MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Загиблі у Львові, поранені у Кривому Розі

04.09.2024   
Марина Гарєєва
4 вересня російські війська продовжили тероризувати українців та знову вдарили по цивільній інфраструктурі.

4 вересня 2024 року. Львів після російської атаки. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Зеленського.

4 вересня 2024 року. Львів після російської атаки. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Зеленського.

Раніше ми писали про вересневі обстріли Харкова, Києва, Полтави. Ми також писали, як у перший день осені терористична країна вдарила по центру соціально-психологічної реабілітації дітей і дитбудинку в Сумах. Надвечір 3 вересня російські сили завдали авіаудару по будівлі одного з університетів у Сумах і травмували 64-річного охоронця.

3 вересня 2024 року, Суми. Університет після російського удару. Фото: “Суспільне Суми”.

3 вересня 2024 року, Суми. Університет після російського удару. Фото: “Суспільне Суми”.

Вночі та вранці 4 вересня Україна зазнала комбінованої атаки: на міста та села летіли російські ракети та ударні дрони. Війська Повітряних сил збили сім російських ракет (чотири крилаті ракети Х-101 та три крилаті ракети “Іскандер-К”) і 22 ударні БПЛА Shahed-131/136. Шість ударних безпілотників були локаційно втрачені, ще один полетів у Білорусь. Загалом сили ППО працювали у Львівській, Івано-Франківській, Чернігівській, Дніпропетровській, Волинській, Тернопільській, Київській, Житомирській, Полтавській та Сумській областях України.

Поранені у Кривому Розі

На жаль, через удари російських військ були поранені та вбиті люди. Зокрема поранень зазнали мешканці Кривого Рогу. Там через російські атаки 4 вересня були пошкоджені багатоповерхівки, чотири навчальні заклади, автівки. “Понівечені аптека і магазини <…> Будівля готелю зруйнована з першого по третій поверх. Терор цивільних не припиняється”, — писав очільник Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак на своїй фейсбук-сторінці вранці 4 вересня.

Кривий Ріг після російської атаки 4 вересня. Фото: Дніпропетровська ОВА.

Кривий Ріг після російської атаки 4 вересня. Фото: Дніпропетровська ОВА.

Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук уточнював, що через обстріли РФ постраждали пʼятеро людей: три жінки (62 роки, 83 роки і 84 років), 70-річний чоловік і 10-річна дівчинка. Дитину ушпиталили.

Надвечір 4 вересня кількість постраждалих у Кривому Розі зросла до шести людей. Докладніше про наслідки обстрілів розповідав Сергій Лисак. “Після ракетної атаки на місто з переломом 58-річна жінка. Вона буде у лікарні”, — писав пан Сергій. Таким чином у лікарні перебували три людини, вони у стані середньої тяжкості, казав голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул. “Число багатоповерхівок, де побиті вікна, перевищило пів сотні. У місті пошкоджено пʼять навчальних закладів та вісім магазинів. Зачепило бізнес-центр, кафе, салони краси. Побиті й девʼять автівок місцевих. Людям надають психологічну допомогу. Поруч з ними всі служби та благодійники. Одні фіксують руйнування. Інші видають будматеріали, аби тимчасово закрити побите”, — сповіщав очільник Дніпропетровської ОВА о 16:22, 4 вересня.

4 вересня 2024 року. Кривий Ріг після російської атаки. Фото з фейсбук-сторінки очільника Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака.

4 вересня 2024 року. Кривий Ріг після російської атаки. Фото з фейсбук-сторінки очільника Дніпропетровської ОВА Сергія Лисака.

Вбиті у Львові

4 вересня стало чорним днем і для львів’ян. Унаслідок російських обстрілів у Львові загинули щонайменше семеро людей, у тому числі дві дитини.

За попередніми даними, постраждали понад пів сотні містян: наразі відомо про 64 постраждалі людини, з них — восьмеро дітей. Інформація може уточнюватися. 

Як розповіли у ДСНС України, їхні надзвичайники врятували 12 людей. Крім цього, психологи ДСНС Львівщини та Львівського державного університету безпеки життєдіяльності допомогли понад сотні постраждалим: щонайменше 103 людини, у тому числі 16 дітей, отримали допомогу. Аби ліквідувати наслідки російських обстрілів, були залучені 150 рятувальників ДСНС і 38 одиниць спецтехніки.

Львів після атаки 4 вересня. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Зеленського.

Львів після атаки 4 вересня. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Зеленського.

Мер міста Андрій Садовий повідомляв, що після ранкового обстрілу РФ люди зверталися по медичну допомогу до лікарень Першого медоб’єднання. У пресслужбі медоб’єднання казали, що станом на 12 годину дня до них звернулося 50 людей, серед них — восьмеро дітей. На момент прибуття до лікарні 11 людей перебували у критичному стані, проте лікарям вдалося стабілізувати стан чотирьох пацієнтів. За даними лікарів, життю дітей наразі нічого не загрожує.

Андрій Садовий називав ще більшу цифру та писав, що по медичну допомогу звернулися 64 людини.

Люди отримали вибухові осколкові поранення тулуба, органів грудної клітки, кінцівок та обличчя. Крім цього, прибували люди з пораненнями внутрішніх органів, травмами легень і судин, казала медична директорка Першого медоб’єднання Львова Наталія Матолінець.

“34 пацієнти госпіталізовані у стаціонарні відділення лікарні Святого Пантелеймона та лікарні Святого Луки. В операційних зараз перебуває іще вісім пацієнтів з осколковими проникаючими пораненнями. Молодій 22-річній дівчині осколок залетів у серце та пошкодив перикард, її готують до кардіологічної операції”, — цитували журналісти УП Наталію Матолінець.

І міський голова, і лікарі Медоб’єднання наголошували, що є гостра потреба в донорській крові, та закликали львів’ян прийти до Міського центру крові, розташованого за адресою: Миколайчука, 9, та здати кров. Проте вже вдень 4 вересня було достатньо крові, тож містян попросили завітати до центру крові завтра, 5 вересня, з 8-ї години ранку. 

Порушені закони та звичаї війни...

Українські правоохоронці розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (частина друга статті 438 Кримінального кодексу України). 

Львів після атаки 4 вересня. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Зеленського.

Львів після атаки 4 вересня. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Зеленського.

Зранку 4 вересня 2024 року військові російських Збройних сил обстріляли Львів ракетами та “шахедами”. Терористична країна пошкодила житлові будинки в історичній частині міста, навчальні та медичні заклади.

“Є загоряння житлових будинків в районі головного вокзалу. Дві школи сьогодні навчання не розпочнуть: учні ‘Арніки’ та 17-ї школи залишаються вдома. Багато вибитих вікон в районі вулиць Коновальця, братів Міхновських, Мельника”, — писав Андрій Садовий о 6:43.

Знищена родина

Об 11:57 мер міста розповів про родину, яку 4 вересня вбили російські війська. “Після сьогоднішньої атаки живим на цьому фото залишився лише чоловік. Дружина Євгенія та три їхні доньки — Ярина, Дарина та Емілія — загинули у власному будинку” — так Садовий прокоментував викладену світлину, на якій ще живі люди безжурно всміхаються у вічко камери. Батько опинився у реанімації…

Світлина родини, яку 4 вересня вбила Росія. Жінка і діти загинули. Чоловік перебуває в реанімації. Фото оприлюднене Андрієм Садовим.

Світлина родини, яку 4 вересня вбила Росія. Жінка і діти загинули. Чоловік перебуває в реанімації. Фото оприлюднене Андрієм Садовим.

18-річна Дарина Базилевич була студенткою Українського католицького університету. “Дівчина навчалася на другому курсі програми ‘Культурологія’ Гуманітарного факультету УКУ, була активною студенткою, менторкою ‘Лабораторії волонтерства’ УКУ, пластункою. Займалась в театральній студії, вивчаючи різноманітні аспекти акторського мистецтва. Сестрі Ярині Базилевич було всього 21 — добра і світла людина, працювала програмною менеджеркою Офісу ‘Львів — Молодіжна столиця Європи 2025’”, — розповіли про двох убитих сестер на фейсбук-сторінці Українського католицького університету. Емілії Базилевич, третій убитій сестрі, було сім років...

“У центрі Європи Росія винищує українців цілими сім’ями. Росіяни вбивають наших дітей, наше майбутнє” — так очільник міста окреслив черговий злочин РФ.

Пошкоджені пам’ятки архітектури

Своєю чергою очільник Львівської ОВА Максим Козицький повідомляв, що через російську атаку у Львові були пошкоджені щонайменше сім пам’яток архітектури місцевого значення. “Усі будинки розташовані в історичному ареалі та буферній зоні ЮНЕСКО. Вони є у державному реєстрі нерухомих пам’яток України”, — писав Козицький в офіційному телеграм-каналі 4 вересня.

Зокрема через російську атаку був пошкоджений обласний Центр спортивної медицини та реабілітації, розташований у віллі Юзефи Франц. Ця історична будівля датується 1893 роком і є памʼяткою архітектури місцевого значення. Після атаки 4 вересня в ній вибиті понад 70 вікон. Від ударної хвилі повиносило рами, а в шести кабінетах впала стеля, сповіщав очільник Львівської ОВА. 

Будівля 1893 року після російського обстрілу 4 вересня. Фото оприлюднене очільником Львівської ОВА Максимом Козицьким.

Будівля 1893 року після російського обстрілу 4 вересня. Фото оприлюднене очільником Львівської ОВА Максимом Козицьким.

Андрій Садовий уточнював, що загалом руйнувань зазнали понад 70 будинків.

Нескінченний терор

Удень 4 вересня Росія продовжила терор мирних людей. Як повідомляла Херсонська обласна військова адміністрація, російські військові атакували 33-річного чоловіка у Кіндійці (поблизу Херсона), який їхав мопедом. “Він дістав вибухову травму, уламкові поранення грудної клітки, гомілки, передпліччя та чола. Потерпілого доставили до лікарні для надання медичної допомоги”, — мовилося в телеграм-дописі Херсонської ОВА.

Вже о 12:54 в Херсонській ОВА сповістили, що російські війська також атакували Широку Балку Станіславської громади. Там під удар ворожого дрона потрапив 72-річний чоловік, який перебував поблизу продуктового магазину. Потерпілого ушпиталили. Йому діагностували вибухову травму, контузію та уламкове поранення черева.

Згодом російські війська знову атакували з дрона мешканця Широкої Балки. Цього разу російські військові скинули вибухівку з БПЛА на 65-річного чоловіка. Він дістав вибухову травму та контузію. Бригада “швидкої” надала медичну допомогу на місці.

Новина може уточнюватися та доповнюватися.

На жаль, це лише кілька прикладів злочинів, які Росія щоденно вчиняє проти мирного населення та цивільної інфраструктури України. Згідно з тогорічним аналітичним дослідженням наших юристів, на обстріли припадає 84% усіх воєнних злочинів, які Росія вчиняє в Україні. У серпні 2023-го глобальна правозахисна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, яке стосувалося обстрілів цивільного населення України російськими військами. “Цих злочинів так багато, що їх розслідування може розтягнутися на десятиліття, — говорив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. — Але де за цей час будуть свідки, жертви, докази? Саме тому ми і намагаємося узагальнювати найбільш масові і жорстокі злочини, що найбільш потребують притягнення винних до відповідальності”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися