MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

День пам’яті втрачених видів: через війну потерпають рідкісні тварини, що мешкають у степовій зоні

30.11.2022   
Марина Гарєєва
У WWF-Україна розповіли, які саме види Україна може втратити через війну. Під загрозою зникнення опинилися бабаки, степові орли та інші тварини.

Бабак Тимко ІІІ. © Харківський вимір

Бабак Тимко ІІІ. © Харківський вимір

У День пам’яті втрачених видів, 30 листопада, WWF-Україна розповіла, які саме види Україна може втратити через війну.

“В першу чергу зникнення загрожує рідкісним видам, що трапляються у степовій зоні, де відбуваються найзапекліші бої та найбільші руйнування”, — вважають в організації.

У фейсбук-дописі від 30 листопада захисники природи перелічують види, ризик зникнення яких “є дуже великим”, хоча поки що їх ще можна спостерігати в Україні.

Перегузня

“Це невеликий за розмірами хижак родини куницевих зі строкатим хутром з чорними, білими, жовтими плямами та смугами”, — розповідає WWF-Україна.

Перегузня включена до Червоної книги як вид зі статусом “рідкісний”. Наразі в Україні мешкає близько 100 особин перегузні.

Перегузня полюбляє степові простори, рідше обирає чагарники та долини річок і живе на території Запорізької, Донецької та Луганської областей. Вона є “корінною мешканкою цих територій”.

“До повномасштабного вторгнення перегузні загрожувала втрата оселища через інтенсивне розорювання степів для сільськогосподарських цілей, а сьогодні її дім руйнують ворожі обстріли”, — стверджують у WWF-Україна.

Бабак

Улюбленець українців, мешканець степів, що “віщує” прихід весни і є символом Луганської області.

Відомий завдяки харківському бабаку-віщуну Тимку, який цього року пережив російську окупацію разом з іншими бабаками, що перебували на біостанції Харківського університету імені Каразіна у селі Нестерівка Великобурлуцької громади. Тваринам вдалося вижити завдяки працівникам лабораторії “Східні степи”, які не полишили своїх підопічних і доглядали за ними.

За інформацією WWF-Україна, у 2021 році бабак отримав статус “зникаючого” виду. Тоді ж його було включено до Червоної книги.

“За останні 20 років популяція тварини в Україні стрімко скорочувалася й у 2018 році досягла критичної межі”, — діляться природозахисники. Таке скорочення відбулося через “активний мисливський промисел” і внаслідок “знищення та фрагментації оселищ”.

Оскільки основні популяції бабаків мешкають у Харківській та Луганській областях, можемо припустити, що російська збройна агресія позначилася на житті цілком миролюбних тварин, які споконвіку жили в українських степах.

Орел степовий

За інформацією фахівців, орел степовий “зрідка трапляється в Азово-Чорноморському районі під час міграцій”.

Він також належить до “зникаючого” виду та включений до Червоної книги. Якщо ще на початку 19 століття орел степовий був поширеним в Україні, то у 20 столітті його чисельність почала скорочуватися. Це сталося внаслідок “зменшення цілинного степу”, винищення людиною та скорочення чисельності основної здобичі — ховрахів.

“Останнє гніздування хижака зареєстроване в ‘Асканії Новій’ у 80-х роках минулого століття. Інформації про його міграції на території України мало, однак відомо про те, що птах залітає в деякі райони степової зони”, — пише WWF-Україна.

“Чи можливо буде відновити популяції цих тварин, якщо через війну вони зникнуть в Україні? Так, проте це складний, тривалий процес, який вимагає залучення багатьох фахівців. І можливим він буде лише після повного звільнення наших територій та очищення їх від вибухових матеріалів”, — вважають в організації.

Раніше засновник UAnimals Олександр Тодорчук стверджував, що внаслідок російської агресії в Україні може зникнути понад 80 видів тварин.

Аби допомогти диким тваринам, які постраждали від воєнних дій, у WWF-Україна створили пам’ятку, що дозволяє допомогти пораненій дикій тварині й при цьому не зашкодити ні їй, ні собі.

“Алгоритм дій є однаковим як для безпечних, так і для деокупованих територій та зони бойових дій.

Якщо до вас потрапила поранена дика тварина або вам відомо про її місцеперебування — ви можете сповістити:

  • Органи місцевої влади (обласний департамент екології, Держекоінспекцію), поліцію, ДСНС.
  • Міндовкілля — через всеукраїнський екологічний чат-бот SaveEcoBot.
  • UAnimals — зоозахисну організацію, яка займається порятунком тварин під час війни.

Не лікуйте поранену тварину самостійно. Ветеринарні процедури можуть здійснювати тільки люди з відповідною фаховою освітою. Пам’ятайте, що поранена / контужена тварина через стрес і біль може розцінити ваші спроби допомоги як загрозу. Відтак, тварина може повестися агресивно і захищатися”.

Також у пам’ятці є корисна інформація та алгоритм дій для ветеринарів, які опікуватимуться дикою — зокрема і червонокнижною — твариною.

 Поділитися