MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Уряд запровадить тимчасове посвідчення громадянина України

27.02.2024   
Марина Гарєєва
Цей документ допоможе українцям виїхати з тимчасово окупованих територій чи зон ведення бойових дій, кажуть урядовці. Розповідаємо, хто може отримати тимчасове посвідчення і що для цього потрібно зробити.

Фото з відкритих джерел. Ілюстрація: Марія Крикуненко / Харківська правозахисна група

Фото з відкритих джерел. Ілюстрація: Марія Крикуненко / Харківська правозахисна група

23 лютого Кабінет міністрів ухвалив постанову “Про реалізацію експериментального проєкту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України громадянам України, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією”. Більше про неї розповіли в уряді та Мінреінтеграції

Навіщо ця постанова?

Як зауважили в уряді, це експериментальний проєкт, що діятиме два роки. Він покликаний допомогти українцям, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) чи у зоні ведення бойових дій, повернутися до України через треті країни.

Наразі значна кількість громадян України на ТОТ або у зоні ведення бойових дій втратили чи не змогли отримати українські паспорти. При цьому люди не можуть оформити посвідчення особи на повернення в Україну, адже Російська Федерація використає такий документ як підтвердження того, що Україна визнає власні території територіями іноземної держави. 

Враховуючи вищезазначене, на засіданні Координаційного штабу вирішили розробити проєкт, який передбачає оформлення тимчасового посвідчення громадянина України, повідомляють в уряді. 

Українці зможуть отримати тимчасове посвідчення громадянина через членів сімʼї або законних представників. Таким чином можна буде оформити документ без присутності самої людини, яка перебуває на ТОТ або на територіях, де точаться бої.

При цьому член сімʼї або законний представник, який звертається за документом від імені такої людини, має перебувати на підконтрольній Україні території.

Хто може отримати тимчасове посвідчення громадянина України?

Тимчасове посвідчення громадянина України можуть отримати

  • люди, які втратили українські паспорти, але про яких є інформація щодо оформлення паспорта (українського або закордонного) в Єдиному державному демографічному реєстрі чи у відомчій системі ДМС;
  • неповнолітні (люди, яким ще не виповнилося 18 років), про яких немає інформації в Єдиному реєстрі чи у відомчій системі ДМС.

Як отримати таке посвідчення?

Тимчасове посвідчення громадянина України оформлюватимуть органи Державної міграційної служби, на основі звернень:

  • одного з батьків (усиновлювачів);
  • опікунів, піклувальників або інших законних представників;
  • одного з подружжя;
  • повнолітньої дитини або онука/онуки;
  • рідного (повнорідного, неповнорідного) брата або сестри;
  • офіційного звернення Мінреінтеграції.

Скільки виготовлятимуть і куди надсилатимуть документ?

Тимчасове посвідчення громадянина України виготовлятимуть протягом 15 робочих днів із дня подання заяви-анкети. Це безплатна послуга. 

Коли тимчасове посвідчення буде готове, його надішлють до відповідного територіального органу ДМС чи Мінреінтеграції, звідки документ мають передати законному представнику або члену сім’ї. Останні зможуть передати тимчасове посвідчення громадянина Україна людині, на ім’я якої воно оформлене.

Таким чином українці зможуть отримати документ, що буде посвідчувати особу та підтверджувати громадянство. За допомогою тимчасового посвідчення громадянина України люди зможуть виїхати з ТОТ чи зони ведення бойових дій, в’їхати на територію третіх країн і звернутися до закордонних дипломатичних установ для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, говорять урядовці. 

 Поділитися