MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Яблука в крові. Підсумки тижня

21.08.2023   
ХПГ-інформ
19 серпня, на Яблучний Спас, коли люди несуть додому з церкви освячені плоди, окупанти обстріляли середмістя Чернігова, вбивши сім ні в чому не винних містян, поранивши понад півтори сотні цивільних... ХПГ коротко розповідає про події минулого тижня.

Чернігів, 19 серпня 2023 року. Фото: Ігор Клименко

Чернігів, 19 серпня 2023 року. Фото: Ігор Клименко

• 19 серпня приблизно об 11:30 російські війська завдали удару по центру Чернігова — ракетою типу “Іскандер”. Цього дня православні українці відзначають Преображення, на момент атаки люди саме поверталися з церкви. Постраждало 156 осіб. Семеро загиблих, серед них — шестирічна дитина. Поміж поранених — щонайменше 15 дітей. Значних пошкоджень зазнав Драматичний театр, в якому у цей час проходила виставка дронів “Люті пташки”. За словами співорганізаторки виставки Марії Берлінської, які цитує Суспільне, Це була закрита зустріч інженерів, військових і волонтерів на тему військових технологій для фронту. Місце заходу відкрито не анонсувалося. Попри це, на думку українських прокурорів, не можна вважати, що основною ціллю окупантів була саме виставка.

“Росія використала ракету Іскандер-М. І є кілька налаштувань цієї ракети. Ракета була налаштована таким чином, що вона підірвалася в повітрі. Такий вид налаштувань робиться для того, щоб збільшити максимальне ураження живої сили на відкритій місцевості. Драмтеатр, безумовно, також отримав пошкодження, але є припущення, що основна сила вибуху була спрямована на оточуючих людей, — заявив керівник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора Юрій Бєлоусов

Унаслідок атаки загинув монітор офісу благодійного фонду “Право на захист” Володимир Василенко. Його син був поранений і зараз в лікарні.

• 20 серпня прифронтовий Куп’янськ зазнав численних обстрілів: поранення отримали 11 цивільних. Окупанти били по центральній частині міста, постраждала виключно цивільна інфраструктура: відділення “Нової пошти”, будівля навчального закладу тощо. Згоріли 5 автівок місцевих мешканців. Під час надання допомоги постраждалим зазнав поранень фельдшер швидкої допомоги. 

Куп’янськ, 20 серпня 2023 року. Фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Куп’янськ, 20 серпня 2023 року. Фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

• 20 серпня мешканець села Новоберислав на Херсонщині загинув, коли окупанти з безпілотника скинули прямо на нього два вибухові пристрої. Цивільний чоловік просто йшов вулицею. Від отриманих поранень він загинув на місці. Про це повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін. 

• 14 серпня під час евакуації цивільного населення з прифронтових районів Харківської області під обстріл росіян потрапили волонтери, які допомагають вивозити людей. На щастя, ніхто не постраждав. За повідомленням Харківської ОВА, усього за період з 9 серпня по 18 серпня в регіоні було евакуйовано 526 людей, в тому числі 143 дитини. “На місці працюють понад 14 волонтерських організацій. Усі евакуйовані отримують гуманітарну, правову, психологічну та іншу допомогу. Тим, хто цього потребує надається безкоштовне житло”, — заявив очільник ОВА Олег Синєгубов.

Евакуація з Куп’янського району Харківської області, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Евакуація з Куп’янського району Харківської області, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова
• Від початку повномасштабного вторгнення Росія випустила по Україні понад 6,5 тисячі ракет і 3,5 тисячі дронів. Такі цифри озвучив під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте 20 серпня президент України Володимир Зеленський.

“Кладовище” снарядів у Харкові. Стільки ракет армія Росії випустила по місту з 24 лютого до грудня 2022. © Костянтин і Влада Ліберови / інстаграм [воєнні злочини харків цвинтар ракет масовані ракетні удари]

“Кладовище” снарядів у Харкові. Стільки ракет армія Росії випустила по місту з 24 лютого до грудня 2022. © Костянтин і Влада Ліберови / інстаграм

• На тимчасово окупованих територіях російська влада вимагає від усіх вчителів, школярів та їхніх батьків встановити месенджер “Сфєрум”, який розробили у ФСБ для контролю над населенням, повідомляє Центр національного спротиву. “Офіційно ‘сфєрум’ є месенджером, який просуває міністерство просвіти країни-терориста. Так, за задумом саме в ньому мають вести спілкування вчителі з учнями та батьками, — йдеться в повідомленні. — Проте цей софт розроблений дотичними до фсб структурами й може шпигувати за власником телефону, зокрема передавати дані про контакти, дзвінки, пересування та пошукові запити власника”. Центр національного спротиву радить українцям, що перебувають під окупацією, встановлювати цей софт лише на окремий телефон або уникати інсталяції шкідливого додатка.

Фото: Центр національного спротиву

Фото: Центр національного спротиву

• У дитячому будинку-інтернаті в “ЛНР” вибухнула граната, поранення отримали чотири людини, повідомляють російські медіа. “Відбулася одна соціально значуща подія, пов’язана з вибухом ручної гранати на території дитячого будинку-інтернату, внаслідок якої постраждали чотири особи”, — повідомили екстрені служби окупованої території. Скоріш за все, йдеться про інтернат у Сорокіному (у ЛНР використовують радянську назву Краснодон).  В установі мешкають понад 100 дітей. Нібито гранату приніс один із дорослих постояльців. Чи є серед постраждалих діти, невідомо.

• 16 серпня так званий суд у “ДНР” засудив до 24 років позбавлення волі полонених азовців Павла Артеменка та Антона Романюка, повідомляє Суспільне із посиланням на слідчий комітет Російської Федерації. Українців звинуватили в тому, ніби вони навесні минулого року під час відступу обстріляли житлові будинки. Крім ув’язнення азовцям присудили виплатити матеріальну компенсацію мешканцям Маріуполя на загальну суму 27 млн рублів.

Азовці Павло Артеменко та Антон Романюк, скриншот з відео ТАСС

Азовці Павло Артеменко та Антон Романюк, скриншот з відео ТАСС
•  Щонайменше 1618 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної російської агресії. Станом на ранок 21 серпня 2023 року за офіційною інформацією ювенальних прокурорів 503 дитини загинули та понад 1115 отримали поранення різного ступеня тяжкості. “Ці цифри не остаточні. Триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях”, — зазначають в Офісі генпрокурора.

Інфографіка Офісу Генпрокурора

Інфографіка Офісу Генпрокурора

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 20 серпня 2023 року ініціативою зафіксовано 48342 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися