В ООН заявили, що твердження Кремля, нібито військовополонених в Оленівці вбили ракетою Himars, не відповідають дійсності
За рік після того, як щонайменше 50 українських військовополонених загинули в колонії в Оленівці, яку контролювали російські окупаційні сили, Російська Федерація продовжує перешкоджати розслідуванню трагедії, говорять в ООН. При цьому заяви Кремля, нібито українські полонені були вбиті ракетою HIMARS, не відповідають дійсності.
Про це 25-го липня заявили в Офісі Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ).
“Хоча точні обставини інциденту в ніч з 28 на 29 липня 2022-го року залишаються нез’ясованими, доступна інформація і проведений нами аналіз дозволяють Управлінню зробити висновок, що вибух спричинила не ракета HIMARS. Доступна інформація наразі не дозволяє встановити ані конкретне джерело вибуху, ані точний напрямок, з якого міг бути завданий удар”, — каже Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.
Верховний комісар ООН з прав людини також підкреслив, що, відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, і смерть, і важкі поранення, яких зазнали військовополонені, насамперед має розслідувати та країна, що утримує їх у полоні, тобто Росія. Натомість РФ досі не надала ООН гарантій безпечного доступу до Оленівки.
“Військовополонені, які були поранені або загинули в Оленівці, та члени їхніх родин заслуговують на те, щоби правда стала відома, а винні в порушеннях міжнародного права були притягнуті до відповідальності”, — переконаний Фольклер Тюрк.
Нагадаємо, що у ніч проти 29-го липня 2022-го року був зруйнований один із бараків виправної колонії в окупованому Росією селищі Оленівка. Через це загинули щонайменше 50 українських військовополонених з “Азовсталі”.
Тоді в Генштабі заявили, що російські збройні сили навмисно й прицільно обстріляли колонію з артилерії. “Російські окупанти, таким чином, переслідували свої злочинні цілі — звинуватити Україну у скоєнні ‘воєнних злочинів’, а також приховати тортури над полоненими і розстріли, які здійснили там за наказами окупаційної адміністрації та командування ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області”, — йшлося в повідомленні Генштабу від 29-го липня, оприлюдненому на офіційній фейсбук-сторінці. Українська влада не сумнівалася, що Кремль організував масове вбивство українських військовополонених, сподіваючись, що така дискредитація українських сил оборони може завадити постачанню зброї.
Як повідомляли в Офісі Генпрокурора, попередньою причиною вибуху могла бути термобарична зброя. У Міноборони РФ висували іншу версію та заявляли, що по колонії в Оленівці вдарили українські військові ракетами HIMARS.
Аби встановити факти трагедії та з’ясувати, що сталося в Оленівській колонії, в ООН вирішили створити спеціальну місію. Проте на початку поточного року місію розформували через те, що експертів було неможливо доправити до місця події та вони “не отримали необхідних гарантій безпеки”. Як зазначав юрист-міжнародник Іван Лозовий, заблокувавши доступ до Оленівки та не допускаючи туди представників міжнародних організацій, Росія певною мірою досягає своєї мети та ускладнює розслідування, яке потребує огляду локації.
При цьому прокурор Міжнародного кримінального суду має мандат на перевірку усіх потенційних воєнних злочинів, тож і він, і його фахівці могли б відвідати місце теракту, якби Росія не блокувала такі відвідини, пояснює юрист. “Міжнародні інстанції діють дуже послідовно, дуже впевнено, але доволі повільно. Ми бачимо це, наприклад, на підставі розслідування випадку збиття лайнера MH17, який був збитий над Донбасом. Нарешті висновки є, і вони дуже солідні, але це забрало кілька років”, — говорив Лозовий.
Він також наголошував, що найбільша проблема полягає в тому, що чим більше часу минає від вибуху, тим важче розслідувати злочин. Як пояснював правник, саме локація може слугувати одним із найважливіших потенційних доказів: стан та вигляд будівлі дозволяє реконструювати події і встановити, що саме могло вибухнути, що могли підірвати та звідки велися обстріли.