MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вимагаємо закрити провадження проти Логвінського: Відкрите звернення громадських діячів

03.08.2023    доступно: in English
Ми, громадські діячі, представники правозахисних організацій заявляємо про наявність переслідування з нелегітимною метою, яке загрожує міжнародному іміджу України через діяльність НАБУ під керівництвом прокурорів САП.

Георгій Логвинський, джерело фото: Facebook Георгія Логвинського

Георгій Логвинський, джерело фото: Facebook Георгія Логвинського

Це відбувається в час збройної агресії РФ проти України, коли наша держава разом з громадянським суспільством докладає великих зусиль для утвердження європейського вибору України, одержання міжнародної допомоги та притягнення до відповідальності росіян, які вчинили воєнні злочини.

10 липня на сайті Національного антикорупційного бюро України з’явилася новина про вручення підозри заочно адвокату, народному депутату України VIII скликання, почесному члену ПАРЄ Георгію Логвинському в межах кримінального провадження №52017000000000361 від 01.06.2017 року, яке НАБУ розслідує за підозрою колишнього Заступника міністра юстиції Бернацької Н.І., колишнього Урядового уповноваженого у справах ЄСПЛ Б.В. Бабіна та інших осіб у заволодінні 54 млн. грн. коштів державного бюджету шляхом виконання рішення ЄСПЛ у справі “Золотой Мандарин Ойл” проти України.

А вчора Логвинського оголосили в розшук.

Харківською правозахисною групою, яка спеціалізується на взаємодії з ЄСПЛ (більше 70% успішних справ за статтями 2, 3, 5 Конвенції проти України в ЄСПЛ були представлені фахівцями Харківської правозахисної групи) спільно з іншими, в тому числі, міжнародними, експертами у галузі застосування Конвенції, суддями ЄСПЛ ad-hoc в рамках надання amicus curiae було проведено ґрунтовний юридичний аналіз матеріалів кримінального провадження та загальнодоступних матеріалів. У ході аналізу нами було встановлено кричущі порушення прав людини, які, на нашу думку, свідчать про іншу мету розслідування, ніж відправлення правосуддя.

Ми вже заявляли про політичні мотиви переслідування у даному провадженні ще в 2018 році.

Наші висновки були повністю підтверджені рішенням Пленуму ЄСПЛ від 06.07.2020 року, коли всім складом Європейського суду було встановлено порушення Україною міжнародних зобов’язань внаслідок непрофесійних дій окремих посадових осіб НАБУ, які здійснювали таємне стеження та збирання доказів в порушення норм національного та міжнародного права, здійснювали тиск на учасників процесу та інші порушення. Суд, який “не тільки має право, але й зобов’язаний позбавити імунітету в будь-якому випадку, коли імунітет буде перешкоджати відправленню правосуддя” вперше в історії відмовив у знятті дипломатичного імунітету з Георгія Логвинського, чоловіка судді ЄСПЛ від України Анни Юдківської.

Після такого визначального рішення Європейського суду упередженість окремих представників антикорупційних органів, задіяних у розслідуванні, не викликає сумнівів. Особливо з урахуванням того, що жодного кроку на виправлення встановлених Європейським судом порушень та притягнення винних до відповідальності, що було б природнім у будь-якій демократичній державі, здійснено не було.

На даний час на фінальній стадії в Європейському суді з прав людини знаходяться заяви Георгія Логвинського та заяви підозрюваних у вказаному к/п проти України у зв’язку з порушенням при здійсненні розслідування норм Конвенції із захисту прав людини і основних свобод, зокрема, ст. 6 (право на справедливий суд), ст. 8 (право на повагу до особистого життя) та ст. 18 (Обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей ніж ті, для яких вони встановлені.) (заяви №32671/20, №25382/20, №41027/20). Вони ще у 2021 році пройшли стадію комунікації та очікують розгляду по суті.

Ця справа вже мала негативні наслідки для України. Розслідування прямо втручається в діяльність ЄСПЛ, на розгляді в якому знаходяться у фінальній стадії міждержавні справи “Україна проти Росії”, а також кілька тисяч приєднаних до них індивідуальних скарг громадян України, які мають стратегічне значення для подальших стягнень збитків з РФ на користь України (на сотні мільярдів євро). Вказане кримінальне провадження свого часу загальмувало розгляд цих справ ЄСПЛ і завдавало шкоди позиціям України.

Вже завдано істотної шкоди бюджету України. Адже саме через це кримінальне провадження Мін’юст офіційно поінформував ЄСПЛ, що подальше укладення угод про дружнє врегулювання та односторонніх декларацій неможливо, що істотно збільшує бюджетні витрати на виплату компенсацій — і за ці роки державний бюджет втратив сотні мільйонів гривень!

Ми неодноразово зверталися до САП та Генеральної прокуратури з 2018 року, з попередженням про такі наслідки, проте, у кращих радянських традиціях, відповідати на наші звернення доручали самим прокурорам САП, що здійснюють процесуальне керівництво у даному провадженні.

З огляду на всі наведені факти, вказана справа ризикує стати першою, за якою можуть бути ухвалені рішення про політичні переслідування в Україні після повалення режиму Януковича.

Вимагаємо від керівництва САП ухвалити рішення на захист інтересів держави та верховенства права і закрити це ганебне кримінальне провадження.

Мустафа Джемілєв,
народний депутат України,
лідер кримськотатарського народу

Євген Захаров,
директор Харківської правозахисної групи,
голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини
співголова Міжнародної Асоціації “Меморіал”

Йосиф Зісельс,
виконавчий співпрезидент Вааду України,
виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України,
віце-президент Світового єврейського конгресу

Ігор Козловський,
вчений, релігієзнавець, письменник,
президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків

 Поділитися