MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Міжнародні правозахисники засуджують Росію за переслідування Свідків Єгови

22.04.2024    джерело: europeantimes.news
Віллі Фотре
20 квітня 2024 року виповнилося сім років, відколи в Росії заборонили Свідків Єгови. На думку експертів, переслідування безневинних вірян стали провісником повернення широкомасштабних сталінських репресій у путінській Росії. Ми публікуємо український переклад статті директора та співзасновника Human Rights Without Frontiers щодо переслідування Свідків.

Листопад 2022 року. Володимир Піскарев, Володимир Мельник і Артур Путінцев у клітці під час судового засідання. Vladimir Piskarev, Vladimir Melnik and Artur Putintsev in a cage during a court hearing. November 2022

Листопад 2022 року. Володимир Піскарев, Володимир Мельник і Артур Путінцев у клітці під час судового засідання.

Всесвітня штаб-квартира Свідків Єгови (20.04.2024) — 20 квітня виповнюється сім років з дня введення в Росії загальнонаціональної заборони на діяльність Свідків Єгови, внаслідок якої сотні мирних вірян були ув’язнені, а деякі зазнали жорстоких тортур.

Міжнародні правозахисники засуджують Росію за переслідування Свідків Єгови, котрі жахливо нагадують репресії Свідків, з якими вони стикалися за радянських часів. Як стверджують експерти, переслідування Свідків Єгови у Росії стало провісником повернення широкомасштабних сталінських репресій.

“Важко повірити, що цей загальнонаціональний наступ на Свідків Єгови триває вже сім років. З незрозумілих причин Росія використовує величезні місцеві та національні ресурси для переслідування безневинних Свідків, у тому числі літніх і немічних, і часто вламується в їхні домівки рано-вранці або посеред ночі”, — сказав Джаррод Лопес, прессекретар Свідків Єгови.

“Під час цих обшуків домівок або допитів ні в чому не винних чоловіків і жінок іноді б’ють або навіть катують, аби вони видали імена та місцеперебування своїх єдиновірців. Свідків переслідують лише за те, що вони читають Біблію, співають пісні та мирно обговорюють свої християнські переконання. Російська влада з необґрунтованою ненавистю до неправославних християн продовжує безпринципно зневажати права людини та свободу совісті Свідків Єгови. З повним усвідомленням того, що їхня особиста віра та добропорядність піддаються нападкам, Свідки твердо вирішили дотримуватися власних переконань”.

Масові переслідування в Росії та окупованому Криму з часу введення заборони у 2017 році

  • Були проведені понад 2 090 обшуків у домівках Свідків Єгови.
  • 802 чоловіки та жінки були притягнуті до кримінальної відповідальності за свої християнські переконання.
  • 421 людина була на певний час ув’язнена (включно з 131 людиною: чоловіками та жінками, які наразі перебувають у тюрмах).
  • 8 років — це максимальний термін ув’язнення у порівнянні з шістьома роками [Денніс Крістенсен був першим, кого у 2019 році визнали винним і засудили до ув’язнення].
  • Понад 500 чоловіків і жінок були внесені до російського федерального списку екстремістів/терористів з моменту запровадження заборони.

Для порівняння:

  • Відповідно до ч. 1 ст. 111 КК РФ, за завдання тяжких тілесних ушкоджень передбачено максимальне покарання у вигляді восьми років позбавлення волі.
  • Відповідно до ч. 1 ст. 126 КК РФ, викрадення людини передбачає до п’яти років позбавлення волі.
  • Відповідно до ч. 1 ст. 131 КК РФ, зґвалтування карається позбавленням волі терміном від трьох до шести років.

Запитання, які часто ставлять про заборону Свідків Єгови

З чого все почалося?

Федеральний закон “Про протидію екстремістській діяльності” (No 114-ФЗ) було ухвалено у 2002 році, частково для залагодження проблеми тероризму. Проте у 2006, 2007 і 2008 роках Росія внесла поправки до цього закону, аби він поширювався “далеко за межі будь-яких побоювань щодо екстремізму, пов’язаного з тероризмом”, мовиться у статті “Закон про екстремізм у Росії порушує права людини”, опублікованій у виданні The Moscow Times.

Закон “просто використовує термінологію про ‘тероризм’, котра стала звичайним явищем на міжнародному рівні після нападу на вежі-близнюки в Нью-Йорку 11 вересня, та використовує її для опису небажаних релігійних груп по всій Росії”, пояснює Дерек Г. Девіс, колишній директор Інституту церковно-державних досліджень ім. Дж. М. Доусона при Університеті Бейлора. Таким чином “ярлик ‘екстреміст’ несправедливо та непропорційно вживають щодо Свідків Єгови”, каже пан Девіс.

На початку 2000-х років російська влада почала забороняти десятки біблійних книг Свідків Єгови, вважаючи їх “екстремістськими”. Потім влада виставила Свідків у негативному світлі, підкинувши заборонену літературу до їхніх молитовних будинків (див. посилання 1, посилання 2).

Невдовзі офіційний сайт Свідків Єгови, jw.org, був заборонений, а постачання Біблій були затримані. Ця кампанія переросла у загальнонаціональну заборону Свідків Єгови у квітні 2017 року. Зрештою конфіскували релігійне майно Свідків Єгови, яке вартувало десятки мільйонів доларів.

Чи було загострення ситуації?

Так. Росія виносить один із найсуворіших тюремних вироків з моменту заборони Свідків у 2017-му. До прикладу, 29 лютого 2024 року 52-річного Олександра Чагана засудили до восьми років позбавлення волі. Подібне покарання зазвичай призначають за завдання тяжких тілесних ушкоджень. Чаган став шостим Свідком Єгови, який отримав такий суворий вирок лише за те, що мирно сповідував свої християнські переконання. Станом на 1 квітня 2024 року в російському ув’язненні перебувають 128 Свідків Єгови.

Ми також спостерігаємо сплеск у проведенні обшуків домівок. До прикладу, 2023 року були проведені обшуки у 183 домівках Свідків Єгови, тобто у середньому 15,25 — на місяць. Зростання було в лютому 2024 року, коли було зареєстровано 21 рейд.

“Як правило, ‘домашні рейди’ проводять силовики, озброєні ніби для смертельної бійки, — говорить Джаррод Лопес, речник Свідків Єгови. — Свідків часто витягають із ліжка, при цьому вони не повністю одягнені, тоді як силовики зверхньо записують усе, що відбувається. Відеокадри цих сміховинних рейдів ширяться інтернетом та соціальними мережами. Місцева міліція та співробітники ФСБ хочуть влаштувати театралізовану виставу, ніби вони ризикують своїм життям під час боротьби з небезпечними екстремістами. Це абсурдна шарада, що має жахливі наслідки! Під час обшуків або допитів деяких Свідків Єгови жорстоко побили чи катували. Як ви розумієте, таке ніколи не записують. Проте Свідків Єгови не дивують і не лякають систематичні переслідування у Росії. Історія Росії, нацистської Німеччини та інших країн засвідчила, що віра Свідків Єгови завжди переживала гоніння. Ми очікуємо, що історія повториться”.

Репресії проти Свідків Єгови в Радянському Союзі. Операція “Північ”

Цього місяця виповнюється 73 роки операції “Північ” — найбільшої масової депортації релігійної групи в історії СРСР, під час якої тисячі Свідків Єгови були депортовані до Сибіру.

У квітні 1951 року близько 10 000 Свідків Єгови та їхніх дітей із шести радянських республік (Білорусі, Естонії, Латвії, Литви, Молдови та України) були по суті викрадені, коли влада депортувала їх у переповнених потягах до закрижанілих, безлюдних обширів Сибіру. Ця масова депортація отримала назву “Операція ‘Північ’”.

Упродовж усього двох днів домівки Свідків Єгови були конфісковані, а мирні послідовники були заслані у віддалені поселення в Сибіру. Багатьом Свідкам доводилося працювати у небезпечних і суворих умовах. Вони потерпали від недоїдання, хвороб, психічних та емоційних травм через розлуку з власними родинами. Насильницька депортація також призвела до смерті деяких Свідків. 

У 1965 році багатьох Свідків нарешті звільнили із заслання, проте їм так і не повернули конфісковане майно.

Попри спробу уряду знищити близько 10 000 Свідків Єгови, які мешкали в СРСР, “операція ‘Північ’ не досягла своєї мети”, каже доктор Микола Фустея, науковий співробітник-координатор Інституту історії в Молдові.  “Організацію Свідків Єгови не було знищено, і її члени не перестали нести людям свою віру, а почали робити це ще відважніше”.

Після краху радянського режиму кількість Свідків Єгови різко зросла.

Експонентне зростання

У червні 1992 року Свідки Єгови провели у російському місті Санкт-Петербурзі масштабний міжнародний конгрес. У заході взяли участь близько 29 000 мешканців колишнього Радянського Союзу, а також тисячі делегатів з усього світу.

Більшість Свідків, депортованих під час операції “Північ”, були з України — понад 8 000 людей із 370 населених пунктів. При цьому вже 6—8 липня 2018 року інший великий конгрес Свідків Єгови, який відбувся у Львові (в Україні), зібрав тисячі людей. Понад 3 300 делегатів із дев’яти країн приїхали до України, аби взяти участь у програмі під назвою “Будьте мужні!”. Сьогодні в Україні налічують понад 109 300 Свідків Єгови.

За посиланням ви знайдете інформацію про те, як переслідування в Росії вплинули на Свідків Єгови.

Перекладачка: Марина Гарєєва
 Поділитися