MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Ракетами і дронами по соборах і зерносховищах — підсумки тижняАтаки на Київ і Харків, евакуація з Сумщини, повернення тіл загиблих полонених — підсумки тижняПовертаємо своїх додому — підсумки тижняДитинство під прицілом — підсумки тижняУ Бердянську окупанти вбили двох підлітків — підсумки тижняУ затоплених Олешках руйнується унікальний музей наївного мистецтва — підсумки тижняВелика вода як черговий воєнний злочин Росії — підсумки тижняДень захисту дітей під бомбами і зачинені укриття — підсумки тижняСправа Кирила Тлявова, кагарлицькі ґвалтівники, ‘націоналізація’ Меджлісу — підсумки тижняОкупанти використовують дітей та АЕС як щит від українського контрнаступу — підсумки тижняНічні атаки, Пулітцерівська премія, реєстр завданих Росією збитків — підсумки тижняОбстріл евакуаційних екіпажів та загибель саперів ДСНС — підсумки тижняРакети, що вбивають весну, — підсумки тижняЗамінована Україна, іспит на громадянство, комунальні борги — підсумки тижня Великодні обмін та обстріл — підсумки тижняПорятунок дітей, викрадення співробітників АЕС, вербування ‘Вагнером’ українців — підсумки тижняПошук убивць Макса Левіна, діти на лінії фронту, 10 років за депортацію — підсумки тижняВорог обстрілював житлові квартали, гуртожитки, пункт незламності — підсумки тижняОрдер на арешт Путіна, реєстровані партнерства, примусова евакуація — підсумки тижняСуд над Буткевичем, ім’я героя, масований обстріл — підсумки тижня

Справедливість для жертв Оленівки — підсумки тижня

31.07.2023   
Ірина Скачко
Минулого тижня ми згадували страшну трагедію, що сталася рік тому в Оленівці. Винні в загибелі українських військовополонених досі не покарані. Тим часом Росія продовжує обстрілювати українські міста і села. ХПГ розповідає про важливі події минулого тижня.

Захід Асоціації родин захисників «Азовсталі», присвячений трагічним роковинам теракту в Оленівці

Захід Асоціації родин захисників «Азовсталі», присвячений трагічним роковинам теракту в Оленівці

• В ООН закликали притягнути до відповідальності винних у теракті в Оленівці, наголосивши, що Москва бреше, заявляючи, що причиною трагедії стала випущена ЗСУ ракета HIMARS. Вибух у колонії на території тимчасово окупованої Оленівки стався 28-29 липня 2022 року. Тоді загинуло щонайменше 50 українських полонених.

“Військовополонені, які отримали поранення або загинули в Оленівці, та члени їхніх сімей заслуговують на те, щоб правда була відома, а винні в порушеннях міжнародного права понесли відповідальність”, — заявив Верховний комісар з прав людини Волкер Тюрк. В ООН кажуть, що провели численні інтерв’ю з постраждалими, проаналізували додаткову інформацію та дійшли висновку, що вибух “не був спричинений ракетою HIMARS”. В організації заявили, що так і не встановили джерело вибуху, але продовжуватимуть розслідувати інцидент. Росія досі не надала ООН доступу до тимчасово окупованих територій України.

• СБУ повідомила про підозру ексочільнику Оленівської колонії. Це місцевий житель, що до 2014 року був начальником сектору з розшуку в Горлівському райвідділі розформованої міліції Донецької області, а на початку 2022 року очолив Оленівську колонію та пробув на цій “посаді” до кінця липня.

“Встановлено, що з початку повномасштабного вторгнення рф і до кінця липня 2022 року він організував катування більше 100 полонених бійців ЗСУ, — повідомляють у спецслужбі. — Для тортур над потерпілими їх відводили до спеціально створеного на території колонії дисциплінарного ізолятора. У його застінках до людей застосовували різні види фізичного насильства і вчиняли психологічний тиск, які супроводжували постійними погрозами ‘повільного’ вбивства”.

Повідомляється, що військовополонених катував також “молодший інспектор відділу нагляду” окупаційної в’язниці. Раніше він перебував у складі так званої “служби виконання покарань” терористичної організації “ДНР” у тимчасово окупованій Горлівці.

Обом фігурантам повідомили про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (жорстоке поводження з військовополоненими, вчинене за попередньою змовою групою осіб).

Супутниковий знімок колонії в Оленівці після вибуху. Світлина оприлюднена Christopher Miller у твітері.

Супутниковий знімок колонії в Оленівці після вибуху. Світлина оприлюднена Christopher Miller у твітері.

• Тим часом українські слідчі встановили, що вибух у виправній колонії в Оленівці був спричинений застосуванням реактивного термобаричного гранатомета, повідомляє Суспільне, посилаючись на відповідь Офісу Генпрокурора на офіційний запит журналістів. За словами заступника начальника Департаменту протидії злочинам ОГП Тараса Семківа, на місці вибуху не працювала жодна міжнародна організація.

Наслідки вибуху в Оленівці. Скріншот з телеграм-каналу Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Наслідки вибуху в Оленівці. Скріншот з телеграм-каналу Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

“Ці висновки не є остаточними. Ми збираємо докази, які є, з відкритих джерел, з показань свідків. У нас є попередні висновки про те, що було застосовано термобаричний реактивний боєприпас, але дуже і дуже багато [питань] залишаються ще не з’ясованими”, — розказав Тарас Семків. Наразі у справі призначено 57 судово-медичних експертиз щодо встановлення причин смерті загиблих. Вже допитали 13 свідків з-поміж звільнених військовополонених.

• У Росії в Південному окружному військовому суді почався розгляд справи щодо 18 українських військовополонених з батальйону “Айдар”, повідомляє Zmina із посиланням на російське пропагандистське видання ТАСС. Українців звинувачують в участі в терористичній організації. Також є інформація, що серед обвинувачень — “насильницька зміна влади”. “Під час процесу російський суд перекваліфікує статті, що закидають полоненим, з так званого ‘законодавства’ російських бойовиків на Донеччині на офіційне російське”, — пояснюють журналісти видання Zmina.

Скріншот з сайту Zmina

Скріншот з сайту Zmina

• Ввечері 28 липня російські війська завдали удару по Дніпру ракетами “Іскандер”. Під удар потрапила житлова багатоповерхівка та будівля місцевого СБУ. Здійнялася пожежа. Поранень зазнали 10 людей, серед них — троє дітей та двоє дівчат 20 років. На щастя, багатоквартирний будинок ще майже не був заселений, тому вдалося уникнути більших жертв.

Дніпро, 28 липня 2023 року. Фото: Офіс генпрокурора

Дніпро, 28 липня 2023 року. Фото: Офіс генпрокурора

• 29 липня російська ракета влучила в будівлю одного з навчальних закладів у Сумах: один із його корпусів повністю зруйновано, ще один — пошкоджено. Крім того, вибухом пошкодило гуртожитки, житлові будинки, церкву та недільну школу. Загинули двоє людей, двадцять — отримали поранення.

Суми, 29 липня 2023 року. Фото: телеграм-канал Володимира Зеленського

Суми, 29 липня 2023 року. Фото: телеграм-канал Володимира Зеленського

• Того ж дня окупанти вдарили по Запоріжжю. “Ворожа ракета влучила по відкритій місцевості. На превеликий жаль, загинули чоловік та жінка. Ще одна жінка отримала поранення. Щирі співчуття рідним і близьким загиблих людей. Вибуховою хвилею вибито вікна у багатоповерхівках та пошкоджено будівлю освітнього закладу і супермаркету”, — повідомив у своєму Telegram-каналі секретар міськради Анатолій Куртєв.

Запоріжжя, 29 липня 2023 року. фото: телеграм-канал Анатолія Куртєва

Запоріжжя, 29 липня 2023 року. фото: телеграм-канал Анатолія Куртєва

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 30 липня 2023 року ініціативою зафіксовано 47075 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати. 

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися