Удари по людях та енергетиці
“Приліт на парковку. Пошкоджено багатоквартирний будинок, університет, адмінбудівлю”, — заявив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер. Поміж загиблих — медики, правоохоронці, звичайні цивільні люди, наголосив він.
Через можливість повторних обстрілів, рятувальникам доводиться час від часу залишати локацію, повідомляють очевидці.
Це черговий удар у низці майже безперервних російських атак по мирному населенню України, що тривають відучора.
Повітряна тривога в усіх регіонах
Інформація про зліт семи російських стратегічних бомбардувальників з Оленєгорська з’явилася близько третьої ночі 17 листопада. Ворожі ракети були випущені о шостій ранку. Передбачаючи, що ворог буди цілити по об’єктах генерації та передачі електроенергії, у Києві, Київській, Донецькій і Дніпропетровській областях завчасно запровадили екстрені відключення світла. Росіяни застосували дрони різних типів, крилаті, балістичні та аеробалістичні ракети — “циркони”, “іскандери”, “кинджали”. Вибухи чули в Одесі, Запоріжжі, Києві, Дніпрі, Кривому Розі, на Черкащині, Львівщині, Волині, Прикарпатті.
“Росія почала одну з найбільших повітряних атак: безпілотники та ракети спрямовані проти мирних міст, сплячих жителів та критично важливої інфраструктури. Це справжня відповідь воєнного злочинця Путіна усім, хто нещодавно телефонував йому чи відвідував”, — написав у соцмережі Х очільник Міністерства закордонних справ МЗС України Андрій Сибіга.
По столиці росіяни завдали комбінованого ракетно-дронового удару. За повідомленням військової адміністрації, “у повітряному просторі Києва були виявлені та знищені кілька крилатих ракет Х-101/55, кілька аеробалістичних ракет ‘Кинджал’, кілька балістичних ракет ‘Іскандер-М’(KN-23), ймовірно, також гіперзвукову ракету типу «Циркон», до десятка ударних БпЛА”. “Востаннє такий потужний удар ворог завдав майже 3 місяці тому”, — заявили у КМВА.
Уламки впали у трьох районах міста. В Печерському — через це спалахнув дах житлового будинку. В Голосіївському — уламок впав біля супермаркету, а у Дніпровському — в парку. За медичною допомогою звернулися двоє людей.
Миколаїв зазнав ракетного удару ще напередодні увечері, попередньо “Іскандер” поцілив по інфраструктурному обʼєкту. А вночі місто опинилося під атакою дронів, що відбувалася в кілька хвиль. У місцевій ОВА повідомили про загибель двох жінок, одна з яких була вагітною. Поранено щонайменше семеро людей, двоє з них — діти. Повністю зруйновано дві будівлі. Пошкоджено кілька приватних й один багатоповерховий будинок, торговий центр, об’єкт інфраструктури, кілька автівок.
У Дніпрі пошкоджені багатоповерхівки, навчальний заклад, автівка, спалахнуло кілька пожеж. Осколкових поранень дістав один чоловік.
На Одещині загинули двоє мирних мешканців, поранень зазнав 17-річний підліток. Пошкоджено приватні будинки, господарські споруди, автомобілі.
У Львівській області через падіння уламків ворожої ракети зайнялися гаражі та автівка. Одна жінка загинула, двоє чоловіків поранені. “Окупанти знову били по критичній інфраструктурі. Пошкоджена магістральна труба теплопостачання…Без теплопостачання тимчасово залишилися 6 тисяч осіб”, — написав голова Львівської ОВА Максим Козицький.
На Волині, у Вінницькій, Рівненський, Івано-франківській областях — влучання по енергетичній та критичній інфраструктурі.
Загалом протягом ночі й ранку 17 листопада армія РФ запустила по Україні 120 ракет і 90 дронів, заявив Володимир Зеленський. Як повідомляють Повітряні сили ЗСУ, збити вдалося 102 ракети та 42 дрони. Проте на цьому обстріли не завершилися. Вже ввечері під ударом — Суми.
Суми
О 20:37 того ж дня російські військові високоточною балістичною ракетою поцілили по спальному району міста, ударивши просто у двір, оточений п’ятьма багатоповерхівками. У Сумській ОВА заявили, що росіяни застосували ракети у касетному спорядженні, які мають велику вражальну дію.
“Пошкоджені будинки, транспортні засоби, розбите скло всюди… Недільний вечір для міста Сум став пеклом, трагедією, які принесла на нашу землю Росія”, — зауважив на місці події начальник обласної військової адміністрації Володимир Артюх.
У місцевій прокуратурі повідомили про одинадцять загиблих (серед них — 9-річний хлопчик та 14-річна дівчина). Кількість поранених станом на ранок 18 листопада становить 89 осіб, в тому числі травм зазнали 11 дітей. Шестеро з них перебувають в реанімації.
“З перших хвилин був хаос, люди не розуміли, що робити, куди бігти й кому допомагати. У мене на руках жінка вмерла тільки що. ‘Двохсота’, в ногу. Подавала ознаки життя, зламали двері, не врятували. У квартирі вона повзла до дверей, стекла кров’ю, не вистачило хвилини, до 5 хвилин зламували двері”, — цитує Суспільне свідчення одного з волонтерів, що рятували поранених.
Пошкоджені два навчальні заклади, а також 13 будівель. З пошкоджених багатоповерхівок евакуювали пів тисячі місцевих мешканців.
“Відключили газ, відключили воду й електроживлення. Забезпечимо охорону всі цих будинків, під’їздів поліцією. Попередньо ходять дивляться служби комунальні, де можна включити, де можна тепло надати, щоб люди залишились на ніч тут. Решті надається допомога з розміщення у гуртожитках, школах, садочках, які тут є близько”, — заявив Суспільному начальник обласної військової адміністрації Володимир Артюх.
Опівночі, за три з половиною години після першого атаки, росіяни завдали повторного удару по Сумах. Постраждала критична інфраструктура, у місті зникло світло.
Загроза для атомної енергетики
В Міжнародному агентстві з атомної енергії заявили, що під час російського масованого удару по енергетичній інфраструктурі України було пошкоджено кілька підстанцій, які живлять АЕС. “Робочі українські атомні електростанції (АЕС) сьогодні вранці скоротили виробництво електроенергії як запобіжний захід після широкомасштабних військових дій по всій країні, які, за повідомленнями, були спрямовані на енергетичну інфраструктуру, що ще більше посилило ризики для ядерної та фізичної ядерної безпеки, — заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі. — Ми ще оцінюємо повний масштаб збитків. У цей критичний час я наголошую на важливості дотримання семи ключових принципів ядерної безпеки та захищеності під час конфлікту, зокрема четвертого принципу, згідно з яким усі ядерні об’єкти мають бути забезпечені надійним електропостачанням від зовнішньої мережі”.
Нагадаємо, в ООН проаналізували російські напади на енергетичну інфраструктуру України з 22 березня до 31 серпня 2024 року та дійшли висновку, що ці масовані удари завдали значної шкоди цивільному населенню та, ймовірно, порушили всі три принципи Міжнародного гуманітарного права щодо захисту цивільного населення та цивільних об’єктів. А саме принципи розрізнення, пропорційності й запобіжності.
Жертви жовтня
Тим часом в ООН назвали кількість жертв серед цивільного населення у минулому місяці. “У жовтні в Україні загинуло щонайменше 183 цивільні особи та 903 отримали поранення. Сорок п’ять відсотків загиблих були старші 60 років. Серед жертв дев’ятеро дітей загинули та 49 отримали поранення”, — йдеться в оприлюдненому напередодні звіті Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
В організації відзначають збільшення російських атак з використанням безпілотних літальних апаратів дальнього радіуса дії. Лище за жовтень було зафіксовано понад 1900 ударів таким видом озброєння. Внаслідок цього загинуло щонайменше 6 цивільних осіб, поранень зазнала 21 людина.
Згідно з Римським Статутом, умисне спрямування нападів на цивільне населення; умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти; умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам, є злочинами. Минулого року правозахисна ініціатива Т4P направила до Міжнародного кримінального суду подання, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про статистику обстрілів можна прочитати в аналітичному матеріалі на сайті T4P.