Росія традиційно ‘привітала’ українських дітей з першим вересня
Удар по дитбудинку та Сумському центру соціально-психологічної реабілітації дітей
Надвечір 1 вересня російські війська обстріляли центр соціально-психологічної реабілітації дітей і дитячий будинок у Сумах. На той час там не було малечі, проте постраждали щонайменше шестеро дітей, які мешкали у будинках поруч.
Як наголошували у Сумській ОВА, будівля, яку надвечір 1 вересня атакували російські війська, розташована серед житлового мікрорайону міста.
У Сумській обласній прокуратурі також наголосили, що російська ракета влучила у дитячий будинок, розташований в оточенні багатоповерхівок. На щастя, на момент атаки дітей не було у закладі.
“Однак постраждало 18 жителів навколишніх будинків, зокрема, три хлопчики, яким сім, дев’ять та 13 років, три дівчинки, яким сім, 15 та 17 років, девʼять жінок та троє чоловіків”, — розповіли в прокуратурі.
Російські сили також пошкодили шість багатоповерхівок і центр соціально-психологічної реабілітації дітей області, додали прокурори. Українські правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни.
Поранені діти у Харкові
Також 1 вересня Росія била ракетами по Харкову. Як повідомляв очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов, чотири “Іскандери” та три ракети C-300 пошкодили торговий центр Харкова, місця громадського користування, Палац спорту. Наразі відомо, що через російський обстріл Харкова 1 вересня постраждало щонайменше 50 людей, з них — семеро дітей. Зокрема, як зазначали в Офісі Генпрокурора, через російський обстріл Харкова постраждав тримісячний хлопчик. Дитина отримала гостру реакцію на стрес.
Від обстрілів 1 вересня потерпали й інші області України. Так, упродовж доби 1 вересня російські сили завдали 171 удар по території 10 населених пунктів Запорізької області. Також уночі та вранці 1 вересня Росія обстрілювала Нікопольський та Криворізький райони Дніпропетровської області. У Червоногригорівці російські військові поцілили по центру селища: пошкодили 12 будинків, ліцей, селищну рада та поранили 70-річного чоловіка. Уночі 1 вересня РФ також атакувала Одеську область... Це лише кілька прикладів ворожих атак, які здійснювали російські сили у перший день осені.
Вибиті вікна у школах і пошкоджений навчальний заклад у Києві
У ніч проти та вранці 2 вересня Росія здійснила чергову масову атаку на Україну, зокрема й на Київ. Уночі українські війська протиповітряної оборони збили дев’ять балістичних та 13 крилатих ракет, а також 20 безпілотників. Крім цього, одна крилата ракета Х-101 і три ударні безпілотники не досягли своїх цілей і були локаційно втрачені внаслідок дій українських оборонців. За даними Повітряних сил ЗСУ, у ніч проти 2 вересня російська армія запустила 35 ракет різних типів та 23 ударні БПЛА.
Як повідомляв мер Києва, через російську атаку були пошкоджені вікна у двох школах, розташованих у Шевченківському та Святошинському районах міста. За словами Віталія Кличка, комунальні служби оперативно ліквідовували завдані пошкодження. “Навчальний процес у цих школах розпочався”, — казав міський голова.
Через нічну атаку фактично у всіх районах Києва зафіксували падіння уламків ракет. “Пошкоджень зазнали котельня навчального закладу, під’їзд багатоквартирного будинку та станція метрополітену. Також виявлено уламки на території двох садочків у Деснянському та Дніпровському районах, пошкоджено п’ять автівок”, — повідомляли в Національній поліції України. За попередніми даними, внаслідок російської атаки постраждали щонайменше троє людей: 32-річного чоловіка та 19-річну дівчину з пораненнями ушпиталили, а ще одній потерпілій, 24-річній місцевій мешканці, надали допомогу на місці, розповідали правоохоронці.
Як повідомляли журналісти “Суспільного”, окрім котельні, також були поруйновані складські приміщення навчального закладу. Ось як розповідала про російську атаку Аліна, студентка навчального закладу, яка мешкає у гуртожитку поруч. “У нас в гуртожитку є бомбосховище. Ми всі туди спустилися. Потім почули гучні вибухи, усі забігли, почали кричати. Ми дуже налякалися і почули, що прилетіло щось на територію... Ми вийшли, побачили, що все почало горіти”, — розповіла дівчина. Пізніше у ДСНС України сповіщали, що надзвичайники ліквідували пожежу, яка охопила площу шести квадратних метрів.
Українська освіта під російським прицілом
Унаслідок агресивної війни Росії проти України від обстрілів і бомбардувань постраждали 3798 закладів освіти, з них 365 закладів були повністю зруйновані, каже Уповноважений ВР з прав людини. Дмитро Лубінець підкреслив, що терористична країна “навмисно цілиться у заклади освіти: дитячі садки, школи, університети” та атакує заклади освіти попри те, що в них можуть перебувати діти.
“І поки у цілому світі учні здобувають освіту, українські діти змушені чути звук тривог та гул ракет, навчатися в укриттях, дистанційно”, — наголосив Омбудсман.
Нагадаємо, що у серпні минулого року глобальна правозахисна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, яке стосувалося обстрілів цивільного населення України російськими військами. “Цих злочинів так багато, що їх розслідування може розтягнутися на десятиліття, — говорив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. — Але де за цей час будуть свідки, жертви, докази? Саме тому ми і намагаємося узагальнювати найбільш масові і жорстокі злочини, що найбільш потребують притягнення винних до відповідальності”. Повний текст подання розміщено в онлайн-бібліотеці Харківської правозахисної групи. Згідно з тогорічним аналітичним дослідженням наших юристів, саме на обстріли припадає 84% усіх воєнних злочинів, які Росія вчиняє в Україні.