MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Протипіхотні міни та ‘гарячий зупин’ реактора: що відбувається на окупованій ЗАЕС

25.07.2023   
Марина Гарєєва
Команда МАГАТЕ зафіксувала протипіхотні міни на периферії майданчика ЗАЕС. До того ж окупаційне керівництво ЗАЕС перевело енергоблок №4 у “гарячий зупин”. Такі дії становлять ризик для ядерної та радіаційної безпеки як через тривалий простій обладнання, так і через відсутність належного регламентного технічного обслуговування та ремонту.

Запорізька атомна електростанція. Світлина “Енергоатома”.

Запорізька атомна електростанція. Світлина “Енергоатома”.

Протипіхотні міни на периферії майданчика ЗАЕС 

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) виявили протипіхотні міни на периферії майданчика Запорізької АЕС.

Про це повідомив Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.

У звіті, розміщеному на сайті агентства, зазначено, що експерти віднайшли кілька мін під час огляду 23-го липня. Міни були розташовані у буферній зоні між внутрішнім і зовнішнім бар’єрами майданчика ЗАЕС. Оглядаючи внутрішній периметр ЗАЕС, експерти не зафіксували мін.

“Як я повідомляв раніше, МАГАТЕ було відомо про попереднє розміщення мін поза периметром майданчика, а також у певних місцях всередині нього. Наша команда повідомила про знахідку [нелегітимному російському] керівництву ЗАЕС, на що їй відповіли, що це — військове рішення і [міни розташовані] на території, що контролюється військовими, — сказав Ґроссі. — Проте наявність такої вибухівки на майданчику суперечить стандартам безпеки МАГАТЕ та інструкціям з ядерної безпеки та створює додатковий психологічний тиск на персонал станції…”.

У МАГАТЕ також зауважили, що увечері 22-го липня на певній відстані від ЗАЕС було чути серію детонацій.

Агентство також відмітило, що хоча упродовж останніх днів та тижнів експерти МАГАТЕ проводили інспекції та регулярно обходили майданчик ЗАЕС, вони не виявили важкої військової техніки. При цьому команда МАГАТЕ досі не отримала доступу ані до дахів реакторів ЗАЕС, ані до їхніх турбінних залів, зокрема третього і четвертого енергоблоків.

Крім того, Ґроссі прокоментував переведення четвертого енергоблока в стан “гарячий зупин” і назвав такий перехід “плановим”. Щодо п’ятого енергоблока, за даними МАГАТЕ, його переведуть у режим “холодний зупин” нібито для того, аби провести “профілактичні роботи, які можливі лише у стані ‘холодного зупину’”. Інші енергоблоки ЗАЕС залишаються у стані “холодного зупину”, звітує МАГАТЕ.

Четвертий енергоблок у стані “гарячого зупину”

В “Енергоатомі” також прокоментували дії російських окупантів, які наказали перевести четвертий енергоблок ЗАЕС у стан “гарячий зупин” 24-го липня. В “Енергоатомі” наголосили, що нелегітимне керівництво ЗАЕС віддало відповідний наказ, нехтуючи вимогами Держатомрегулювання та самого “Енергоатома”.

“Такі дії є грубим порушенням вимог ліцензії на експлуатацію цієї ядерної установки, — повідомив “Енергоатом” в офіційному телеграм-каналі. — Зараз експлуатація енергоблока № 4 ЗАЕС має здійснюватися виключно у стані ‘холодний зупин’”.

В “Енергоатомі” також нагадали, що після того як Росія 6-го червня підірвала Каховську ГЕС і фактично знищила Каховське водосховище, виникли реальні ризики недостатнього підживлення Запорізької атомної станції охолоджувальною водою.

“Це блокує можливість роботи ЗАЕС на потужності, і російська окупаційна адміністрація станції та представники ‘Росатома’ про це знають, — наголосили в “Енергоатомі”. — А отже, це є безперечним ризиком для ядерної та радіаційної безпеки через тривалий простій обладнання енергоблока, відсутність належного регламентного технічного обслуговування й ремонту обладнання”.

У зв’язку зі вчиненням протиправних дій, що містять ознаки складу кримінальних правопорушень, передбачених статтею 267 КК України (“Порушення правил поводження з вибуховими, легкозаймистими та їдкими речовинами або радіоактивними матеріалами”) та статтею 274 КК України (“Порушення правил ядерної або радіаційної безпеки”), а також статтею 14 (“Готування до злочину”) та статтею 258 КК України (“Терористичний акт”), президент “Енергоатома” Петро Котін звернувся до Офісу Генерального прокурора України.

“Окупанти продовжують вчиняти злочинні дії. Вони вкотре порушують вимоги ліцензії на експлуатацію, виданої Держатомрегулювання України (ДІЯРУ), про переведення всіх блоків станції у холодний зупин, а також вимоги МАГАТЕ. Це свідоме і навмисне порушення норм українського та міжнародного законодавства”, — переконані в “Енергоатомі”.

Як зауважив Петро Котін, використовуючи стратегічний об’єкт як військову базу та приймаючи подібні рішення, окупаційна адміністрація порушує всі норми ядерної та радіаційної безпеки станції.

З огляду на це очільник “Енергоатома” звернувся до Міністерства закордонних справ України, наголосивши на необхідності закликати МАГАТЕ вжити заходи впливу на окупаційну адміністрацію ЗАЕС для переведення всіх енергоблоків станції у стан “холодний зупин” і поширити відповідну ноту серед країн-членів Агентства.


У березні 2023-го року Харківська правозахисна група писала про те, що у тимчасово окупованому Енергодарі почастішали випадки викрадення працівників ЗАЕС, які не погоджувалися співпрацювати з російською окупаційною владою. У травні 2023-го російські військові стали вивозити родини запорізьких атомників з Енергодара під приводом “евакуації”. Окупаційна влада стверджувала, що вже вивезла понад 2 000 жителів тимчасово окупованих територій Запорізької області, з-поміж яких було майже 800 дітей. У “Енергоатомі” застерігали, що подібна “евакуація” призведе до ще більшої нестачі фахівців і позначиться на забезпеченні належної експлуатації ЗАЕС. Як наголошував Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, хоча співробітники станції продовжують роботу, ситуація ускладнюється. Своєю чергою журналісти Reuters підтверджували інформацію, що росіяни замінували територію та вирили нові траншеї біля Енергодара. Тоді ж журналісти повідомляли, що російські військові обладнують вогневі позиції на деяких будівлях ЗАЕС. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися