Двопалатний парламент та Кримськотатарська Автономна Республіка: модельний проєкт Конституції України
Цей модельний проєкт є одним із результатів дослідницьких творчих зусиль Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) та Харківської правозахисної групи (ХПГ) в ділянці сучасного євроатлантичного конституціоналізму, захисту прав людини і основоположних свобод в Україні в період 1994—2023 рр.
Він передбачає новий підхід до визначення засад конституційного ладу України, двопалатну структуру українського парламенту — Національних Зборів України, пропонує президентську форму правління (президент — глава виконавчої гілки влади), переосмислює весь комплекс суб’єктивних прав і свобод людини і громадянина.
Цілком новим у проєкті є юридичний статус Кримськотатарської Автономної Республіки як політичної (національної) автономії кримськотатарського народу. Ідейну основу проєкту складають надбання національної та загальної євроатлантичної конституційної думки.
У принципових питаннях свободи совісті, слова та медій модельний проєкт відображає аксіоматичні позиції американської (США) конституційної парадигми.
Він буде цікавий для членів Ради національної безпеки і оборони України, Комісії при Президентові України з питань правової реформи, фахівців у царині політичних наук, філософії права, порівняльного та національного конституційного права, громадських активістів, а також усіх тих, хто цікавиться питаннями верховенства права, сучасної політичної та правової теорії.
Модельний проєкт Конституції України.docx
Англомовний переклад повномасштабного коментованого модельного проєкту нової Конституції України — 2023 здійснено Мартою Мідяною (J.D. Candidate — 2024 /Cardozo School of Law, New-York, USA). Його можна завантажити тут: Constitution of Ukraine. A draft.rtf