MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Донорська кров для фронту — Кабмін змінив логістику

06.07.2023   
Ірина Скачко
Тепер, кажуть урядовці, на фронті буде створена “унікальна система крові, яка складається з ефективної методики дій, освітньої підтримки та зрозумілої логістики”.

© ShapikMedia / Shutterstock [кров поранення фронт військовий]

© ShapikMedia / Shutterstock

“Понад 60% превентивних смертей на полі бою пов’язані з крововтратою. Вчасне переливання цільної крові або її компонентів може суттєво зменшити цей відсоток, оскільки дозволить виграти час на доставлення пораненого до найближчого госпіталю”, — йдеться у повідомленні на сайті МОЗу.

Тепер сили безпеки та оборони будуть забезпечуватися донорською кров’ю з урахуванням потреб і запитів від бойових підрозділів. У кожному медичному підрозділі буде особа, відповідальна за замовлення донорської крові та її компонентів.

“Військові медики самостійно вирішують, як їм зручніше замовити кров — від бригади чи від окремих медичних підрозділів. Це робить систему гнучкою та адаптивною до оперативної обстановки на фронті”, — кажуть в міністерстві та обіцяють: при замовленні треба буде вносити мінімум необхідної інформації, адже час бойового медика — надзвичайно дорогий.

Отже, тепер процес отримання донорської крові та її компонентів медичними підрозділами сил безпеки та оборони відбуватиметься таким чином:

  • опорний суб’єкт системи крові комплектує необхідний обсяг донорської крові та її компонентів і повідомляє регіональних координаторів про дату та місце їх отримання;
  • регіональний координатор забезпечує отримання, транспортування та розподіл донорської крові та її компонентів відповідно до заявок, поданих координаторами медичних підрозділів.

При масовому надходженні поранених медичні підрозділи зможуть брати донорську кров та її компоненти у допоміжному тимчасовому банку крові.

Нагадаємо, ще 11 липня минулого року був затверджений наказ МОЗ про “Надання медичної допомоги постраждалим з геморагічним шоком на догоспітальному та госпітальному етапах при травмі”.

Але тоді це не розв’язало проблему. Лікарі стабілізаційних пунктів на фронті скаржилися, що отримати для поранених кров усе ще вкрай важко. У квітні цього року анонімний бойовий медик, наприклад, розповідав Громадському: “З липня минулого року діє наказ МОЗ про переливання крові в догоспітальних умовах. Але медичне командування ЗСУ проти, бо препаратів крові немає в їхньому формулярі. Тож ми не маємо права ні отримати її офіційно, ні списати. Але коли на кону життя, багато лікарів зі стабпунктів домовляються з госпіталями. Вони дають нам кров, а в документах пишуть, що Пупкін отримав дві дози в нас”.

“Відтепер до дозволу на переливання цільної крові та компонентів додався й чіткий алгоритм її отримання медичними підрозділами сил безпеки та сил оборони, зокрема й Збройними силами України”, — розповідають у Міністерстві охорони здоров’я.

У Кабміні наголошують: за стандартами країн НАТО процес переливання крові у складних випадках варто починати якомога скоріше, відразу після зупинки кровотечі. “Це значно підвищує шанс врятувати життя військовослужбовця та запобігти погіршенню його стану під час транспортування до найближчого госпіталю, здатного надати фахову допомогу, — пояснюють спеціалісти. — Мова, в першу чергу, про протоколи TCCC (Tactical Сombat Сasualty Сare), які, зокрема, передбачають гемотрансфузію на догоспітальному етапі. Вона може відбуватися за межами зони активних бойових дій — під час доставлення пораненого в медзаклад”.

Як стати донором?

У МОЗ нагадали, що треба зробити, якщо ви бажаєте здати кров. Мешканцям великих міст достатньо зателефонувати до місцевого центру крові та записатися на прийом. Якщо у вашому населеному пункті немає центрів служби крові, можна зателефонувати до найближчої районної лікарні. Крім того, часто в регіони виїжджають спеціальні бригади, варто з’ясувати, коли така працюватиме недалеко від вашого села чи міста.

Перед тим, як здавати кров:

  • за три дні не вживайте анальгетики, аспірин, ліки, що їх містять;
  • за 48 годин відмовтеся від алкоголю, жирної, смаженої, копченої, молочної їжі, солінь;
  • у день здачі добре поспіть та поснідайте (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді);
  • за годину не паліть.

Здавати кров не можна, якщо вам зле: ви відчуваєте озноб, запаморочення, головний біль, слабкість.

Всю актуальну інформацію щодо донорства крові можна знайти на сайті Українського центру трансплант-координації.

 Поділитися