗС РФ злочин “посилює загрозу ядерної катастрофи, оскільки наповнюваність ставків-охолоджувачів Запорізької атомної електростанції залежить від рівня води в Дніпрі”. У ГУР також нагадали, що розвідники повідомляли про те, що росіяни почали замінування одразу після захоплення Каховської ГЕС. “У квітні минулого року [було] здійснено додаткове мінування шлюзів та опор, — зауважили в ГУР. — На самій греблі було встановлено тентовані вантажівки з вибухівкою”.
Підготовка до злочину
Першим, хто офіційно сповістив про те, що росіяни підірвали Каховську ГЕС, було Оперативне командування “Південь”. Проте ще до того подібна інформація почала з’являтися в проросійських телеграм-каналах. При цьому пропагандисти звинувачували українську сторону.
Як розповідав мешканець Каховки, якому вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію, був лише один вибух, а потім Каховська ГЕС “посипалася як картковий дім”.
В “Укргідроенерго” сповістили, що були зруйновані гребля та машинна зала ГЕС.
Як зауважував завідувач лабораторії Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон, “дамба зруйнована сильно, але не повністю”: про це свідчать окремі відео, на яких “можна побачити, що немає великого перепаду води”. На думку Гапона, так сталося завдяки рельєфу, адже дамба розташована на рівнинній території, поблизу гирла ріки. Проте експерт відмітив, що за відео важко оцінювати масштаби руйнування. При цьому від того, яка частина греблі залишилася під водою, буде залежати, наскільки швидко будуть затоплюватися навколишні території, пояснював він. За оцінками Гапона, на лівобережжі Херсонщини розливи можуть сягати декількох десятків кілометрів углиб території. Таким чином, може відбутися підтоплення усіх населених пунктів, що розташовані на відстані двох або двох з половиною кілометрів від берега Дніпра. Найбільше людей може постраждати в Херсоні, адже це найбільш густонаселене місто.
Прикметно, що за тиждень до підриву Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, які сталися унаслідок “воєнних дій” і терактів, у тому числі й аварії на тимчасово окупованих територіях України.
Таку інформацію оприлюднило видання The Insider, що посилається на постанову № 873 від 30-го травня 2023-го року, оприлюднену на офіційному інтернет-порталі. Документ підписав голова російського уряду Михайло Мішустін. Постанова набула чинності 31-го травня, у день публікації.
У тексті постанови зазначено, що “до 1-го січня 2028-го року технічне розслідування аварій на небезпечних виробничих об’єктах та аварій гідротехнічних споруд, що сталися унаслідок воєнних дій, диверсій і терористичних актів, не проводиться”.
Крім того, у тексті постанови є пункти про те, що до 1-го вересня 2023-го та до 1-го березня 2024-го на об’єктах, що перебувають під контролем РФ (у Донецькій, Луганській, Запорізькій і Херсонській областях України), не застосовується частина пунктів російських законів “Про промислову безпеку небезпечних виробничих об’єктів” і “Про безпеку гідротехнічних споруд”.
205-та мотострілецька бригада та 359-ий мотострілецький полк
Згідно з аналізом журналістів Української правди, тривалий час на Каховській ГЕС базувалися бійці 205-ї мотострілецької бригади ЗС РФ. В УП зауважили, що цю інформацію підтвердили й в Офісі Президента. У телеетері 6-го червня радник Президента Михайло Подоляк поділився попередніми даними української розвідки, за якими підрив ГЕС могла вчинити 205-та мотострілецька бригада ЗС РФ.
205-та мотострілецька бригада брала участь у першій Чеченській війні. З 2014-го року військові з 205-ї бригади також брали участь у війні в Україні: їх помічали у Горлівці. Зараз у 205-ій бригаді здебільшого воюють мобілізовані з усієї Росії: зі Ставропілля, з центру РФ, а також випускники Новосибірського та Рязанського вищих військових училищ. Серед контрактників — здебільшого ті, хто воювали на Північному Кавказі, діляться журналісти.
Позивний командира батальйону, який охороняє ГЕС, — Красноярськ. Заступником Красноярська є військовий з позивним Полігон, який у грудні 2022-го видавав ордени “За мужність” у центрі окупованої Нової Каховки.
Журналісти наводять й інші позивні. За їхньою інформацією, командиром штурмової роти є Саратов, який керував штурмом Снігурівки на Херсонщині. Командир розвідроти — Тура — розповідав, як зі своєю групою проникав на підконтрольну Україні територію “для виконання бойових завдань”. Командир артилерії — Лютий — відповідав за роботу з коптерами та виявлення українських позицій. Також журналісти ідентифікували бійців 205-ї бригади з позивними: (рос.) Грузин, Васёк, Ветер, Ташкент, Бугай, Немец.
Командиром 205-ї бригади є 40-річний підполковник Едурд Шандура. Як доповідала українська розвідка, у травні 2022-го задля участі в параді в знищеному РФ Маріуполі його навіть зняли з бойових завдань. Восени 2022-го в українських телеграм-каналах ширилася інформація, що Шандуру ліквідували.
Оновлено:
Також відомо, що у соцмережах 205-ту бригаду підтримували представники ПВК “Вагнер”. Деякі росіяни з 205-ї бригади носили шеврон Головного розвідувального управління з зображенням кажана та з написом спецпідрозділу (рос.) “Витязь”, зауважили в УП.
Окрім цього, журналісти дійшли висновку, що неподалік ГЕС базувалися представники 359-го мотострілецького полку ЗС РФ.
В одному з останніх сюжетів окупантів про ситуацію на Каховській ГЕС російський військовий розповідав, що основна задача охоронців — не допустити прориву українських диверсантів з правого берега Дніпра та говорив про можливий підрив.
Евакуація
МВС почало евакуацію мешканців затоплених сіл, а обласна військова адміністрація організувала підвіз води. Жителям Херсона порекомендували перебиратися у безпечніші регіони, якщо вода підійметься на п’ять метрів. Аби допомогти людям, у Херсоні створили центри допомоги.
6-го червня на Херсонщині евакуацію оголосили у Миколаївці, Ольгівці, Льові, Тягинці, Іванівці, Токарівці, Понятівці, Придніпровському, Садовому та частково в Херсоні. Як повідомляли в Мінреінтеграції, людей евакуюють автобусами до Херсона, далі до Миколаєва і звідти до Хмельницького, Одеси, Кропивницького, Києва й інших міст. Людей, які опинилися у водяній пастці, закликають зібрати найнеобхідніші речі та очікувати на автобуси. Також можна звернутися до громадських організацій та волонтерів.
Центр прав людини Zmina зібрав дані волонтерів, до яких можна звернутися по допомогу. Наводимо зібраний колегами перелік і необхідні контакти:
- “Восток SOS” щоденно проводить безплатну евакуацію для всіх охочих. Фонд пропонує евакуацію маломобільним групам населення, сім’ям з дітьми, літнім людям, людям з інвалідністю. Можлива адресна евакуація. Контакти гарячої лінії: 0800 332 614 або у месенджерах: +38 099 710 48 72 (у вайбері); +38 096 108 60 48 (у телеграмі).
- Волонтери Save Ukraine евакуюють як людей, так і тварин з підконтрольної Україні території та з окупації. Контакти: +38 093 69 69 788.
- Fight for right: евакуюють людей з інвалідністю. Контакти: 0 800 30 66 33.
- CaritasUkraine: евакуюють місцевих мешканців. Контакти: +38 067 374 91 90.
- Helping to leave: евакуює місцевих мешканців. Контакти: +38 093 177 64 58.
- Евакуацією з острова Корабел займається волонтер Микита Юрійович.
- Евакуацією з прифронтових населених пунктів, зокрема й частин затопленої Херсонщини, займається волонтер Євген Ігорьович.
- Херсонський хаб на базі благодійної організації “Херсон Нескорений” допомагає мирним мешканцям з евакуацією та розміщенням. Контакти в месенджерах: +38 095 214 76 05; +38 099 973 11 76; +38 095 346 29 49.
- Громадська благодійна організація “Жива” допомагає з тимчасовим прихистком і розселенням. Для цього треба написати їм в інстаграм.
- UAnimals: евакуює тварин, займається перетримуванням та надає фінансову допомогу. Телефон: +38 068 810 48 76. Можна писати на сторінки організації у фейсбуці та інстаграмі.
- Волонтери БФ Rescue Now оголосили термінову допомогу жителям Херсонської області, а також везуть гуманітарну допомогу: гігієнічні набори, сухпайки, ковдри, питну воду та пластикові пляшки для води. Також волонтери фонду можуть допомогти з евакуацією.
- Громадська організація “Nova Ukraine” спільно з іншими зооволонтерськими організаціями вивозять тварин.
- Благодійний проєкт “Українські вогнеборці” збирає додаткові мотопомпи для ДСНС Херсона.
- Громадська організація ІРЦ “Правовий простір” збирає на мотопомпи та спеціальне спорядження (надувні човни, двигуни, спецодяг). Усе придбане буде передане до ДСНС Херсонської області.
- Команда проєкту Ukrainer вирушила на Херсонщину з гуманітарною допомогою і вісьмома автівками волонтерів для евакуації цивільного населення.
Своєю чергою мер Києва Віталій Кличко домовився, що “столиця прийме і забезпечить оздоровлення в дитячих таборах 100 дітей із Херсона”. Крім цього, за словами очільника міста, Київ допомагатиме Херсонщині та вже отримав найнагальніші потреби від регіонального відділення. Київська влада зможе оперативно надати мотопомпи та плавзасоби й відправить харчові продукти та питну воду.
Як розповіли у ДСНС, у Херсоні працюють евакуаційні пункти, надається психологічна та медична допомога. Станом на 17.00, 6-го червня, було евакуйовано понад 1 300 людей. До ліквідації катастрофи були залучені пів сотні людей та 160 одиниць техніки, що прибула з 11-ти областей України. З Києва була направлена мобільно-оперативна група фахівців ДСНС, техніка підвищеної прохідності. Були залучені додаткові сили та засоби: човни, болотоходи “Богун”, плавучі транспортери, мобільні очисні станції та транспортні засоби для підвозу питної води.
О 16:30, 6-го червня, журналісти Радіо Свобода повідомляли, що після руйнування дамби Каховської ГЕС було підтоплено щонайменше 13 населених пунктів на правому березі Дніпра та понад 260 будинків. Проте вже о 19:26 того ж дня очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив, що на правобережжі Херсонщини під водою опинилися понад тисяча будинків. “На цю годину відомо про 1 335 будинків на правобережжі, які опинилися під водою; на лівому березі частково затоплені Піщане, Стара Збурівка, Козачі Лагері, Кардашинка, Кринки, Гола Пристань та Олешки. Повністю затоплені Корсунка та Дніпряни”, — розповів він у своєму телеграмі. Станом на ранок 7-го червня були затоплені 1 852 будинки на правобережжі Херсонщини. 1 457 людей евакуювали. Станом на 13:00 7-го червня вдалося евакуювати вже 1 700 людей. Тим часом окупанти продовжують обстріл житлових кварталів, наражаючи на смертельну безпеку людей, які рятують і рятуються, зауважив Олександр Прокудін.
Затоплені школи та історичні памʼятки
У Міносвіти повідомили, що через російський теракт постраждають навчальні заклади. Під водою можуть опинитися приблизно 27 дошкільних навчальних закладів, 15 шкіл, шість закладів професійно-технічної та 15 закладів вищої освіти, а також дві наукові установи Національної академії наук. Окрім цього, під загрозою опинилися сотні археологічних пам’яток: у зону затоплення потрапила Тягинська фортеця (залишки оборонних споруд на березі Дніпра у селі Тягинка, що належать до XIV-XVI століття). Під загрозою і Державний архів Херсонської області, наголосили журналісти LB.ua. Команда архівістів Херсонщини завчасно перемістила документи з напівпідвальних сховищ, які могли бути затоплені. Проте невідомо, що відбувається з архівними відділами на окупованому лівобережжі. Журналісти нагадали, що державному архіву Херсонської області понад сто років. До останнього часу архів містив документи місцевого самоврядування (земства, губернії), окупаційного періоду Другої світової війни та повоєнного часу. Після повномасштабного вторгнення підконтрольна РФ влада викрала з архіву документи XVIII-XIX століття, документи періоду започаткування радянської влади та Другої світової, а також документи виконкомів.
Наслідки для довкілля
Унаслідок руйнації Каховської ГЕС в Дніпро вже потрапило щонайменше 150 тонн машинного мастила, є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн. Окрім цього, на лівому березі Дніпра, приблизно за двісті кілометрів нижче від Каховки, пролягають так звані нижньодніпровські піски. Саме там розташовані Олешківські піски та Кінбурнська коса. Саме там були створені Чорноморський біосферний заповідник, Національні парки “Нижньодніпровський”, “Білобережжя Святослава” та інші природоохоронні території.
Як зауважував Михайло Русін, кандидат біологічних наук із Київського зоологічного парку, який досліджував природу нижньодніпровських пісків, деякі тутешні види чи підвиди тварин є ендеміками. Це означає, що їх узагалі немає в жодному іншому місці на планеті. До приходу росіян на Херсонщині мешкали сліпак піщаний і ємуранчик звичайний, включені не лише до Червоної книги України, а й до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП).
Іншою мешканкою нижньодніпровських пісків є мишівка степова. Хоча вона не є ендеміком (адже живе і в Криму, і на Сході, і в деяких інших областях, і навіть у сусідніх країнах), за даними Михайла Русіна, саме у нижньодніпровських пісках мешкало приблизно 70% чисельності цих тварин. Щобільше, чимало видів рослин і тварин, які населяли нижньодніпровські піски, звикли саме до таких ґрунтів і саме такого клімату й не змогли б нормально жити в інших умовах. Ці та інші дрібні наземні тварини могли сильно постраждати від стрімкого затоплення, оскільки, на відміну від птахів чи крупніших ссавців, вони фізично не встигли б утекти. Проте поки достеменно невідомо, що чекає на ту чи іншу популяцію: все залежатиме від масштабів затоплення.
Еколог Олег Листопад також говорив, що росіяни затопили саме ті місця, де жили рідкісні тварини, й згадував сліпаків та ємуранчиків. “Втрата біологічного виду — це втрата для природи. А для людства — невимірювані суми”, — наголошував експерт.
Як пояснював старший науковий співробітник кафедри водних біоресурсів та аквакультури херсонського аграрного університету Євген Коржов, “осушення саме Каховського водосховища, оголення багатолітніх мулових накопичень і всієї флори, фауни, що там міститься, призведе до зараження води, падіння рівня каховського водосховища нижче відмітки 12,7 метра Балтійської системи”, що вплине на роботу атомної електростанції.
Щобільше, на Херсонщині було найбільше орних земель: до двох мільйонів гектарів. Після підриву станції аграрії, імовірно, не зможуть обробляти зрошувані території. Це стосуватиметься не лише Херсонщини, але й Криворіжжя (з Південним водосховищем біля Кривого Рогу), адже воно теж наповнювалось з Дніпра. Значна кількість садової продукції також опиниться під загрозою. За прогнозами українських посадовців, підрив Каховської ГЕС може вплинути на глобальну продовольчу безпеку.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України прогнозують, що скоєна РФ техногенна катастрофа зупинить водопостачання 31-ї системи зрошення полів Дніпропетровської, Херсонської та Запорізької областей. Якщо у 2021-му році системи забезпечували зрошення на 584 тис. гектарів (з яких збирали близько чотирьох мільйонів тонн зернових і олійних культур, на суму близько півтора міліарда доларів), то вже у 2023-му році на правому березі Дніпра працювали лише 13 зрошувальних систем. Терористичний акт на Каховській ГЕС фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем в Херсонській, 74% — в Запорізькій та 30% — в Дніпропетровській областях. “Знищення Каховської ГЕС призведе до того, що поля на Півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі, — зауважили в міністерстві. — Негативні наслідки знищення Каховської ГЕС також будуть і для рибного господарства. Вже фіксується загибель риб — як молоді, так і дорослих особин. Щойно закінчився період нересту і внаслідок падіння рівня води ікра висохне на змілілих ділянках”.
Підтоплення позначиться і на свійських і домашніх тваринах, що можуть потрапити в пастки й загинути. 6-го червня українські медіа та соцмережі були сповнені світлинами, на яких небайдужі рятують тварин, що стали заручниками російського теракту.
Екоактивісти, зокрема й UAnimals, закликали жителів затопленої Херсонщини не залишати тварин напризволяще та за змоги евакуюватися разом із ними. Якщо ж це неможливо, зоозахисники закликають відвʼязувати тварин, адже так вони зможуть спастися.
Невтішні новини надійшли і з окупованої РФ Нової Каховки, де затопило зоопарк “Казкова діброва”, у якому жили понад дві сотні тварин. Наразі достеменно невідомо, кому з них вдалося вижити. Увечері 6-го червня UAnimals вдалося поспілкуватися з керівництвом зоопарку, яке підтвердило, що зоопарк повністю затоплено. “Ми всіма силами намагалися зберегти зоопарк в окупації. Тепер його більше не існує”, — сказала людина, імʼя якої не розголошують із міркувань безпеки. За даними працівників зоопарку, врятуватися змогли лише лебеді та качки. Фазани, черепахи, страуси, сови, павичі та косулі не пережили російського теракту.
Оновлено: 7-го червня зʼясувалося, що частині тварин вдалося врятуватися. Про це повідомили на фейсбук-сторінці зоопарку. “Вчора робітники, перебуваючи у шоковому стані, надали мені не зовсім точну інформацію. Деякі тварини не були на території ‘Діброви’, а перебували дома у Валі [працівниці зоопарку], тому вони залишилися живі. Наш улюбленець папуга Вєня, білки-летяги, фретки, папуги, шиншили й морські свинки вбереглися від потопу”, — написали там.
Власниця зоопарку Олена Навроцька в коментарі Українській правді зазначила, що пошуки тварин із зоопарку тривають, і розповіла про вцілілих тварин:
“Це маленькі теплолюбні звірі й пташки, яких вона [працівниця зоопарку] забрала додому ще восени, бо в ‘Діброві’ немає опалення і електрики. <...> Ймовірно, що вижили черепахи. Можливо, собака Жулька, коти й нутрії. Ми продовжуємо пошуки тварин, які змогли врятуватися самостійно”, — розповіла пані Олена.
Аби урятувати якомога більше тварин, команда UAnimals тримає звʼязок з місцевими волонтерами у Херсоні та області. Зоозахисники отримали безліч запитів на евакуацію: передусім від мешканців району Острів у Херсоні, а також від жителів області та затоплених сіл, розташованих ближче до Дніпра, де ситуація критична. 6-го червня в UAnimals розповіли, що команда евакуації вже вирушила у Херсон. “Команда почне роботу, як тільки це стане можливо, адже в місті діє комендантська година”, — повідомили UAnimals на своїй фейсбук-сторінці. Активісти також розповіли, що ще три автівки з волонтерами вирушили з Дніпра. “Вони мають необхідне спорядження, клітки, переноски та готові до порятунку й евакуації тварин”, — зазначили в UAnimals. За підтримки київської команди порятунку тварин та інших небайдужих також виїхала команда, яка спробує дістатися до Гідропарку човном і евакуювати тварин. Окрім цього, десятки людей готові допомагати та приєднатися до порятунку, зауважили зоозахисники.
“Підрив росіянами Каховської гідроелектростанції призвів до жахливих та руйнівних наслідків. І знову українці обʼєднуються та допомагають одне одному, рятують кожне життя, поки росіяни цинічно нищать усе живе”, — підсумували в організації.
Російська агресія вже завдала українській екології збитків на кілька трильйонів гривень, тож Україна звертатиметься до Міжнародного суду ООН, аби притягнути росіян до відповідальності за екоцид.
Правовий вимір
За процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури було розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактами екоциду та порушення законів і звичаїв війни (ст. 441, ч. 1 ст. 438 КК України). Окрім цього, Генеральний прокурор Андрій Костін поінформував Прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана про підрив дамби Каховської ГЕС російськими окупаційними військами. Генпрокурор також підписав та надіслав документ, в якому українська сторона надає Офісу прокурора МКС всю необхідну інформацію.
“Атака на Каховську ГЕС — цивільний обʼєкт, що містить небезпечні сили, — є воєнним злочином. Зробимо все, щоб притягнути винних до відповідальності. Ми відкриті до співпраці з МКС і готові надавати всі необхідні докази, які збирають і обробляють прокурори, для встановлення і покарання усіх причетних до цього злочину, — зауважив Андрій Костін. — Українська влада евакуює мешканців постраждалих районів, в той час як армія РФ продовжує обстрілювати ці населені пункти — мирних людей, які намагаються врятуватися. Росію необхідно зупинити. Спільно з міжнародною спільнотою ми притягнемо до відповідальності винуватців цього та інших міжнародних злочинів”.
Підірвавши Каховську ГЕС, росіяни продовжують обстрілювати Херсон. Унаслідок російського обстрілу 6-го червня щонайменше двоє поліцейських отримали осколкові поранення. “Оголошена евакуація, людей вивозять. А росіяни накривають артилерією. Росія — країна-терорист. Без сумніву”, — прокоментували черговий злочин РФ українські правоохоронці.
Підрив Каховської ГЕС порушує заборону, встановлену статтею 56 Першого Додаткового протоколу до Женевських конвенцій щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів. Згідно з нею, заборонено здійснювати напади на установки та споруди, які містять небезпечні сили (до яких належать греблі, дамби, атомні електростанції), навіть коли такі споруди є військовими об’єктами, якщо подібний напад може викликати вивільнення небезпечних сил і подальші тяжкі втрати серед цивільного населення.
Як наголошують правозахисники, зокрема коаліція “Україна. П’ята ранку”, підрив ГЕС може бути кваліфікований за статтею 8 (2) (b) (iv) Римського статуту МКС: “Умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою”.