MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

В Росії заборонили зміну статі

17.07.2023   
Марина Гарєєва
Відповідне рішення ухвалила Держдума країни-терориста. Відтепер в Росії заборонять робити медичні втручання, спрямовані на зміну статі, а тим, хто змінюватиме гендерний маркер, анулюватимуть шлюби і не дозволятимуть всиновлювати чи вдочеряти дітей.

© Stanislaw1999 / Shutterstock [Прайд рівність Одеса 2018]

© Stanislaw1999 / Shutterstock

Минулого тижня російська Держдума схвалила проєкт закону про заборону зміни статі та зміни гендерного маркера в Росії. 

Авторами закону виступили 360 депутатів від усіх фракцій.

“Законом встановлюється заборона на здійснення будь-яких медичних втручань — як хірургічних операцій, так і застосування лікарських препаратів, — спрямованих на формування у людини первинних або вторинних статевих ознак іншої статі”, — цитують пресслужбу Держдуми журналісти Суспільного. 

Винятки становитимуть лише медичні втручання, спрямовані на “лікування вроджених аномалій”, генетичних та ендокринних захворювань, пов’язаних з порушенням формування статевих органів у дітей. При цьому видавати дозволи на операції буде лікарська комісія. 

Закон також забороняє змінювати стать у документах державного зразка. Тож після того, як відповідний закон набуде чинності, в Росії анулюють усі медичні довідки про зміну статі. Таким чином постраждають люди, які вже зробили операцію, але не встигли змінити паспортні дані.

Щобільше, відтепер можна буде анулювати вже укладені шлюби. Якщо один (або обидва) з подружжя здійснюють гендерний перехід і змінюють стать, це може послугувати підставою для анулювання шлюбу.

За чинним російським законодавством, аби змінити гендерний маркер і провести необхідні операції, транслюди мають спочатку отримати довідку з діагнозом “транссексуалізм” і вже на підставі такої довідки змінити свідоцтво про народження, а зрештою — і паспорт. Також згодом транслюдина може отримувати медичну допомогу — гормональну терапію і направлення на операції.

Крім цього, людям, які змінили гендерний маркер, буде заборонено всиновлювати або вдочеряти дітей, бути їхніми опікунами чи піклувальниками.

За словами віцеспікера Держдуми Петра Толстого, у людей, які раніше всиновили чи вдочерили дитину і здійснили зміну статі, дітей не забиратимуть, адже закон про заборону змінювати стать не має зворотної сили. Проте як буде насправді в країні, що нехтує законами й завше обирає право сили, важко сказати напевне.

Передісторія

Ще у грудні 2022-го Путін підписав закон, який з-поміж іншого забороняє “матеріали, які пропагують нетрадиційні сексуальні стосунки та (чи) уподобання, педофілію та зміну статі” в Росії. Як розповідав голова Держдуми РФ, сумнозвісний В’ячеслав Володін, подібною забороною “пропаганди ЛГБТ” росіяни “захищають дітей” і “майбутнє країни від темряви, яку поширюють США і Європа”.

Вже з 1-го липня в поліклініках і психоневрологічних диспансерах РФ з’явилися кабінети лікарів-сексологів. Як писала “парламентська газета” Росії, лікар-сексолог допомагатиме позбуватися фригідності, імпотенції або таких порушень сексуальної поведінки, як: фетишизм, мазохізм, садизм, ексгібіціонізм, і “допомагатиме” “навіть за таких, м’яко кажучи, нестандартних уподобань, як аутоеротизм, гомосексуалізм, зоофілія”. Як було зазначено у відповідному наказі Міністерства охорони здоров’я РФ, лікарі-сексологи мали надавати допомогу людям, “які мають психічні розлади, пов’язані зі статевим розвитком і орієнтацією, розлад статевої ідентифікації та сексуального вподобання”... Як пояснювала юристка ЛГБТ-групи (рос.) “Выход” Ксенія Михайлова, ще тоді виникали обґрунтовані побоювання, що такі “фахівці” не будуть дотримуватися МКБ-10 і сучасних протоколів лікування. “Вони, дійсно, можуть застосовувати якісь аспекти конверсійної терапії”, — казала вона виданню (рос.) “Черта”. Так, згідно з наказом російського МОЗ, лікар надаватиме допомогу пацієнтам із “сімейно-сексуальними дисгармоніями, сексуальними дисфункціями” та матиме право вдаватися до “примусових заходів медичного характеру”, розроблених спільно з лікарем-психіатром...

Можливі наслідки

Щодо теперішнього законопроєкту — російські правозахисники застерігають, що подібна заборона може мати негативні наслідки й призвести до зростання кількості суїцидів та розквіту чорного ринку, де  підпільно надаватимуть відповідні медичні послуги, пише видання “Фокус”.

Окрім цього, в Росії, за дорученням Президента Путіна, можуть створити інститут для вивчення “поведінкових напрямків ЛГБТ-людей”. Про це заявляв Міністр охорони здоров’я РФ Михайло Мурашко під час обговорення проєкту закону в першому читанні. Тоді під час обговорень стверджували, нібито в Росії зростає кількість випадків трансгендерного переходу: від 2016-го до 2022-го року операції зробили три тисячі людей.

“Зараз є доручення Президента щодо створення на базі нашого Федерального центру психіатрії додаткового інституту з дослідження не тільки цих, а й низки поведінкових напрямів. Цей напрям далі також буде обов’язково взятий в наукове опрацювання”, — цитували Мурашка журналісти української редакції DW. Прикметно, що російський міністр казав це, відповідаючи на запитання про “психологічні та психіатричні методи приведення уявлень про гендер у відповідність з реальністю”...

 Поділитися