MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Повернувся з полону й був побитий ТЦК на вулиці

01.09.2024   
Денис Волоха, Ірина Скачко
Олег звільнився з військової служби наприкінці липня. Вже за пару тижнів його перестріли представники територіального центру комплектування. Перевірка документів закінчилася для колишнього полоненого синцями і забоями.

Олег Новіков хоче, щоб співробітники ТЦК діяли за законом © Денис Волоха

Олег Новіков хоче, щоб співробітники ТЦК діяли за законом © Денис Волоха

32-річний Олег Новіков має юридичну освіту, служив у правоохоронних органах та брав участь в АТО. 30 грудня 2022 року його мобілізували, а вже за тиждень він опинився у полоні, де пробув кілька місяців.

Ми не розпитуємо його одразу про те, що відбувалося в неволі: це тривалий і важкий процес, до якого потрібно готуватися. Однак численні діагностовані проблеми зі здоровʼям, яких не було раніше, іноді говорять гучніше за слова.

8 серпня в Олега сталася сутичка з представниками ТЦК у Харкові. Його та кількох інших громадян зупинили для перевірки документів. Чоловік каже: люди з ТЦК нецензурно спілкувалися з цивільними. Він зробив їм зауваження, а потім вирішив не говорити, що воював і був у полоні. Коли працівники ТЦК побачили у військовому квитку позначку про звільнення, то почали зневажливо про це відгукуватись. “Вони зрозуміли, що я звільнився, але не зрозуміли, на якій підставі, і почали її вигадувати”, — говорить Олег. Далі він так описує їхній діалог:

— Ви у школі вчилися? Читати вмієте?

— Чого ти такий розумний? Чого ти такий борзий?

— Ти хочеш мені щось предʼявити?

— Так, я хочу предʼявити.

Після цього, як стверджує Олег, один із працівників ТЦК спробував його вдарити. Олег хотів захиститися від удару, але тоді його став бити інший військовий. Коли Олег зрозумів, що побиття не уникнути, він почав тікати, але зупинився, щоб сфотографувати кривдників. Один із них догнав Олега, щоб забрати його телефон, вимагаючи видалити фото. Втім, помітивши, що бійку знімають перехожі на іншому боці вулиці, представники ТЦК поїхали з місця події.  Хлопці, які були свідками сутички, передали Олегу відео. На ньому чітко видно, як люди з ТЦК б’ють Олега по обличчю (пізніше вони заявляли, що просто штовхнули чоловіка).

Тим часом представники ТЦК поїхали, а Олег Новіков викликав поліцію та того ж дня пройшов судмедекспертизу.

Спочатку поліція не відкривала справу, тому Олег вирішив звернутися до Державного бюро розслідувань. Там, зі слів чоловіка, його відмовилися слухати й грубо вигнали. Обурившись, ветеран записав відеозвернення для соцмереж, яке набуло широкого розголосу. Зрештою йому зателефонували з поліції й почали розслідування.

Чоловік стверджує, що своєю справою хоче змінити поведінку ТЦК, оскільки такі дії “ображають честь та форму”.

На передовій через 2 дні після мобілізації

— За свою службу з 22-го року я бачив чимало непідготовлених людей, які на другий день війни втрачають глузд, які можуть бути озлобленими на всіх, заподіяти собі шкоду та прибити своїх же побратимів, — скаржиться ексвійськовий на недоліки мобілізації.

У грудні 2022-го його самого затримали в метро і вже через два дні він — солдат-стрілець штурмового батальйону 17 окремої танкової бригади, на нулі, за 500 метрів від лінії фронту.

Після звільнення з полону Олег Новіков ще понад рік служив у ЗСУ

Після звільнення з полону Олег Новіков ще майже півтора року служив у ЗСУ

— Медогляд пройшов дуже швидко, без паспорта, без жодних документів мене одразу відправили на ВЛК, сказали, що я придатний. Наступного дня, після того, як мене привезли до військової частини, нас спорядили, одягли й посадили до вантажівок. Так ми приїхали в Донецьку область.

Олег пригадує: часу на підготовку і навчання у мобілізованих не було, хоча багато з них навіть не вміли користуватися зброєю.

— З першого січня до шостого були постійні стрілецькі бої, артсистеми працювали, реактивні системи. Були двохсоті й багато трьохсотих.

У неволі

Коли під час бою Олег з побратимами забирав з лінії вогню поранених,  через удар артсистеми отримав акубаротравму, втратив свідомість і потрапив у полон до “вагнерівців”.

— ...До тями прийшов, коли хтось перевіряв мої кишені. Спочатку думав — це свої. У них ще й форма була, як у нас... А вони кажуть, що “музиканти”, а потім вдарили по голові. Роздягли при морозі мінус 30…

Про полон чоловік не любить згадувати. Катування, жахливі умови утримання, відсутність медичної допомоги — все це позначилося на його здоров’ї. Каже, спочатку в російській тюрмі взагалі не міг встати на ноги, лише молився, щоб колись мати змогу ходити.

— Маю тепер серйозні проблеми з хребтом: зміщення дисків, протрузії, пухлину. Сплю по 2-4 години. Перед очима — все, що пройшов. Всі побратими, які загинули, які залишилися в тюрмах…

Нагрудний знак

Нагрудний знак "За незламність" вручають військовослужбовцям, які пройшли через полон

У березні 2023 року під час обміну полоненими Олег повернувся в Україну. Потім — місяць реабілітації у шпиталі, а вже 2 травня — знову служба. Після обстеження йому встановили обмежену придатність, але попри це довелося згодом ще навіть потрапити до бойової частини. Звільнився Олег Новіков лише 21 липня цього року.

Що тепер?

З повідомлень ЗМІ Олег дізнався, що його кривдників уже відсторонили від “функції оповіщення громадян”. Засідання суду відбудеться 9 вересня у Ленінському районному суді.

— Дії співробітників ТЦК у поліції кваліфікували як нанесення легких тілесних ушкоджень, це стаття 125 кримінального кодексу, — вважає адвокатка Харківської правозахисної групи Таміла Беспала. — Але ми подали заяву на перекваліфікацію. Адже це не просто синці та садна. Співробітники ТЦК скористалися своїм службовим становищем. Вони були при виконанні. Це ст. 365 ККУ. Ситуація ускладнюється тим, що територіальні центри комплектації мають дивний статус. Це не правоохоронний орган. Людей просто уповноважили вручати повістки. Але тим не менш, я впевнена, що дії співробітників ТЦК підпадають саме під цю статтю. До того ж треба враховувати статус постраждалого, людина повернулася з полону й багато чого пережила.

Олег Новіков упевнений, якщо мобілізація відбуватиметься лише в законний спосіб, тоді й військо буде більш вмотивоване і підготовлене: “Я хочу, щоб у ТЦК зрозуміли: бити людей не можна”.

 Поділитися