MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

UAnimals: Внаслідок російської агресії в Україні може зникнути понад 80 видів тварин Від війни постраждала п’ята частина українських заповідників і майже третина лісового фондуЕкологічна катастрофа на Луганщині як наслідок військових дійКерівництво Темнівської колонії судитимуть за забруднення річки УдиЯкий вирок нам виносить природа? Або як ми обманюємо самих себе, коли забруднюємо довкілляПісля нас хоч потоп, або Чому екологічні катастрофи стали в Україні нормою життя?Автівка з краденими хімікатами потрапила в Рось: у Білій Церкві припинено водопостачання (ОНОВЛЕНО)Заповідник ‘Асканія-Нова’: росіяни призначили свого ‘директора’Як українські тварини опинилися на Алеї слави в Голлівуді Російські військові мінують кримський завод ‘Титан’Перед підривом Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, що сталися унаслідок воєнних дій і терактівРосійські військові обстрілюють Херсон та Херсонщину, звідки евакуюють людей після підриву Каховської ГЕСДістатися дна: Росія провалила евакуацію цивільних на окупованих територіях‘Скіфське золото’ має повернутися до України Росіяни готують техногенну катастрофу й замінували хімзавод ‘Кримський титан’ Росіяни затримали десятки мешканців МелітополяЗ РФ до Угорщини: що відбувається з вивезеними українськими військовополоненимиЯк діяти у випадку викиду радіації та як Україна готується до можливого теракту РФ В Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії кримським дітям

День пам’яті втрачених видів: через війну потерпають рідкісні тварини, що мешкають у степовій зоні

30.11.2022   
Марина Гарєєва
У WWF-Україна розповіли, які саме види Україна може втратити через війну. Під загрозою зникнення опинилися бабаки, степові орли та інші тварини.

Бабак Тимко ІІІ. © Харківський вимір

Бабак Тимко ІІІ. © Харківський вимір

У День пам’яті втрачених видів, 30 листопада, WWF-Україна розповіла, які саме види Україна може втратити через війну.

“В першу чергу зникнення загрожує рідкісним видам, що трапляються у степовій зоні, де відбуваються найзапекліші бої та найбільші руйнування”, — вважають в організації.

У фейсбук-дописі від 30 листопада, захисники природи перелічують види, ризик зникнення яких “є дуже великим”, хоча поки що їх ще можна спостерігати в Україні.

Перегузня

“Це невеликий за розмірами хижак родини куницевих зі строкатим хутром з чорними, білими, жовтими плямами та смугами”, — розповідає WWF-Україна.

Перегузня включена до Червоної книги як вид зі статусом “рідкісний”. Наразі в Україні мешкає близько 100 особин перегузні.

Перегузня полюбляє степові простори, рідше обирає чагарники та долини річок і живе на території Запорізької, Донецької та Луганської областей. Вона є “корінною мешканкою цих територій”.

“До повномасштабного вторгнення перегузні загрожувала втрата оселища через інтенсивне розорювання степів для сільськогосподарських цілей, а сьогодні її дім руйнують ворожі обстріли”, — стверджують у WWF-Україна.

Бабак

Улюбленець українців, мешканець степів, що “віщує” прихід весни і є символом Луганської області.

Відомий завдяки харківському бабаку-віщуну Тимку, який цього року пережив російську окупацію разом з іншими бабаками, що перебували на біостанції Харківського університету імені Каразіна у селі Нестерівка Великобурлуцької громади. Тваринам вдалося вижити завдяки працівникам лабораторії “Східні степи”, які не полишили своїх підопічних і доглядали за ними.

За інформацією WWF-Україна, у 2021 році бабак отримав статус “зникаючого” виду. Тоді ж його було включено до Червоної книги.

“За останні 20 років популяція тварини в Україні стрімко скорочувалася й у 2018 році досягла критичної межі”, — діляться природозахисники. Таке скорочення відбулося через “активний мисливський промисел” і внаслідок “знищення та фрагментації оселищ”.

Оскільки основні популяції бабаків мешкають у Харківській та Луганській областях, можемо припустити, що російська збройна агресія позначилася на житті цілком миролюбних тварин, які споконвіку жили в українських степах.

Орел степовий

За інформацією фахівців, орел степовий “зрідка трапляється в Азово-Чорноморському районі під час міграцій”.

Він також належить до “зникаючого” виду та включений до Червоної книги. Якщо ще на початку 19 століття орел степовий був поширеним в Україні, то у 20 столітті його чисельність почала скорочуватися. Це сталося внаслідок “зменшення цілинного степу”, винищення людиною та скорочення чисельності основної здобичі — ховрахів.

“Останнє гніздування хижака зареєстроване в ‘Асканії Новій’ у 80-х роках минулого століття. Інформації про його міграції на території України мало, однак відомо про те, що птах залітає в деякі райони степової зони”, — пише WWF-Україна.

“Чи можливо буде відновити популяції цих тварин, якщо через війну вони зникнуть в Україні? Так, проте це складний, тривалий процес, який вимагає залучення багатьох фахівців. І можливим він буде лише після повного звільнення наших територій та очищення їх від вибухових матеріалів”, — вважають в організації.

Раніше засновник UAnimals Олександр Тодорчук стверджував, що внаслідок російської агресії в Україні може зникнути понад 80 видів тварин.

Аби допомогти диким тваринам, які постраждали від воєнних дій, у WWF-Україна створили пам’ятку, що дозволяє допомогти пораненій дикій тварині й при цьому не зашкодити ні їй, ні собі.

“Алгоритм дій є однаковим як для безпечних, так і для деокупованих територій та зони бойових дій.

Якщо до вас потрапила поранена дика тварина або вам відомо про її місцеперебування — ви можете сповістити:

  • Органи місцевої влади (обласний департамент екології, Держекоінспекцію), поліцію, ДСНС.
  • Міндовкілля — через всеукраїнський екологічний чат-бот SaveEcoBot.
  • UAnimals — зоозахисну організацію, яка займається порятунком тварин під час війни.

Не лікуйте поранену тварину самостійно. Ветеринарні процедури можуть здійснювати тільки люди з відповідною фаховою освітою. Пам’ятайте, що поранена / контужена тварина через стрес і біль може розцінити ваші спроби допомоги як загрозу. Відтак, тварина може повестися агресивно і захищатися”.

Також у пам’ятці є корисна інформація та алгоритм дій для ветеринарів, які опікуватимуться дикою — зокрема і червонокнижною — твариною.

 Поділитися