MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Окупанти обшукали та допитали шістьох Свідків Єгови в Криму

14.08.2024   
Марина Гарєєва
Проти однієї літньої вірянки порушили кримінальну справу. Іншого вірянина травмували.

Ілюстративне зображення.

Ілюстративне зображення.

Про порушення прав вірян повідомила Європейська асоціація “Свідків Єгови”.

В асоціації розповіли, що рано-вранці 5 серпня “кілька груп озброєних силовиків у масках” увірвалися до помешкань Свідків Єгови, які мешкали у селищах Роздольне й Сінокісне та в Алушті. Силовики “грубо вимагали надати паролі від електронних пристроїв” і “розпитували про одновірців”. Під час одного з обшуків окупаційні силовики навіть “погрожували заподіяти шкоду домашньому улюбленцю”.

Після обшуків окупанти забрали електронні пристрої, в тому числі кнопковий телефон, і особисті записи вірян. Як повідомили в Європейській асоціації “Свідків Єгови”, обшуки відбувалися під керівництвом “старшого слідчого СВ СК у Республіці Крим Я. А. Меркулова”.

В асоціації також розповіли про чоловіка, який постраждав від дій окупаційних силових органів. Це сталося у селищі Роздольному: представники окупаційних силових органів прийшли до вірянина на роботу. Вірянина “поклали обличчям у підлогу та затягли руки капроновою стяжкою, через що він отримав травму”. Згодом чоловік зафіксував отримані ушкодження у травмпункті, “проте медичну довідку у нього відібрали у відділку поліції”, наголосили в Європейській асоціації.

Ба більше, через чотири години після початку обшуків стосовно 68-річної вірянки Тамари Братцевої окупанти порушили кримінальну справу за частиною першою статті 282.2 Кримінального кодексу РФ.

Читайте також: У Севастополі засудили Cвідка Єгови “за екстремізм”

За даними Європейської асоціації “Свідків Єгови”, за останні сім років у тимчасово окупованому Криму кримінального переслідування за віру зазнали щонайменше 30 Свідків Єгови.

При цьому, згідно з міжнародним гуманітарним правом, Російська Федерація не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованих територіях України. Переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, є порушенням статті 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону).

Загальний контекст

Нагадаємо, що у квітні 2017 року Верховний суд РФ визнав “Управлінський центр Свідків Єгови в Росії” екстремістською організацією та заборонив її діяльність у Росії. У серпні 2017-го Міністерство юстиції РФ долучило всі громади Свідків Єгови, у тому числі кримські осередки Свідків, до списку екстремістських організацій. Зрештою вірян почали переслідувати у межах кримінальних справ. “Меморіал” вважає заарештованих Свідків Єгови політв’язнями.

У червні 2022-го Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав заборону організації “Свідки Єгови” в Росії та в тимчасово окупованому Криму незаконною. Як повідомляло видання “Ґрати”, у рішенні ЄСПЛ було зазначено, що заборона організації “Свідки Єгови” є результатом політики нетерпимості з боку російської влади, а суворі заходи, спрямовані проти Свідків, “не можна було виправдати як ‘необхідні’ у вільному та демократичному суспільстві”. Європейський суд з прав людини вирішив, що Росія порушила право на свободу релігії, висловлення думок і зборів (статті 911 Європейської конвенції з прав людини), а також право на повагу до власності (стаття перша протоколу №1). Тоді ж ЄСПЛ вимагав закрити усі наявні кримінальні справи, порушені проти Свідків Єгови, звільнити тих вірян, яких вже позбавили волі, та повернути вилучене внаслідок переслідувань майно та/чи виплатити компенсації.

У квітні 2024 року виповнилося сім років, відколи в Росії заборонили Свідків Єгови. На думку експертів, переслідування безневинних вірян стали провісником повернення широкомасштабних сталінських репресій у путінській Росії. Ми публікували український переклад статті Віллі Фотре, директора та співзасновника Human Rights Without Frontiers, щодо переслідування Свідків.

За даними Фотре, від початку заборони Свідків у 2017 році до квітня 2024 на території РФ та у тимчасово окупованому Криму:

  • були проведені понад 2 090 обшуків у домівках Свідків Єгови;
  • 802 людини були притягнуті до кримінальної відповідальності за свої християнські переконання;
  • 421 людина була на певний час ув’язнена (включно з 131 людиною: чоловіками та жінками, які станом на той час перебували у тюрмах);
  • понад 500 чоловіків і жінок були внесені до російського федерального списку екстремістів/терористів з моменту запровадження заборони.

Станом на серпень 2024-го, за релігійну діяльність в Росії ув’язнені щонайменше 137 Свідків Єгови. Щонайменше дев’ять Свідків ув’язнені в тимчасово окупованому Криму, повідомляють на офіційному сайті організації. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися