MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Президент підписав закон про повернення e-декларування

10.10.2023   
Марина Гарєєва
Сьогодні, 10 жовтня, Президент України Володимир Зеленський підписав закон про повернення та відкриття електронного декларування.

Президент України Володимир Зеленський. Світлина: ОП.

Президент України Володимир Зеленський. Світлина: ОП.

10 жовтня Президент України Володимир Зеленський підписав закон про повернення електронного декларування та відкриття декларацій.

Про це свідчить картка законопроєкту 9534, де зазначено, що документ був повернутий до парламенту з підписом Президента. 

Як зауважив голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков, НАЗК повинно “забезпечити відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій не пізніше 60 днів з дня набрання чинності Закону”, тобто до середини грудня.

Своєю чергою суб’єкти декларування мають подати декларації за 2021–2022 роки до 31 січня 2024 року. “До зазначеної дати декларанти мають подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021–2022 роках, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше”, — пояснили у НАЗК.

Закон також передбачає, що декларанти, які під час дії воєнного стану (до набрання чинності Законом) вже подали декларації за 2021–2022 роки, мають право подати виправлені декларації. Для цього протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом їм буде потрібно письмово звернутися до НАЗК і попросити забезпечити можливість подати виправлену декларацію. Подібна заява має бути оформлена письмово, в довільній формі, зауважили у НАЗК.

“Після чого зазначені суб’єкти декларування зможуть один раз упродовж 30 календарних днів (з дня відкриття доступу) подати виправлені декларації за ці періоди. Про надання такої можливості декларантам буде повідомлено в їхні персональні електронні кабінети у Реєстрі декларацій, без направлення офіційного листа”, — розповіли в агентстві. В НАЗК також попередили, що з відновленням декларування будуть запущені відповідні механізми фінансового контролю.

Електронне декларування під час війни

5 вересня цього року Верховна Рада ухвалила в цілому закон, що відновлює електронне декларування для посадових осіб держави та місцевого самоврядування. Утім, ключова правка 371, що стосувалася негайного відкриття реєстру декларацій, не набрала необхідної кількості голосів. При цьому декларувати доходи можна було у добровільному порядку.

Рішення не відкривати декларації викликало хвилю суспільного обурення, яка вилилася в петицію, що швидко набрала необхідну кількість голосів. Автором петиції виступив військовослужбовець ЗСУ Олександр Ябчанка. Зрештою Володимир Зеленський ветував редакцію закону, що передбачала відкриття декларацій за рік. “Декларації мають бути відкритими. Одразу. Не через рік. Уже зараз реєстр треба відкривати. Власне, із цією головною правкою закон має бути проголосований. Бажано швидко”, — написав глава держави у телеграм-каналі 12 вересня.

Вже 20 вересня парламентарі врахували президентське вето й ухвалили рішення негайно відкрити декларації для громадськості. За відкриття декларацій проголосувала конституційна більшість: 341 депутат України.

Нагадаємо, що у перші тижні повномасштабного російського вторгнення обов’язкове подання декларацій було призупинене. Проте аби почати переговори про вступ України до ЄС та виконувати вимоги МВФ, Україні потрібно було ухвалити закон про відновлення декларування.

30 січня 2023 року посли країн G7 та ЄС виступили за якнайшвидше ухвалення в Україні Державної антикорупційної програми та відновлення е-декларування та фінансового звітування політичних партій. У грудні 2022-го в українському представництві Transparency International повідомляли, що лише третина всіх посадовців подали декларації за 2021 рік. В організації побоювалися, що неподання декларацій, помножене на відсутність перевірок, “максимально сприяє корупції та зловживанням, які в сучасних умовах є ще більш небезпечними явищами для держави та суспільства”. Ще у 2021 році у Європарламенті наголошували, що “корупція має руйнівний вплив на стан прав людини й часто підриває як функціонування та легітимність інститутів, так і принцип верховенства права”. 

 Поділитися